Вибори 31 жовтня важкі, з великою кількістю як дрібних помилок, так грубих порушень, - про це заявляють представники Комітету Виборців України. Безліч помилок у прізвищах, іменах, партійності кандидатів, старт виборів на годину пізніше, наявність непронумерованих бюлетенів та велика їх кількість може призвести до того, що на кількох дільницях Івано-Франківська вибори можуть визнати не дійсними.
Колізії навколо виборів розпочалися із самісінького ранку, кажуть в КВУ. Найперше це непорозуміння, коли обласна виборча комісія лише вранці попередила міську ТВК, що напроти прізвищ кандидатів, що вибули, потрібно ставити штамп "вибув". Відтак частина бюлетенів потрапила до рук виборців без цього штампу, хоча про вибуття деяких кандидатів було відомо ще 8 жотвня.
В Рогатині, бюлетені почали видавати без номера дільниці.
Окрім того, кілька дільниць вибори почали невчасно, в одному із міст у бюлетені не внесли одного з кандидатів на посаду міського голови, на деяких дільницях бюлетені видавали без паспорта. Проте загальна проблема - це бюлетені.
Станом на 16 годину голови ДВК вдавалися до переділу дільниці за допомогою мотузок, а деякі довірені особи агітували за своїх кандидатів в приміщені дільниці.
Апофеозом наразі є спроби проголосувати за інших осіб. Важким,к аже Юрій Лисюк, буде період до 21 години, коли можливі факти тотальних порушень.
Бюлетені сьогодні були відсутні на всіх спецдільницях області. Так за два дні до виборів вирішила місцева ОВК. ЇЇ керівництво запевняє - таким чином намагалися уникнути «проблеми» з додатковими бюлетенями. Голова ОВК Пилип’юк заявив, що спецдільниці і так входять в межі основних дільниць, тому їм не потрібні додаткові бюлетені. Тим часом, до обласної клінічної лікарні, наприклад, не завезли бюлетенів до обласної ради, але завезли бюлетені до ради міської та по виборах міського голови, хоча більшість пацієнтів лікарні – мешканці районів області, а не обласного центру.
Ю. Лисюк, голова КВУ області: «Чому їм не дозволяють голосувати за депутатів до обласної ради - я не знаю. Я не розумію. Це передбачено законом. І з таким успіхом можна не видати бюлетені на будь-яку дільницю. І сказати, що це - зайві бюлетені. Їм повинні були видати бюлетені».
Юрій Лисюк стверджує - це порушення закону і порушення голосування. Найперше, що мали б отримати пацієнти медичних закладів області - це бюлетені до обласної ради.
На дільницях спіймали молодиків, які отримували бюлетні, пред’являючи або "ліві" паспорти або документи із пропискою у іншій місцевості.
Зі свідчень очевидців випливає, що в такій каруселі могли бути замішані і деякі члени виборчих комісій. Кажуть, дуже підозріло біля деяких з них утворювались черги. Близько 3-х десятків молодиків - напроти одного члена комісії конвеєром ставили підпис і брали бюлетені. Виявилося, вони не лише не прописані в будинках, їх взагалі в мікрорайоні вперше бачать.
Перше порушення близько 13-ої години виявили на дільниці №7, в мікрорайоні Пасічна. Тут спостерігачі буквально за руку схопили молодика, який хотів проголосувати за іншу особу.
Л. Ігнатик, спостерігач: «За останні 2 години ми спостерігали саме біля того члена комісії було близько 20-30 отаких молодиків і люди до нас підходили і казали, я проживаю у такому-то будинку, в нас ніколи не було таких людей прописано і близько. І це зосередження було тільки біля одного члена виборчої комісії. Черга зробилася дуже великою, а втому віконечку було тільки 3 будинки, де є небагато квартир, а всі молодики зібралися біля того члена виборчої комісії».
Л. Постоловська, спостерігач: «Предявивши паспорт Федорціва Івана підписався за іншу особу у відомості, коли його попросили пред’явити паспорт, щоби звірити підпис, то особа каже, що десь загубився, тобто особа боїться, оскільки знає, що підписалася під іншим прізвищем. От вам яскравий приклад фальсифікації виборів».
Таким чином за одну жінку проголосували – вона не змогла віддати свій голос – її бюлетень був використаний. «Паспорт пред’явила, своє запрошення. Попросили мене розписатися - напроти мого прізвища вже стояв підпис. Причому я була свідком отого інциденту, що стояла компанія молодих людей, які щось там передавали один одному якісь документи за спиною».
Єдиний, кого встигли затримати правоохоронці – один молодий чоловік. Решта втекли. Затриманий переконаний, весь скандал - помилка спостерігачів. Звинувачення його у спробі фальсифікації він заперечує. Відтак, повідомляє, що паспорт, який і викрив його, дивним чином зник.
За 20 хвилин після інциденту на Івано-Франківській дільниці №7, подібне сталося і на дільниці №8. Там намагався проголосувати житель Підпечарів. Та сама історія - діяли масово, підходили до одного члена комісії, а правоохоронці змогли впіймати лише останнього. Міліція каже, аби порушити проти молодиків кримінальну справу, потрібно достатню кількість доказів.