Колосальна інфляційна хвиля неминуча

 

 

«Що нам зараз потрібно - так це економічний еквівалент війни. Насправді Велику депресію звела нанівець програма численних громадських витрат, більш відома під ім'ям Другої світової війни» - це Пол Кругман, нобелівський лауреат, між іншим.

 

Зауважте, під «програмою» розумний Кругман має на увазі не рузвельтівський «Новий курс», а саме війну, яка списала всі витрати і всі борги (у тому числі і того ж «Нового курсу»). Тут же Кругман нарікає на те, що іраксько-афганська «програма» явно недостатня для вирішення настільки масштабного завдання. Тобто війна потрібна світова як мінімум?



Справа зовсім не в тому, що Кругман - садист або божевільний. Справа в тому, що тоді Америка, по-перше, війну виграла. По-друге, вона стала кредитором усього світу у фінансовій і, що ще важливіше, у матеріальній формі. У результаті цієї перемоги весь світ виявився їй винен і віддавав борги золотом, в тому числі і Радянський Союз. У результаті цієї перемоги Америка зосередила у себе 70% світових золотих резервів і долар став єдиною валютою, забезпеченої золотом. Всі інші забезпечувалися доларом - Бреттон-Вудська система. І де вона тепер, ця Бреттон-Вудська система?


Ідея гнати відкриту інфляцію, знецінювати борги, які ні за яких обставин неможливо не тільки виплачувати, а й обслуговувати, вкрай популярна серед лівого крила нинішнього ліберального мейнстріму. Її, наприклад, озвучує Владислав Іноземцев, який не отримав, до речі, за це ніякої Нобелівської премії. Що несправедливо. До речі, нинішні нобелівські лауреати Сарджент і Сімс отримали премію саме за дослідження того, до яких наслідків призводить те, до чого закликає Кругман і Іноземцев. Дослідження це насправді свідчить виключно про шизофренію, навіть не в Нобелівському комітеті, а в мейнстрімній економічній науці.

Насправді ідея-то проста як млинець: якщо вже так пощастило, що держави взяли на себе всі зобов'язання і ризики корпоративних банкрутів, а держави-то мають можливість друкувати гроші, - треба просто надрукувати гроші і знецінити борги. «І спокійно йти далі», як зауважив наш Владислав Іноземцев.

 

Спокійно - не вийде. «Товариші не розуміють», що така інфляція, яка необхідна, щоб списати ТАКІ борги, це - щоб не вдаватися в подробиці - завжди зміна влади. А як же тоді Америка часів «першої програми Кругмана», тобто Другої світової? Ані інфляції, ані зміни влади? Проблема в тому, що війну почала не Америка, Америка їй покористувалася. Війну почала Німеччина. А там якраз ось все було «по повній програмі».

 

Справа в тому, що сьогодні Америка і вся афільована з нею глобальна система знаходиться зовсім не в тій фазі розвитку, в якій вони окремо знаходилися в 30-ті.

 

Не треба плутати системну кризу з циклічною. Звідси, до речі, і ця сама шизофренія системної економічної думки: зсередини системи системну кризу побачити неможливо. Вона просто знаходиться за рамками припущень.

Колосальна інфляційна хвиля неминуча, оскільки більше нічого вони зробити з цим не можуть. Це вже очевидно по поточній економічній політиці. Це і буде, по всій видимості, форма переходу з економічної кризи в соціально-політичну. І те, що Кругман згадав про світову війну, це дуже важливо почути. Бо Кругман не стільки учений, скільки публіцист, і чує те, що не може довести. Так що здогадайтеся, як буде називатися шоста (чи там восьма) програма монетарного пом'якшення?



Михайло Лєонтьєв

Джерело: odnako.org 


Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

621
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1038 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

857
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1671
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2298
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4283 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

370

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

266

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

498

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

448
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8025
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

684
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

721
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1142
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

723
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6308
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1795
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

272
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

296
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1618
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

810 1