Акція «Тиждень діагностики раку шкіри», яка пройшла у Франківську та районах області, виявила хворих із раком та в передраковій стадії.
Обстежено більше 3000 людей, 664 із них скеровано в онокодиспансер. Без патологій, тобто цілком здорових, виявилося трохи менше 4%.
Спеціалізоване лікування в стаціонарі та амбулаторно пройшли 168 хворих. Про підсумки «тижня меланоми» – заступник директора Департаменту охорони здоров’я ОДА Зоя Ціхонь, головний лікар Обласного клінічного дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило та заступник головного лікаря Обласного онкодиспансеру Павло Семенів.
«В цьому випадку важливо ще раз наголосити, що меланома лікується – якщо виявлена на ранній стадії, – сказала заступник головного лікаря області Зоя Ціхонь. – Рак – не вирок, а виклик, із яким треба боротися. Тут важлива профілактика і раннє виявлення».
Під час всеукраїнського тижня діагностики раку шкіри, повідомила головлікар дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило, в області працював лікарський тандем із дерматологів та онкологів. В районах огляди і діагностику здійснювали виїзні бригади, озброєні спеціальним дерматоскопічним апаратом. Серед 3000 оглянутих 70% звернулися до лікарів самі. У онкодиспансер було скеровано 664 людини – для встановлення кінцевого діагнозу. «Результат має показати біопсія», – пояснила пані Іванна.
Під час візуального огляду дерматологи запідозрили меланому у 42 пацієнтів, ще у 30 знайшли плоскоклітинний рак шкіри. «Багато передракових станів, - констатувала Іванна Цідило. – Ці люди взяті на облік і надалі повинні регулярно, хоча б раз на рік, проходити огляди, щоби дисплазійна стадія не перейшла в раковий стан».
«Ми вважаємо, що ця акція переламала суспільний стереотип, коли людина приховує проблему і уникає лікаря. Ми побачили, як багато людей турбуються про своє здоров’я», – відзначив заступник головного лікаря онкодиспансеру Павло Семенів. За його словами, з-поміж тих пацієнтів, яких скерували в онкодиспансер дерматологи, було виявлено 89 хворих на рак шкіри. Із них 6 випадків власне меланоми. «Вчасна діагностика меланоми, на І-ій стадії розвитку, і її лікування повертає до повноцінного життя, – конкретизував лікар. – Занедбана хвороба є дуже небезпечною, оскільки меланома непрогонозована стосовно метастаз. Її поширення не локалізується, як це буває, наприклад, при раку шлунка, коли метастази у 80% випадків знаходяться в печінці. Метастази від меланоми вражають усі органи без винятку – від кісток до головного мозку. Тому при відносно невеликій захворюваності на меланому маємо істотну смертність. Минулого року від раку померло 82 тисячі українців, майже 1200 з них – від меланоми. В перший рік захворювання помирають 15% хворих».
Тільки 3,8% оглянутих під час акції не мали дерматологічних і онкологічних патологій – виявилися цілком здоровими в цьому сенсі. Кожного третього, зауважили медики, можна було би віднести до групи ризику – люди мають невуси, або родимки. І також мусять регулярно спостерігатися у лікарів – трапляється, що під впливом надмірної кількості сонця родимки перетворюються на злоякісні пухлини.
Тривожним сигналом уважається поява нових родимок після сонячних ванн. «Європейська медицина забороняє користування солярієм дітям до 18 років. У рекомендаціях стосовно перебування на сонці ми одностайні: до 10 години ранку і після 16 години по обіді, – відзначила Іванна Цідило. – Поволі повертається мода на незагорілу, бліду, «аристократичну» шкіру – це найбільш дієвий спосіб уберегтися від ризику переродження родимок», пише ГК.
Медики висловили думку про необхідність упровадження інших акцій, які дозволили би виявляти передракові стани і рак на ранній стадії під час візуального огляду. Це, окрім раку шкіри, рак нижньої губи і ротової порожнини, рак грудної залози, рак шийки матки та рак прямої кишки. Оскільки найближчим часом акцій, подібних до тижня діагностики раку шкіри, не передбачається, лікарі рекомендують систематичні огляди у профільних спеціалістів. У обласних дерматовенерологічному та онкологічному диспансерах і надалі можна пройти обстеження на рак шкіри – цілком безкоштовно, повідомили лікарі.