Як змінилися покупки та дозвілля українців від початку повномасштабної війни — дослідження

З початку повномасштабного російського вторгнення пріоритети українців дещо змінилися.

Відтепер українці більше не будують плани на тижні вперед — лише на лічені дні, а товари та послуги зазвичай споживають лише першої необхідності.

Про це свідчать дані дослідження, яке провела компанія Gradus Research, передає Фіртка.

Так, на початку літа українців запитали, як вони планують і втілюють плани в життя, які події чи значні покупки планують зробити протягом найближчого місяця, а в липні перевірили, що із запланованого було втілено.

Результати опитування визначили три групи планів та їхньої реалізації.


Перша група: люди роблять частіше, ніж планують.


До цієї групи насамперед потрапили плани про зустрічі з рідними чи друзями, тобто фокус уваги змістився на речі, що стосуються близьких і сім'ї.

Понад половина опитаних (55,4%) розповіли, що за час війни зустрічалися з родичами — частіше це відбувалося в західному регіоні (67,2%).

Ще 47% респондентів розповіли, що бачилися з друзями. Частіше за інших (62,1%) це робили в Києві.

Також у цій групі опинилися візити до перукаря (28,3% мали це в планах, 40,2% скористалися цією послугою), відвідування кафе/ресторанів (планували 16,7% респондентів, 24,1% були в закладах попереднього місяця).

Ще одним пунктом групи стало придбання побутової техніки та електроніки. 20,7% респондентів у ситуації нестабільності гривні вирішили зробити такого роду доступні інвестиції.
Друга група: плани збігаються з реалізацією.

Передусім це стосується особистих справ, тобто планових візитів до лікаря, оновлення гардероба чи манікюру.

Так, українці стабільно планують і реалізують турботу про своє здоров’я. 18,1% респондентів проходять профілактичні огляди в лікарів, 5,4% респондентів купили або продовжили страхування для себе або членів родини.

Послуги у сфері краси, наприклад, манікюр, педикюр чи візит до косметолога, які є переважно жіночими, виконуються, щоб не сталося.

Щодо шопінгу, то, згідно з відповідями респондентів, він став більш спланованим. Кожен п’ятий українець/українка, тобто 19,3%, попереднього місяця оновили свій гардероб.

Однак, ці дані можна пояснити зміною українцями місця постійного проживання, тобто люди не мали із собою сезонних речей. Найчастіше купували одяг громадяни віком 18 — 24 роки (24,9%).


Третя група: планували частіше, ніж реалізували.


Цій категорії притаманні підвищений ризик (виїзд на природу, відпустка) або суттєві витрати (придбання житла, авто, проведення ремонту тощо).

Однак, досить часто ці плани є проявом бажання, а не реальним наміром. Цього року більшість українців відмовилися від поїздок під час літніх відпусток.

Поїхали відпочивати в межах України лише 3,5% респондентів, варіант відпочинку за кордоном обрали для себе ще менше громадян — 2,3%. Також майже не відбувалася купівля автомобілів, нерухомості чи меблів. Відмовляються українці й від планів ремонту житла.

Ці дані свідчать про те, що зараз українці цінують оточення та проводять із близькими більше часу, ніж планують.

Українці не готові витрачати значні суми грошей та вирушати в поїздки, однак попри війну не забувають про догляд за собою.

«Ми бачимо, як сильно війна змусила людей змінити свої звички та пріоритети в споживанні. Покупки стають продуманішими та продиктованими потребами.

Але попри все можна помітити, що українці намагаються повернути собі хоча б невелику частку "нормального життя" у вигляді витрат на маленькі приємності: відвідати кафе з друзями, піти на манікюр або підтримувати здоровʼя в нормі.

Це дає людям змогу зберігати адекватний психологічний стан, живучи в умовах війни вже понад п’ять місяців», — резюмувала засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2467
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1164
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1096
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2275
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3718
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2693 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

953

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

816

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

766

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

731
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10445
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1296
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

321
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5439
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1153
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2945
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

528
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

392 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

831
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

717
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

765