«Хай Епіфаній поверне нам свята на місце»: як Космач розділився через два Різдва (ВІДЕО)

Журналісти hromadske приїхали в Космач напередодні Різдва із запитаннями, чому найбільша релігійна парафія села вирішила не переходити на новоюліанський календар і святкувати народження Христа по-старому — 7 січня.


«Віру не міняють» 


Після того як влітку 2023 року помісний собор Православної церкви України затвердив перехід на новоюліанський календар, громада найстарішої та найбільшої за кількістю парафіян у Космачі церкви Петра і Павла провела збори. Вона хоч і належить до ПЦУ, але рішення вищого церковного керівництва не сприйняла. 

Люди проголосували за те, щоб залишитися зі старими датами відзначень релігійних свят. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди, і Різдво вони відзначали 7 січня, а не 25 грудня. 

«Віру не міняють. Ми як родились і як батьки нас навчили, так і має бути, і так дітей маємо вчити і йти до кінця (святкувати 7 січня — ред). 

Бо інакше, це як переступати через свою віру й релігію», — каже Анна. 

І додає, що дуже хотіла б особисто сказати главі ПЦУ Епіфанію, «аби він повернув свята на місце». Її іменини за новим стилем були 9 грудня, і цього дня її привітала онука. Жінка їй подякувала, але сказала, що святкувати буде 22 грудня.  

На запитання, що ж вона робитиме, якщо до її хати завітають колядники 25 грудня, відповіла, що таки почастує і подякує за коляду, бо проганяти не пасує. 


«Тут живуть нащадки сексотів»


Оскільки інші парафії таки перейшли на новоюліанський календар, то крім греко-католицької церкви (до якої ходять у рази менше людей), по-новому святкують у чотирьох православних храмах, розташованих далеко від центру села.

«Це мій особистий біль і біль усього села. Те, що зараз село так розділене», — каже в коментарі hromadske отець Ігор, настоятель храму Пресвятої трійці УГКЦ у Космачі. 

Свою парафію до переходу календаря він готував давно, тому вони без застережень одразу перейшли на нові дати святкувань. 

Причиною відмови сусідньої парафії ПЦУ від переходу на новоюліанський календар отець Ігор вважає не лише звичку парафіян, а й свідому маніпуляцію їхньою думкою.

«Підготовка до не переходу тривала щонайменше півтора року до того, коли про це заговорили. Це були спеціальні дописи в соцмережах, де маніпулювали суспільною думкою. Мені здається, для нашого ворога Космач — це ключове село.

Адже тут була Старшинська школа УПА. Тут було багато людей репресовано. Водночас тут було дуже багато сексотів. І їхні нащадки досі живуть і сповідують ті ідеї. Тут є багато людей, які, скажімо так, не за Україну», — каже він. 

Натомість староста села, який є парафіянином найбільшої в селі православної церкви, каже, що просто ця зміна календаря не на часі під час війни. 

«До переходу людей потрібно було підготовлювати. У нас і так купа проблем, а тепер іще маємо під час війни трошки непорозуміння між конфесіями», — каже староста Дмитро Мохначук.

Він шкодує, що другий рік поспіль на Водохреще в селі не відбуватиметься міжконфесійна хода до річки та спільний молебень там. Сам Мохначук святкує два Різдва. 25 грудня — в гостях у сватів, а 7 січня — зі своєю парафією.


Два Різдва в одній родині


Найдивніша ситуація зі святкуванням складалась у сімей, де члени родини ходять до різних церков. Так два Різдва має космацьке подружжя Кравчуків. 

Ще з 90-х років щонеділі вони разом їдуть зі свого присілка до центру села, а там розходяться кожен по своїх церквах: Олена — до греко-католицької, а Василь — до православної. 

Другий рік поспіль вранці 25 грудня Олена сама їде до центру на Різдвяну службу, а чоловік залишається вдома. Так само й 7 січня: святково убраний Василь їде до храму Петра і Павла, поки дружина залишається на господарці. 

«Конституція України каже, що жінка може вірувати в одну віру, а чоловік — в іншу. Але в нас одна християнська віра.
Для простого християнина головне — це вислухати службу Божу, а немає значення, де і в якому храмі. А решта — то вже є релігійна політика», — з усмішкою каже Василь Кравчук. 

Сам він зізнається, що волів, аби його парафія таки перейшла на новий календар. Але, за його версією, поки що там гучніший голос мають кілька «впертих» жінок, які за старий стиль, а решта людей просто не наважуються їм перечити. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


В Івано-Франківську стартує XVI Міжнародний Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях»

Коляда для ЗСУ: як у Криворівні святкують Різдво (ФОТО)


27.12.2024 5915
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1238
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2156
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3505 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4113
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3680
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2505

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

384

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

966

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

787

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1912
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19295
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

583
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

792
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

194
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1192 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5372
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

640
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

857
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

358
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

561
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

574 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

663