«Хай Епіфаній поверне нам свята на місце»: як Космач розділився через два Різдва (ВІДЕО)

Журналісти hromadske приїхали в Космач напередодні Різдва із запитаннями, чому найбільша релігійна парафія села вирішила не переходити на новоюліанський календар і святкувати народження Христа по-старому — 7 січня.


«Віру не міняють» 


Після того як влітку 2023 року помісний собор Православної церкви України затвердив перехід на новоюліанський календар, громада найстарішої та найбільшої за кількістю парафіян у Космачі церкви Петра і Павла провела збори. Вона хоч і належить до ПЦУ, але рішення вищого церковного керівництва не сприйняла. 

Люди проголосували за те, щоб залишитися зі старими датами відзначень релігійних свят. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди, і Різдво вони відзначали 7 січня, а не 25 грудня. 

«Віру не міняють. Ми як родились і як батьки нас навчили, так і має бути, і так дітей маємо вчити і йти до кінця (святкувати 7 січня — ред). 

Бо інакше, це як переступати через свою віру й релігію», — каже Анна. 

І додає, що дуже хотіла б особисто сказати главі ПЦУ Епіфанію, «аби він повернув свята на місце». Її іменини за новим стилем були 9 грудня, і цього дня її привітала онука. Жінка їй подякувала, але сказала, що святкувати буде 22 грудня.  

На запитання, що ж вона робитиме, якщо до її хати завітають колядники 25 грудня, відповіла, що таки почастує і подякує за коляду, бо проганяти не пасує. 


«Тут живуть нащадки сексотів»


Оскільки інші парафії таки перейшли на новоюліанський календар, то крім греко-католицької церкви (до якої ходять у рази менше людей), по-новому святкують у чотирьох православних храмах, розташованих далеко від центру села.

«Це мій особистий біль і біль усього села. Те, що зараз село так розділене», — каже в коментарі hromadske отець Ігор, настоятель храму Пресвятої трійці УГКЦ у Космачі. 

Свою парафію до переходу календаря він готував давно, тому вони без застережень одразу перейшли на нові дати святкувань. 

Причиною відмови сусідньої парафії ПЦУ від переходу на новоюліанський календар отець Ігор вважає не лише звичку парафіян, а й свідому маніпуляцію їхньою думкою.

«Підготовка до не переходу тривала щонайменше півтора року до того, коли про це заговорили. Це були спеціальні дописи в соцмережах, де маніпулювали суспільною думкою. Мені здається, для нашого ворога Космач — це ключове село.

Адже тут була Старшинська школа УПА. Тут було багато людей репресовано. Водночас тут було дуже багато сексотів. І їхні нащадки досі живуть і сповідують ті ідеї. Тут є багато людей, які, скажімо так, не за Україну», — каже він. 

Натомість староста села, який є парафіянином найбільшої в селі православної церкви, каже, що просто ця зміна календаря не на часі під час війни. 

«До переходу людей потрібно було підготовлювати. У нас і так купа проблем, а тепер іще маємо під час війни трошки непорозуміння між конфесіями», — каже староста Дмитро Мохначук.

Він шкодує, що другий рік поспіль на Водохреще в селі не відбуватиметься міжконфесійна хода до річки та спільний молебень там. Сам Мохначук святкує два Різдва. 25 грудня — в гостях у сватів, а 7 січня — зі своєю парафією.


Два Різдва в одній родині


Найдивніша ситуація зі святкуванням складалась у сімей, де члени родини ходять до різних церков. Так два Різдва має космацьке подружжя Кравчуків. 

Ще з 90-х років щонеділі вони разом їдуть зі свого присілка до центру села, а там розходяться кожен по своїх церквах: Олена — до греко-католицької, а Василь — до православної. 

Другий рік поспіль вранці 25 грудня Олена сама їде до центру на Різдвяну службу, а чоловік залишається вдома. Так само й 7 січня: святково убраний Василь їде до храму Петра і Павла, поки дружина залишається на господарці. 

«Конституція України каже, що жінка може вірувати в одну віру, а чоловік — в іншу. Але в нас одна християнська віра.
Для простого християнина головне — це вислухати службу Божу, а немає значення, де і в якому храмі. А решта — то вже є релігійна політика», — з усмішкою каже Василь Кравчук. 

Сам він зізнається, що волів, аби його парафія таки перейшла на новий календар. Але, за його версією, поки що там гучніший голос мають кілька «впертих» жінок, які за старий стиль, а решта людей просто не наважуються їм перечити. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


В Івано-Франківську стартує XVI Міжнародний Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях»

Коляда для ЗСУ: як у Криворівні святкують Різдво (ФОТО)


27.12.2024 7791
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1837
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1145
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1411 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3945 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33991
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2998

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

427

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

850

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1830

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1166
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1213
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

727
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

600
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12289
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1594
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1376
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30553 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

904
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

350
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

424
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

462