Попри об’єктивне зниження доходів двох третин населення України самооцінки добробуту майже не змінилися, бо запити людей під час війни суттєво знизилися.
Зокрема, вони частіше задовольняються тим, що мають, і вважають, що їм вистачає на їжу чи одяг навіть за істотного зниження доходів.
Про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), передає Фіртка.
Так, частка респондентів з дуже низьким рівнем фінансового становища становила 9% перед вторгнення, а станом на травень 2023 року становить 7%. Утім, потрібно враховувати, що зараз ще є 33% респондентів з «низьким» добробутом, тобто загалом наразі в Україні 39% мають «дуже низький» або «низький» добробут (перед вторгнення аналогічний показник становив 41%).
Частка людей з «середнім» добробутом в період між лютим 2022 року і травнем 2023 року була доволі стабільною на рівні 35-36%.
Частка людей з «високим» добробутом становила 22% перед вторгненням, після вторгнення знизилася до 16-17%, але станом на травень 2023 року повернулася до рівня 23%.
Зазначимо, що гірше оцінюють своє становище жінки (45% мають «низький» або «дуже низький» достаток порівняно з 32% чоловіків; різниця насамперед відбувається для осіб у віці 40 років і старше), старші за віком респонденти (частка тих, хто має «низький» / «дуже низький» достаток зростає з 18% серед 18-29 річних до 61% серед 70+ річних), мешканці Півдня і Сходу (якщо на Заході та в Центрі 34% і 37% мають «низький» / «дуже низький» достаток, то на Півдні та Сході – 44% і 52%).
Довідково: опитування провели з 26 травня по 5 червня 2023 року.
Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитали 2 013 респондентів віком від 18 років, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%, 1,5% — для показників, близьких до 5%.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!