Купити долари в Івано-Франківську – справа нереальна?

 

/data/blog/45056/9f1afd8a15d7074bdcb9bcdbc0364c0c.jpg

 

Люди бігають канторами в пошуках американської валюти. Міняйли на ринку правлять по 8,5-8,6 грн. за долар. В окремих банках не продають більше, ніж 100 «зелених» в одні руки за один раз. А в деяких узагалі немає доларів на продаж.

 

Що відбувається з гривнею і доларом? Що чекає українців і їхні заощадження у найближчий час?

 

В Івано-франківському Ощадбанку на прохання купити 200 доларів касир закліпала і повідомила, що наразі такої суми немає. «А яка є?» - не здавався кореспондент "Галицького кореспонденту". «Ніякої немає». Дуже неохоче вона пояснила, що банк продає стільки доларів, скільки їх здають. Порадила зачекати, а ну як хто принесе на обмін. Через півгодини марного очікування з тим самим запитанням ми звернулися у відділення Укрсиббанку. Касир порадила прийти наступного дня, коли назбирається потрібна сума. Наступного дня доларів на продаж також не виявилося. Таку ж відмову отримали у відділенні Приватбанку. «Доларів уже немає», - сповістила касир. Більшість пунктів обміну валюти в центральній частині міста у минулі понеділок та вівторок були зачинені. Заледве знайшли кантор, який погодився розміняти долари за курсом 8,34 - на перехресті Січових Стрільців і Мазепи.

 

Зате з рук на ринку, що на Новгородській, за курсом 8,6 можна було абсолютно спокійно придбати двісті доларів. Більше 500 баксів – вже за курсом 8,5. «То все ваші майдани та протести», - пробурчав міняйло у відповідь на запитання, чого так дорого править за долар. І почав розводитися про політику.

 

В ці дні ситуацію на фінансовому ринку країни коментують десятки фінансових аналітиків та урядовців. Міністр доходів і зборів Олександр Клименко стверджує, що економічних передумов для зниження курсу гривні чи її послаблення стосовно долара немає. Більше того, Міжнародний валютний фонд пішов назустріч Україні і прогрес у перемовинах стосовно чергового кредиту очікується у найближчі два тижні. Дефіциту валюти, як і того, що населення кинулося знімати депозити, міністр не бачить.

 

Натомість регулятор фінансового ринку Національний банк України поширює інформацію про ймовірні банківські спекуляції – накопичення і продаж окремими банками крупних сум валюти «своїм» міняйлам задля підпільного обміну. Начебто НБУ «вирахував» 15 таких банків і ініціював їхні перевірки. Назви банків не повідомляються. Стосовно вилучення депозитів, то НБУ визнає ситуацію, але пояснює її традиційною активністю у передноворічний сезон.

 

Неофіційні джерела з посиланням на Нацбанк називають суму, на яку «схуд» портфель депозитів фізосіб у банківській системі країни за три останні дні минулого тижня, - 5 млрд. грн. Простіше кажучи, люди почали виносити гроші з банків. І шукати, у що їх конвертувати, щоби застрахувати себе від можливих фінансових ризиків. «Зараз посилюються панічні настрої як стосовно купівельної вартості гривні, так і надійності збереження заощаджень у банківській системі», - констатує Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова. Масове вилучення депозитів тільки посилить доларовий дефіцит і негативні очікування, вважає він. Зрештою, те, що люди активно скуповують долари і євро, свідчить про очікування девальвації гривні. Він припускає, що НБУ, так, як це було у 2008-му, може заборонити банкам достроково повертати депозити за умови їх масового вилучення.

 

«Сьогодні курс гривні стосовно долара визначають політичні ризики. Однак ніхто не зацікавлений у розхитуванні долара», - на умовах анонімності прокоментував ситуацію керівник одного з комерційних банків у Франківську. За його словами, директорам регіональних відділень банків заборонили коментувати цю тему в ЗМІ. Неофіційна точка зору така: у нестабільний час люди шукають «тиху гавань» для збереження своїх статків і традиційно скуповують валюту. Вилучення коштів із банківської системи пояснюється тим, що політична нестабільність зазвичай провокує паніку 10-15% вкладників, що тепер і маємо. «Для банкіра – страшний сон, коли всі кредитори одночасно звернуться до нього. Бо гроші з депозитів – «в роботі» як кредити, - пояснив керуючий банку. - Відтак нагнітання паніки і подальше вилучення депозитів буде ще більше «розгойдувати» ситуацію і спровокує ще більшу нестабільність». Не на валютному ринку вирішується доля країни, підсумував банкір.

 

«Маємо 20 років ручного управління економікою країни. А командно-адміністративну систему у фінансовому секторі неможливо спрогнозувати», - відгукнувся ще один банкір, який також просив не називати його і установу, яку очолює. За його словами, будь-яке метання між валютами неодмінно веде до втрат. Випередивши ситуацію і заощадивши яких дві гривні на доларі, людина втрачає їх при купівлі товарів і послуг, до прикладу, бензину. Тому що 80% цих товарів і послуг у нашій області і загалом в Україні – імпорт. Продуктивність праці в державі постійно падає, і саме це знецінює наші статки. Тому людина з валютою так само втратить – їй колись буде потрібно за цю валюту купувати їжу та інші речі. В цьому випадку валюта забезпечить лише повільніше знецінення коштів. «В перспективі наступних 50 років жодної з наявних нині валют в обігу не буде, - резюмував банкір. – А от золото збережеться. До речі, вартість унції золота дорівнює вартості квадратного метра доброї нерухомості - таке співвідношення було сто років тому, таке є тепер і таким збережеться ще через сто років».


19.12.2013 1282 4
Коментарі (4)

до Я 2013.12.20, 13:28
а нащо вам долари в америку зібрались їхати?
я 2013.12.19, 21:42
Фіртка не сійте паніку. підходите у відділення "приватбанку", замовляєте на завтра необхідну суму і зранку купуєте без будь яких проблем.
Andriy 2013.12.19, 18:21
Без проблем купив сьогодні в банку 4000 дол по 8,309. Не сійте паніку! Паніка має бути не через курс долара, а через курс партії регіонів.
рубль 2013.12.19, 18:42
ТЕПЕРЬ Я САМЫЙ НАДЁЖНЫЙ И КОНВЕРТИРУЕМЫЙ!!!; СЛАВА ПУЦИНУ И ЯНЕКУ. А НА ПОДХОДЕ Ю А Н Ь! ................... НУ ЧЁ ПРИЩУРИЛИСЬ ? суньху'вчай
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1403
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2675
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2195
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2269
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6817 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2550 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

439

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1268

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1369

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1532
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

383
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

250
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

655
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

145
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26614
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

623
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10547 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

154
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

174
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

491
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

636
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

699