Калуш залишається зоною екологічного лиха

 

За два роки оголошення Калуша зоною екологічної катастрофи, жодну з екологічних проблем так і не вирішили. Кількість розсолів у Домбровському кар’єрі далі зростає, і вже сусідня Молдова говорить про небезпеку забруднення Дністра.

 

До того ж на утилізацію ще чекає третина накопиченого гексахлорбензолу. Із лютого 2010 року Калуш і кілька навколишніх сіл президентським указом оголошені зоною екологічної катастрофи. У тому ж році з держбюджету було виділено близько 400 мільйонів гривень на вивезення гексахлорбензолу і першочергові роботи на Домбровському кар’єрі. На останній, зокрема, 50 мільйонів гривень. Львівський науковий інститут «Гірхімпром» розробив спеціальний проект. Виконавцем робіт без тендеру стала київська фірма «Фінансова енергетична корпорація України».

 

Результати її праці – це недобудований розсолопровід, неякісне укріплення дамби, завищені рахунки, імітація роботи, фіктивні працівники. Порушена кримінальна справа проти трьох працівників фірми і одного чиновника.

 

Жодна з калуських проблем повністю не вирішена, стверджує головний спеціаліст Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області Роман Кравець. Він живе у Калуші і здійснює моніторинг за ситуацією у місті хіміків. Називає її «стабільно напруженою, але контрольованою». Найбільшою ж проблемою вважає Домбровський кар’єр, де щороку на 3-4 метри піднімається рівень розсолів.

 

«На Домбровському кар’єрі протягом двох років не проводяться роботи. Прикро те, що вони не завершені, і це зводить нанівець ті роботи і ті об’єми коштів, які були вкладені свого часу у 2010 році. Ті роботи не принесли, по-перше, ніякого ефекту, по-друге, була тяганина і неспівпраця науки і виконавців: одні не розуміли, що вони роблять, грубо кажучи, а другі – не могли скоригувати, змусити робити те, що необхідно», – говорить Роман Кравець.

 

Екологи називають щастям, що в цьому році мало опадів. Але попереджають: якщо роботи на Домбровському кар’єрі не будуть доведені до завершення, через два роки можливе потрапляння розсолів не лише у місцевий водозабір, а й у Лімницю та Дністер. Тож загроза екологічної катастрофи зберігається. Як вихід – відновлення калійного виробництва В Івано-Франківській обласній держадміністрації підтвердили, що два останні роки консервація Домбровського кар’єру майже не проводиться. А це 400 гектарів площі, близько 20 мільйонів кубічних метрів калійних розсолів, що залишилися у спадок від колишнього хімічного підприємства «Оріана».

 

Перевірки прокуратури і КРУ встановили порушення при виконанні робіт, відкрито кримінальну справу. В цьому році певні кошти виділялися лише з обласного бюджету на моніторинг, на наступний рік проситимуть в уряду 106 мільйонів гривень. Майбутнє ж вбачають у відновленні калійного виробництва, каже перший заступник голови Івано-Франківської обласної держадміністрації Василь Плавюк.

 

«Обласна державна адміністрація стоїть на позиції, що вирішення екологічної проблеми у Калуші можливе лише паралельно з відновленням виробництва. Те підприємство, яке буде займатися переробкою калійної руди, забезпечить і екологічну безпеку того регіону», – каже Василь Плавюк.

 

У цьому році з державного бюджету область отримала 120 мільйонів гривень на збирання, затарення і вивезення гексахлорбензолу. Якщо спочатку йшлося про 11,5 тисяч тонн відходів, що відносяться до першої категорії небезпеки, то згодом їх виявилося чи не втричі більше. Уже вивезено на утилізацію до Великобританії 18 тисяч тонн, в цьому році – близько 3,5 тисячі тонн. Але зроблено найскладнішу роботу, зазначає еколог Роман Кравець.

 

«В цьому році забирали гексахлорбензол в найгіршій ділянці. Той, що захоронювався в 90-х роках, на початку незалежності України, 15-20 років тому. Захоронювався хаотично, великий об’єм цих відходів був без бочок, тому що почалася криза, почалося валитися виробництво в Калуші і значна частина відходів захоронювалася насипом, неконтрольовано. Більше того, ця територія була нерекультивована, тобто не накрита метровим шаром ґрунту і гравію. Через що цей гексахлорбензол витіснявся, вимивався в навколишнє середовище. І в тому районі були найгірші показники забруднення довкілля», – розповідає Роман Кравець, інформує Радіо Свобода.

 

В обласній держадміністрації визнають, що і при утилізації гексахлорбензолу були проблеми з виконавцями робіт. Але стверджують: перевірки КРУ та інших контролюючих органів нецільового використання коштів не встановили. «Є застереження, але криміналу нема», – каже перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк. І запевняє, що до кінця наступного року гексахлорбензол із Калущини буде вивезено повністю.


18.11.2012 2421 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

134
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2638
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1655 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3736
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5532
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1744

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

247

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

252

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

430

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

939
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

507
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

541
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

814
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2022
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

589
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

921
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4986
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

978
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

394 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

647
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

448
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

773