Колосальна інфляційна хвиля неминуча

 

 

«Що нам зараз потрібно - так це економічний еквівалент війни. Насправді Велику депресію звела нанівець програма численних громадських витрат, більш відома під ім'ям Другої світової війни» - це Пол Кругман, нобелівський лауреат, між іншим.

 

Зауважте, під «програмою» розумний Кругман має на увазі не рузвельтівський «Новий курс», а саме війну, яка списала всі витрати і всі борги (у тому числі і того ж «Нового курсу»). Тут же Кругман нарікає на те, що іраксько-афганська «програма» явно недостатня для вирішення настільки масштабного завдання. Тобто війна потрібна світова як мінімум?



Справа зовсім не в тому, що Кругман - садист або божевільний. Справа в тому, що тоді Америка, по-перше, війну виграла. По-друге, вона стала кредитором усього світу у фінансовій і, що ще важливіше, у матеріальній формі. У результаті цієї перемоги весь світ виявився їй винен і віддавав борги золотом, в тому числі і Радянський Союз. У результаті цієї перемоги Америка зосередила у себе 70% світових золотих резервів і долар став єдиною валютою, забезпеченої золотом. Всі інші забезпечувалися доларом - Бреттон-Вудська система. І де вона тепер, ця Бреттон-Вудська система?


Ідея гнати відкриту інфляцію, знецінювати борги, які ні за яких обставин неможливо не тільки виплачувати, а й обслуговувати, вкрай популярна серед лівого крила нинішнього ліберального мейнстріму. Її, наприклад, озвучує Владислав Іноземцев, який не отримав, до речі, за це ніякої Нобелівської премії. Що несправедливо. До речі, нинішні нобелівські лауреати Сарджент і Сімс отримали премію саме за дослідження того, до яких наслідків призводить те, до чого закликає Кругман і Іноземцев. Дослідження це насправді свідчить виключно про шизофренію, навіть не в Нобелівському комітеті, а в мейнстрімній економічній науці.

Насправді ідея-то проста як млинець: якщо вже так пощастило, що держави взяли на себе всі зобов'язання і ризики корпоративних банкрутів, а держави-то мають можливість друкувати гроші, - треба просто надрукувати гроші і знецінити борги. «І спокійно йти далі», як зауважив наш Владислав Іноземцев.

 

Спокійно - не вийде. «Товариші не розуміють», що така інфляція, яка необхідна, щоб списати ТАКІ борги, це - щоб не вдаватися в подробиці - завжди зміна влади. А як же тоді Америка часів «першої програми Кругмана», тобто Другої світової? Ані інфляції, ані зміни влади? Проблема в тому, що війну почала не Америка, Америка їй покористувалася. Війну почала Німеччина. А там якраз ось все було «по повній програмі».

 

Справа в тому, що сьогодні Америка і вся афільована з нею глобальна система знаходиться зовсім не в тій фазі розвитку, в якій вони окремо знаходилися в 30-ті.

 

Не треба плутати системну кризу з циклічною. Звідси, до речі, і ця сама шизофренія системної економічної думки: зсередини системи системну кризу побачити неможливо. Вона просто знаходиться за рамками припущень.

Колосальна інфляційна хвиля неминуча, оскільки більше нічого вони зробити з цим не можуть. Це вже очевидно по поточній економічній політиці. Це і буде, по всій видимості, форма переходу з економічної кризи в соціально-політичну. І те, що Кругман згадав про світову війну, це дуже важливо почути. Бо Кругман не стільки учений, скільки публіцист, і чує те, що не може довести. Так що здогадайтеся, як буде називатися шоста (чи там восьма) програма монетарного пом'якшення?



Михайло Лєонтьєв

Джерело: odnako.org 


Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

590
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2707
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1691 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3783
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5575
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1772

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

285

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

279

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

446

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

971
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

556
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

570
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

851
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2075
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

613
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

946
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5009
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1099
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

468 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

684
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

470
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

797