Поки уряди України та Польщі будують стадіони та розвивають інфраструктуру, митці дбають про духовний бік «Євро-2012». За їхнім задумом, чемпіонат має стати справжнім культурним переворотом в історії світового футболу, інформує Німецька хвиля.
Очолив футбольно-мистецький рух грузинський режисер та драматург Рагулі Власідзе. На його переконання, «Євро-2012» – чудовий шанс для України яскраво заявити про себе на світовій арені. «Я хочу, щоб уся Європа побачила український народ. Щоб наш чемпіонат запам’ятався на всю Європу!» Добра слава України його хвилює не випадково, адже він живе тут уже багато років і вважає її рідною.
Килим розміром з футбольне поле
Суть мистецького проекту Власідзе в тому, щоб час, який залишився до відкриття чемпіонату, перетворити на справжній міжнародний фестиваль футболу. Центральним у ньому буде створення велетенського килима, який матиме розміри футбольного поля. І це буде не просто килим. Кожен охочий зможе зав’язати на ньому свій вузлик – на знак єднання України і Європи. Таких вузликів буде близько двох мільйонів.
Оздоблять витвір символічно – українською вишивкою та прапорами країн-господарів чемпіонату. За задумом Власідзе, на церемонії відкриття «Євро-2012» килим розстелять на полі стадіону, а потім гелікоптерами піднімуть у небо: «Килим буде плестися у Львові, Харкові, Донецьку, Києві, Варшаві, а потім у Парижі, Лондоні. Навіть УЄФА вже йде до того, щоб ми об’єдналися. І те, що ми сплетемо на цьому килимі, стане ніби «тріумфальною аркою» для наступного чемпіонату».
Булави з наконечниками-м'ячами
Крім того, завдяки Власідзе і коломийському гончареві Сергію Никоровичу Україна отримає неповторні та ексклюзивні символи турніру – керамічні булави з кінцівкою у вигляді м'яча. Під час чемпіонату їх мають подарувати найвизначнішим гостям «Євро-2012», розповідає митець: «Ми вже підготували 12 супер-булав. Усі різні і присвячені почесним гостям – президентам України та Польщі, президентові УЄФА Мішелю Платіні та іншим видатним людям, які щось роблять для українського спорту, і не тільки українського».
Важливе місце серед мистецьких проектів відводиться також першій у світі іконі із зображенням Божої Матері з Ісусом на руках з футбольним полем та м’ячем. Ікону, що має допомагати в культурі і спорті, охрестили «Радість Господа в любові». Створив її прикарпатський іконограф Василь Стефурак. «Створювалась вона приблизно так, - пригадує Стефурак. - Коли я познайомився з паном Рагулі, він ознайомив мене зі своїм задумом. Я дуже захопився цим і власне на основі таких асоціацій створив ікону. Цей образ має ще й на меті має віронавчальну особливість – показати на прикладі двох народів, як можна об'єднувати людей».
Футбольна ікона
Найбільш інтригуючим дійством було освячення ікони. До останнього ніхто не знав, як духовенство поставиться до такої нетрадиційної святині. «Це є добрий знак. Ми подивилися – єресі немає, і тому ми поблагословили. Хай у добрий шлях, у добру путь іде. Попробуємо цього разу з Богом зробити щось добре», - сказав владика Коломийсько-Чернівецької єпархії кир Микола Сімкайло під час церемонії освячення символів чемпіонату.
Зараз підготовка до фестивалю і процес створення сувенірів вийшли на завершальний етап. Уже в листопаді має відбутися масштабна презентація проекту в Україні і за кордоном. А саме фестивальне дійство розпочнеться весною 2011-го. Як обіцяє Рагулі Власідзе, любителів футболу чекає багато цікавих сюрпризів.