Лише 4% обстежених прикарпатців не мають патологій шкіри


Акція «Тиждень діагностики раку шкіри», яка пройшла у Франківську та районах області, виявила хворих із раком та в передраковій стадії.

 

Обстежено більше 3000 людей, 664 із них скеровано в онокодиспансер. Без патологій, тобто цілком здорових, виявилося трохи менше 4%.


Спеціалізоване лікування в стаціонарі та амбулаторно пройшли 168 хворих. Про підсумки «тижня меланоми» – заступник директора Департаменту охорони здоров’я ОДА Зоя Ціхонь, головний лікар Обласного клінічного дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило та заступник головного лікаря Обласного онкодиспансеру Павло Семенів.


«В цьому випадку важливо ще раз наголосити, що меланома лікується – якщо виявлена на ранній стадії, – сказала заступник головного лікаря області Зоя Ціхонь. – Рак – не вирок, а виклик, із яким треба боротися. Тут важлива профілактика і раннє виявлення».


Під час всеукраїнського тижня діагностики раку шкіри, повідомила головлікар дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило, в області працював лікарський тандем із дерматологів та онкологів. В районах огляди і діагностику здійснювали виїзні бригади, озброєні спеціальним дерматоскопічним апаратом. Серед 3000 оглянутих 70% звернулися до лікарів самі. У онкодиспансер було скеровано 664 людини – для встановлення кінцевого діагнозу. «Результат має показати біопсія», – пояснила пані Іванна.


Під час візуального огляду дерматологи запідозрили меланому у 42 пацієнтів, ще у 30 знайшли плоскоклітинний рак шкіри. «Багато передракових станів, - констатувала Іванна Цідило. – Ці люди взяті на облік і надалі повинні регулярно, хоча б раз на рік, проходити огляди, щоби дисплазійна стадія не перейшла в раковий стан».


«Ми вважаємо, що ця акція переламала суспільний стереотип, коли людина приховує проблему і уникає лікаря. Ми побачили, як багато людей турбуються про своє здоров’я», – відзначив заступник головного лікаря онкодиспансеру Павло Семенів. За його словами, з-поміж тих пацієнтів, яких скерували в онкодиспансер дерматологи, було виявлено 89 хворих на рак шкіри. Із них 6 випадків власне меланоми. «Вчасна діагностика меланоми, на І-ій стадії розвитку, і її лікування повертає до повноцінного життя, – конкретизував лікар. – Занедбана хвороба є дуже небезпечною, оскільки меланома непрогонозована стосовно метастаз. Її поширення не локалізується, як це буває, наприклад, при раку шлунка, коли метастази у 80% випадків знаходяться в печінці. Метастази від меланоми вражають усі органи без винятку – від кісток до головного мозку. Тому при відносно невеликій захворюваності на меланому маємо істотну смертність. Минулого року від раку померло 82 тисячі українців, майже 1200 з них – від меланоми. В перший рік захворювання помирають 15% хворих».


Тільки 3,8% оглянутих під час акції не мали дерматологічних і онкологічних патологій – виявилися цілком здоровими в цьому сенсі. Кожного третього, зауважили медики, можна було би віднести до групи ризику – люди мають невуси, або родимки. І також мусять регулярно спостерігатися у лікарів – трапляється, що під впливом надмірної кількості сонця родимки перетворюються на злоякісні пухлини.


Тривожним сигналом уважається поява нових родимок після сонячних ванн. «Європейська медицина забороняє користування солярієм дітям до 18 років. У рекомендаціях стосовно перебування на сонці ми одностайні: до 10 години ранку і після 16 години по обіді, – відзначила Іванна Цідило. – Поволі повертається мода на незагорілу, бліду, «аристократичну» шкіру – це найбільш дієвий спосіб уберегтися від ризику переродження родимок», пише ГК.

Медики висловили думку про необхідність упровадження інших акцій, які дозволили би виявляти передракові стани і рак на ранній стадії під час візуального огляду. Це, окрім раку шкіри, рак нижньої губи і ротової порожнини, рак грудної залози, рак шийки матки та рак прямої кишки. Оскільки найближчим часом акцій, подібних до тижня діагностики раку шкіри, не передбачається, лікарі рекомендують систематичні огляди у профільних спеціалістів. У обласних дерматовенерологічному та онкологічному диспансерах і надалі можна пройти обстеження на рак шкіри – цілком безкоштовно, повідомили лікарі.


29.05.2013 1261 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1094
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6781
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14877 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1801
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1053
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6521

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

855

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1652

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1453

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1326
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

423
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

682
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

844
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1744
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

769
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1066
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34897 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

248
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

425
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

733
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

649