
У літньому таборі для українських дітей-сиріт, що його два десятки років тому заснувала громадянка Канади Руслана Вжесневська, цього року відпочивали діти, які постраждали у наслідок війни.
Про це йдеться у матеріалі головної редакції Радіо Свобода, передає VIDIA.
Фото: Radio Free Europe/Radio Liberty
Руслана Вжесневська ще у 1993 році ініціювала та розробила проект HUHTC (Help Us Help the Children), який щороку і організовує відпочинок для дітей у Карпатах.
«Вжесневська заснувала HUHTC після того, як стала свідком страхітливих умов життя українських дітей-сиріт під час поїздки у пошуках власної дитини на усиновлення. У результаті створений нею табір почав приймати дітей-сиріт з усієї України протягом трьох тижнів щоліта. Нині табір прийняв більш ніж 450 дітей, наймолодшим із яких було по 6 років. Більшість — сироти, і у відображенні воєнної реальності України, зростає число дітей, які втратили своїх батьків у результаті бойових дій», — йдеться у матеріалі канадського журналіста, що працює в Україні, Крістіана Бориса.

Фото: Radio Free Europe/Radio Liberty
«Чесно кажучи, коли я вперше приїхала до цього табору, я навіть не говорила українською, тому що я зі сходу. Я була вражена, побачивши, що такі люди як Руслана з-за кордону говорили краще українською, ніж ми», —поділилася із журналістом враженнями одна з діток — Дар’я. Вона додала, що їй було важко зрозуміти, чому хтось так важко працює, аби забезпечити для них, наприклад, одяг.
«У дитячому будинку нам щодня говорять, що ми ніким не станемо і нічого не досягнемо, — говорить дівчина. — Але тут, у таборі, ми отримуємо таку необхідну емоційну підтримку».
«Наша мета — змусити дітей повірити в себе», — розповідає волонтер табору Тетяна, яка вже багато років поспіль щоліта приїздить з Канади працювати у таборі.
У той час як багато волонтерів, так як і Тетяна, приїздять рік за роком з Канади, багато хто й з місцевих українців долучаються до організації табору та роботи з дітьми-сиротами по всій країні — в тому числі колишні вихованці табору.
Одна із волонтерів, яка не захотіла розкривати своє ім’я, працювала у дитячому будинку в Донецьку, коли вибухнула війна. Розповідає, що спершу до їх дитбудинку перевезли дітей із навколишніх населених пунктів, охоплених бойовими діями, а пізніше до них самих прийшли представники сепаратистської «ДНР» і зажадали, аби дітей переправили у Росію.
«Після погроз директор дитячого будинку втратила свідомість, — пригадує волонтер. — Вона зробила це навмисне — ті хлопці з «ДНР» злякалися й пішли. А ми одразу почали продумувати спосіб евакуювати вихованців».
Після кількох днів зашифрованих телефонних перемовин («”маленькі троянди” означало менші діти, “великі троянди” — страші діти») про все домовились і вивезли дітей таємно, розсадивши у поїзді усіх окремо.
«Коли ми нарешті перетнули кордон території, контрольованої Україною, ми усі встали і вітали одне одного», — говорить вона.

Фото: Radio Free Europe/Radio Liberty
Цього літа табір став лише однією із багатьох програм, які HUHTC проводить по всій Україні. Засновниця табору — Руслана Вжесневська — каже, що робота із дітьми, постраждалими від війни, які потребують допомоги та реабілітації, буде продовжуватись і надалі.
Нагадаємо, цього літа мешканка США, переможниця конкурсу Міс Українська Діаспора-2014 Уляна Фенин відвідала Україну із благодійною місією — красуня завітала до трьох дитячих будинків на Івано-Франківщині, а також придбала необхідні речі для родин військових із зони АТО.