"Ми бігли, а нас крили фосфором": історія нацгвардійця з Івано-Франківщини, який лікується після поранення (ФОТО)

Калушанин, колишній страйкболіст, Євген Просяновський став на захист України на початку повномасштабної війни, 25-го лютого 2022 року.

Про шлях на війні, поранення та лікування, воїн розповів журналістці Фіртки.

«Я пішов на війну 25 лютого 2022 року. У військовому квитку стоїть, що 26 лютого — дата прийняття присяги.

Можу сказати, що мій шлях почався ще задовго до відкритого конфлікту. Я вчився в класі з історичним нахилом і підсвідомо бачив, яка ж історія циклічна. Я грав страйкбол і, напевно, підсвідомо готувався, бо за станом здоров’я я не підходив для армії.

Утім, коли почалась велика війна хотів бути корисний, принаймні передати ті знання, які мав на той час. Ну й власне все так і сталось.

Коли відчувалась вся та напруга, я думав йти в ТРО, але війна все вирішила за мене. Я та мій брат пішли в Національну гвардію України, в 50 полк», — каже боєць.

«Іноді було бажання піти. Чесно, воно виникало неодноразово, особливо коли на всі груди "вдихнув совка". Це про деякі рішення командирів — "квадратне котимо, а кругле несемо". 

І воно проявлялось майже у всьому. Неодноразово виникало враження, що війна для всіх закінчилась й почалась строкова служба для людей, які вже побачили життя.

Втім, безперечно, бойові командири круті», — додає захисник. 

«Чесно, бути ветераном у 25 — це відстій. Я відчуваю себе, як старий дід. І поводжусь відповідно. Мені було забагато людей й забагато відповідальності за них. Я зараз став затвірником.

Мені болить, коли заходжу в Інтернет. Болить за те, що мої нагороди — це з розряду: "Служи «дурачок» і на тобі значок". Я шокований від своєї сивої голови, своїх шрамів як фізичних, так і моральних.

Посттравматичний стресовий розлад — страшна річ. Болить, коли дивишся історії у соцмережах друзів, які далі живуть своє найкраще життя.

Не дивлюсь історії колишньої дружини, яка вже має іншого. І відбиваюсь від повідомлень, коли питають, що в тебе нового. А я не маю, що сказати.

Дивлюсь, як життя проходить повз. А ще бачу, як болить тим, кому я не байдужий».

На війні Євген Просяновський отримав важке поранення.

«Те, що найбільше залишило слід — це, безперечно, коли мене поранили, а декілька днів перед тим, коли у нас була нічна вилазка.

Нам протермінували евакуацію на п'ять годин й ми бігли до машини, а нас крили фосфором. Я біг останній, щоб бачити всіх своїх.

І коли я вже не мав сили бігти, то просто чув, як снаряди лягають ближче й ближче. Мої хлопці зачекали мене й дотягнули до машини, в якій нікого не було.

Ми ще чекали та шукали водія. І якось виїхали з того «лісу чудес». Це я не забуду ніколи», — ділиться воїн.

 

Після поранення військовослужбовець зіштовхнувся з чималою кількістю викликів.

«Перші труднощі були з транспортуванням в Німеччину. Наша бюрократична машина протримала мене в Україні зайвий місяць.

Складні операції, багато болю, який ще не відступив і до якого неможливо звикнути».

Згодом Євгеній Просяновський зіштовхнувся з німецькою бюрократією.

«Зараз труднощі з німецькою бюрократією. Можна сказати, що все своїми силами. Моє життя зараз — це спортзал, заняття і ще раз заняття. Оплачує все наразі Німеччина.

Але найбільші труднощі — це була смерть дідуся, загибель побратимів, боротьба з самим собою, і, напевно, розлучення».

За словами Євгена Просяновського, ветеранів сприймають добре ті, хто має до них відношення. Сьогодні у суспільстві, на думку військовослужбовця, не вистачає інклюзивності, реабілітаційних хабів, способів розв'язання проблем ветеранів для максимального відновлення.

«Державі варто звернути увагу на інвестування в армію та програми реабілітації, протезування і кіберпротезування».

До сучасних методів мобілізації військовослужбовець ставиться негативно.

«Теперішня мобілізація — це цирк на дроті, працівникам ТЦК варто вдаватись до інших методів. Бо те, як вони іноді працюють, це — неправильна політика.

Люди, які доєднались до війська на початку великої війни та, на жаль, загинули, добре, що вони не бачать цього всього. А решта, які не пішли одразу, побачили, що якщо з тобою щось станеться, то крім твоєї сім’ї, до тебе нікому не буде діла.

Тільки у випадках, коли командири — це ті люди, що на своїх місцях, тоді все складається так, як має бути», — зазначає захисник.

На думку ветерана війни, мобілізація повинна бути добровільною.

«Мобілізація зараз має бути мало того, що добровільна, так ще й за рекрутинговою формою, коли людина точно усвідомлює, в який рід військ йде. З повним соціальним пакетом та гарантіями.

А не корупційний рай, в якому зараз кожного місяця щось нове та ще цікавіше. Зараз сама країна себе топить і її політика. Особливо щодо бізнесу, людей, військових.

Для перемоги не вистачає критичного мислення та єдності, адекватності в політиці».

Ветеран каже, сьогодні сумує за спокоєм, який був до великої війни, а також за друзями, які загинули. 

«До початку великої війни я працював продавцем-консультантом три роки, дружив з технікою, а рік до війни працював у страйкбольному магазині, де постійно спілкувався з військовими.

Дуже сумую за спокоєм, за банальними проблемами та за друзями, яких вже немає».

Найбільшою підтримкою для ветерана стала його мама Галина, яка весь час була поруч. А також друзі з попередньої роботи та психолог, який наразі працює з ним.

«Після перемоги, напевно, наплачусь, міцно вип’ю, а потім в мене буде паломництво по могилах друзів».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


10.10.2024 Тетяна Сорока 979 1
Коментарі (1)

читач 2024.10.11, 10:07

Правильний нерадянський хлопець. Нове покоління. Бо історію знає тому і розуміє що веде до перемоги, а що заважає. Все описав як є. Швидшого одужання йому і емоційного спокою.

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

878
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2754
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1715 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3853
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5638
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1793

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

314

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

299

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

1000
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

597
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

591
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

870
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

77
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2117
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

638
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

962
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1217
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

519 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

710
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

487
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

813