Коляда для ЗСУ: як у Криворівні святкують Різдво (ФОТО)

Щороку на Різдво до гуцульського села Криворівня на Прикарпатті зʼїжджаються сотні туристів і поціновувачів автентичної української культури, аби побачити особливий вид коляди.

Про це повідомляє hromadske, пише Фіртка

Це так звана коляда з плєсом, тобто колядки з пританцьовуванням, якщо перекласти з гуцульського діалекту. Це значить, що колядники не тільки співають автентичні різдвяні пісні, а й злегка танцюють при цьому, тримаючи в руках бартку — різьблений топірець. 

Напад росії на Україну вніс свої правки в традицію колядування. Частина колядників пішла воювати, на їхнє місце стали зовсім молоді хлопці — наймолодшим колядником цього року був 5-річний хлопчик Данило. Наколядовані гроші перераховуватимуть Збройним силам України. 

Місцем початку коляди є церква Різдва пресвятої Богородиці, розташована у центрі села. Після різдвяної служби і благословення від місцевого настоятеля отця Івана Рибарука всі колядницькі групи (їх називають тут партіями) з кожного із девʼяти присілків Криворівні стають навколо берези (головного у партії) і співають колядки, поволі рухаючись навколо церкви. 

Після цього колядницькі ватаги розходяться по своїх кутках, поступово вони мають відвідати зі співами та благою вістю про народження Христа кожну хату в селі. Тому колядки тут тривають приблизно два тижні, а не тільки на Різдво, бо коляда в одній хаті разом із пригощаннями зазвичай потребує щонайменше години. 

На Водохреща колядницькі ватаги приходять колядувати до оселі свого берези. Після цього починається розколяда — усі ватаги знову сходяться, але вже не біля церкви, а внизу на березі річки Чорний Черемош. Разом співають і танцюють фінальну коляду з плєсом, отримуючи благословення на наступний рік. 

Село Криворівня розташоване неподалік міста Верховина на Прикарпатті. Датою його заснування вважають 1654 рік. Свого часу село було одним із центрів опришківського руху. 

Наприкінці ХІХ — на початку XX століття у селі виник і розвинувся значний культурно-освітній та громадсько-політичний рухи. Одним із натхненників цих рухів був письменник Іван Франко, який щороку з 1900 по 1914-й приїжджав до села на відпочинок. 

Окрім Франка, у цьому селі зупинялися митрополит Андрей Шептицький, історик Михайло Грушевський, художниця Параска Плитка-Горицвіт (у селі є музей мисткині, яка прожила тут багато років), письменники Василь Стефаник, Леся Українка, Ольга Кобилянська та багато інших. 

Михайло Коцюбинський після відвідування Криворівні та інших гуцульських сіл написав свою знамениту повість «Тіні забутих предків». У 1963 році режисер Сергій Параджанов зняв у цьому селі частину відомого однойменного фільму за повістю Коцюбинського з Іваном Миколайчуком та Ларисою Кадочниковою в головних ролях.

Окрім берези кожна група колядників обовʼязково має свого скрипаля і трембітаря. Усі вони вбрані в автентичний гуцульський одяг, часом отриманий у спадок від попередніх поколінь. Починається і закінчується виступ колядників грою на трембіті. 

У радянські часи через заборону традиції коляду у Криворівні водили таємно і лише верхами — частиною села, розташованою високо над річкою, і чужі люди туди практично не діставалися. Активно відновлювати традицію почали за часів Перебудови.

Уперше вся Україна святкувала Різдво відповідно до григоріанського календаря — 25 грудня 2023 року. Натомість у селі Криворівня за ініціативи настоятеля Івана Рибарука цю традицію запровадили на рік раніше, аби святкувати Різдво разом з Європою та світом.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 
"Різдво — день народження Ісуса, про що багато хто забув": священник з Івано-Франківщини про традиції свята
Проща за українських воїнів: паломники молилися на Ясній Горі в Гошеві
Сьомий в історії УГКЦ. Єпископ з Тернопільщини став кардиналом Ватикану (ФОТО)
"Добро ніколи не вийде з моди": священник з Івано-Франківщини розповів про значення Дня святого Миколая
«Коли на тебе нападають — захищати потрібно на усіх фронтах», — отець Антоній Яремчук про роль церкви під час війни
"Є певні речі, які дозволені тільки у шлюбі": священник з Івано-Франківщини про цінності християнського подружжя
Перемога над пеклом та смертю: священник з Прикарпаття про значення Вербної неділі та обряди Великоднього тижня


26.12.2024 4531
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7594 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1131
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

626
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5645
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1530
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1393

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

471

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1289

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1120

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1021
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

357
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

414
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1356
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

432
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

700
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5742
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

316
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

653 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1097
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

953