Купити долари в Івано-Франківську – справа нереальна?

 

/data/blog/45056/9f1afd8a15d7074bdcb9bcdbc0364c0c.jpg

 

Люди бігають канторами в пошуках американської валюти. Міняйли на ринку правлять по 8,5-8,6 грн. за долар. В окремих банках не продають більше, ніж 100 «зелених» в одні руки за один раз. А в деяких узагалі немає доларів на продаж.

 

Що відбувається з гривнею і доларом? Що чекає українців і їхні заощадження у найближчий час?

 

В Івано-франківському Ощадбанку на прохання купити 200 доларів касир закліпала і повідомила, що наразі такої суми немає. «А яка є?» - не здавався кореспондент "Галицького кореспонденту". «Ніякої немає». Дуже неохоче вона пояснила, що банк продає стільки доларів, скільки їх здають. Порадила зачекати, а ну як хто принесе на обмін. Через півгодини марного очікування з тим самим запитанням ми звернулися у відділення Укрсиббанку. Касир порадила прийти наступного дня, коли назбирається потрібна сума. Наступного дня доларів на продаж також не виявилося. Таку ж відмову отримали у відділенні Приватбанку. «Доларів уже немає», - сповістила касир. Більшість пунктів обміну валюти в центральній частині міста у минулі понеділок та вівторок були зачинені. Заледве знайшли кантор, який погодився розміняти долари за курсом 8,34 - на перехресті Січових Стрільців і Мазепи.

 

Зате з рук на ринку, що на Новгородській, за курсом 8,6 можна було абсолютно спокійно придбати двісті доларів. Більше 500 баксів – вже за курсом 8,5. «То все ваші майдани та протести», - пробурчав міняйло у відповідь на запитання, чого так дорого править за долар. І почав розводитися про політику.

 

В ці дні ситуацію на фінансовому ринку країни коментують десятки фінансових аналітиків та урядовців. Міністр доходів і зборів Олександр Клименко стверджує, що економічних передумов для зниження курсу гривні чи її послаблення стосовно долара немає. Більше того, Міжнародний валютний фонд пішов назустріч Україні і прогрес у перемовинах стосовно чергового кредиту очікується у найближчі два тижні. Дефіциту валюти, як і того, що населення кинулося знімати депозити, міністр не бачить.

 

Натомість регулятор фінансового ринку Національний банк України поширює інформацію про ймовірні банківські спекуляції – накопичення і продаж окремими банками крупних сум валюти «своїм» міняйлам задля підпільного обміну. Начебто НБУ «вирахував» 15 таких банків і ініціював їхні перевірки. Назви банків не повідомляються. Стосовно вилучення депозитів, то НБУ визнає ситуацію, але пояснює її традиційною активністю у передноворічний сезон.

 

Неофіційні джерела з посиланням на Нацбанк називають суму, на яку «схуд» портфель депозитів фізосіб у банківській системі країни за три останні дні минулого тижня, - 5 млрд. грн. Простіше кажучи, люди почали виносити гроші з банків. І шукати, у що їх конвертувати, щоби застрахувати себе від можливих фінансових ризиків. «Зараз посилюються панічні настрої як стосовно купівельної вартості гривні, так і надійності збереження заощаджень у банківській системі», - констатує Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова. Масове вилучення депозитів тільки посилить доларовий дефіцит і негативні очікування, вважає він. Зрештою, те, що люди активно скуповують долари і євро, свідчить про очікування девальвації гривні. Він припускає, що НБУ, так, як це було у 2008-му, може заборонити банкам достроково повертати депозити за умови їх масового вилучення.

 

«Сьогодні курс гривні стосовно долара визначають політичні ризики. Однак ніхто не зацікавлений у розхитуванні долара», - на умовах анонімності прокоментував ситуацію керівник одного з комерційних банків у Франківську. За його словами, директорам регіональних відділень банків заборонили коментувати цю тему в ЗМІ. Неофіційна точка зору така: у нестабільний час люди шукають «тиху гавань» для збереження своїх статків і традиційно скуповують валюту. Вилучення коштів із банківської системи пояснюється тим, що політична нестабільність зазвичай провокує паніку 10-15% вкладників, що тепер і маємо. «Для банкіра – страшний сон, коли всі кредитори одночасно звернуться до нього. Бо гроші з депозитів – «в роботі» як кредити, - пояснив керуючий банку. - Відтак нагнітання паніки і подальше вилучення депозитів буде ще більше «розгойдувати» ситуацію і спровокує ще більшу нестабільність». Не на валютному ринку вирішується доля країни, підсумував банкір.

 

«Маємо 20 років ручного управління економікою країни. А командно-адміністративну систему у фінансовому секторі неможливо спрогнозувати», - відгукнувся ще один банкір, який також просив не називати його і установу, яку очолює. За його словами, будь-яке метання між валютами неодмінно веде до втрат. Випередивши ситуацію і заощадивши яких дві гривні на доларі, людина втрачає їх при купівлі товарів і послуг, до прикладу, бензину. Тому що 80% цих товарів і послуг у нашій області і загалом в Україні – імпорт. Продуктивність праці в державі постійно падає, і саме це знецінює наші статки. Тому людина з валютою так само втратить – їй колись буде потрібно за цю валюту купувати їжу та інші речі. В цьому випадку валюта забезпечить лише повільніше знецінення коштів. «В перспективі наступних 50 років жодної з наявних нині валют в обігу не буде, - резюмував банкір. – А от золото збережеться. До речі, вартість унції золота дорівнює вартості квадратного метра доброї нерухомості - таке співвідношення було сто років тому, таке є тепер і таким збережеться ще через сто років».


19.12.2013 1395 4
Коментарі (4)

до Я 2013.12.20, 13:28
а нащо вам долари в америку зібрались їхати?
я 2013.12.19, 21:42
Фіртка не сійте паніку. підходите у відділення "приватбанку", замовляєте на завтра необхідну суму і зранку купуєте без будь яких проблем.
Andriy 2013.12.19, 18:21
Без проблем купив сьогодні в банку 4000 дол по 8,309. Не сійте паніку! Паніка має бути не через курс долара, а через курс партії регіонів.
рубль 2013.12.19, 18:42
ТЕПЕРЬ Я САМЫЙ НАДЁЖНЫЙ И КОНВЕРТИРУЕМЫЙ!!!; СЛАВА ПУЦИНУ И ЯНЕКУ. А НА ПОДХОДЕ Ю А Н Ь! ................... НУ ЧЁ ПРИЩУРИЛИСЬ ? суньху'вчай
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7481 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1119
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

620
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5638
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1523
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1387

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

464

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1283

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1014
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

350
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

408
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1350
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

694
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5733
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

442
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

308
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

647 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1091
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

947