Калуш залишається зоною екологічного лиха

 

За два роки оголошення Калуша зоною екологічної катастрофи, жодну з екологічних проблем так і не вирішили. Кількість розсолів у Домбровському кар’єрі далі зростає, і вже сусідня Молдова говорить про небезпеку забруднення Дністра.

 

До того ж на утилізацію ще чекає третина накопиченого гексахлорбензолу. Із лютого 2010 року Калуш і кілька навколишніх сіл президентським указом оголошені зоною екологічної катастрофи. У тому ж році з держбюджету було виділено близько 400 мільйонів гривень на вивезення гексахлорбензолу і першочергові роботи на Домбровському кар’єрі. На останній, зокрема, 50 мільйонів гривень. Львівський науковий інститут «Гірхімпром» розробив спеціальний проект. Виконавцем робіт без тендеру стала київська фірма «Фінансова енергетична корпорація України».

 

Результати її праці – це недобудований розсолопровід, неякісне укріплення дамби, завищені рахунки, імітація роботи, фіктивні працівники. Порушена кримінальна справа проти трьох працівників фірми і одного чиновника.

 

Жодна з калуських проблем повністю не вирішена, стверджує головний спеціаліст Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області Роман Кравець. Він живе у Калуші і здійснює моніторинг за ситуацією у місті хіміків. Називає її «стабільно напруженою, але контрольованою». Найбільшою ж проблемою вважає Домбровський кар’єр, де щороку на 3-4 метри піднімається рівень розсолів.

 

«На Домбровському кар’єрі протягом двох років не проводяться роботи. Прикро те, що вони не завершені, і це зводить нанівець ті роботи і ті об’єми коштів, які були вкладені свого часу у 2010 році. Ті роботи не принесли, по-перше, ніякого ефекту, по-друге, була тяганина і неспівпраця науки і виконавців: одні не розуміли, що вони роблять, грубо кажучи, а другі – не могли скоригувати, змусити робити те, що необхідно», – говорить Роман Кравець.

 

Екологи називають щастям, що в цьому році мало опадів. Але попереджають: якщо роботи на Домбровському кар’єрі не будуть доведені до завершення, через два роки можливе потрапляння розсолів не лише у місцевий водозабір, а й у Лімницю та Дністер. Тож загроза екологічної катастрофи зберігається. Як вихід – відновлення калійного виробництва В Івано-Франківській обласній держадміністрації підтвердили, що два останні роки консервація Домбровського кар’єру майже не проводиться. А це 400 гектарів площі, близько 20 мільйонів кубічних метрів калійних розсолів, що залишилися у спадок від колишнього хімічного підприємства «Оріана».

 

Перевірки прокуратури і КРУ встановили порушення при виконанні робіт, відкрито кримінальну справу. В цьому році певні кошти виділялися лише з обласного бюджету на моніторинг, на наступний рік проситимуть в уряду 106 мільйонів гривень. Майбутнє ж вбачають у відновленні калійного виробництва, каже перший заступник голови Івано-Франківської обласної держадміністрації Василь Плавюк.

 

«Обласна державна адміністрація стоїть на позиції, що вирішення екологічної проблеми у Калуші можливе лише паралельно з відновленням виробництва. Те підприємство, яке буде займатися переробкою калійної руди, забезпечить і екологічну безпеку того регіону», – каже Василь Плавюк.

 

У цьому році з державного бюджету область отримала 120 мільйонів гривень на збирання, затарення і вивезення гексахлорбензолу. Якщо спочатку йшлося про 11,5 тисяч тонн відходів, що відносяться до першої категорії небезпеки, то згодом їх виявилося чи не втричі більше. Уже вивезено на утилізацію до Великобританії 18 тисяч тонн, в цьому році – близько 3,5 тисячі тонн. Але зроблено найскладнішу роботу, зазначає еколог Роман Кравець.

 

«В цьому році забирали гексахлорбензол в найгіршій ділянці. Той, що захоронювався в 90-х роках, на початку незалежності України, 15-20 років тому. Захоронювався хаотично, великий об’єм цих відходів був без бочок, тому що почалася криза, почалося валитися виробництво в Калуші і значна частина відходів захоронювалася насипом, неконтрольовано. Більше того, ця територія була нерекультивована, тобто не накрита метровим шаром ґрунту і гравію. Через що цей гексахлорбензол витіснявся, вимивався в навколишнє середовище. І в тому районі були найгірші показники забруднення довкілля», – розповідає Роман Кравець, інформує Радіо Свобода.

 

В обласній держадміністрації визнають, що і при утилізації гексахлорбензолу були проблеми з виконавцями робіт. Але стверджують: перевірки КРУ та інших контролюючих органів нецільового використання коштів не встановили. «Є застереження, але криміналу нема», – каже перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк. І запевняє, що до кінця наступного року гексахлорбензол із Калущини буде вивезено повністю.


18.11.2012 2271 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

656
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11180 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1883
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1780
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2778
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4637

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

396

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1079

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1487

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1352
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1734
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1549
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1258
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

629
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

709
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1899
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2208 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20398
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

378
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

726 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

763
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1111