Як вийти з Великого посту без шкоди для здоров’я: консультує гастроентеролог

Великий піст кожен сприймає по-своєму. Для когось це самоочищення, для когось самоконтроль та обмеження у чомусь. У баченні наших людей, піст – це обмеження або повне виключення у раціоні певних продуктів харчування, алкоголю і тютюну. І саме настання свята є різким переломним моментом, коли «заборонені» продукти охоплюють всю поверхню святкового столу.

Вже за день-два, як каже статистика відвідувань лікаря-гастроентеролога, виникають розлади роботи органів травлення. Когось турбує біль у животі, когось печія, у когось проблеми зі стільцем, а хтось розуміє, що давно заліковані захворювання знову нагадують про себе.

Але як діяти, щоб різка зміна раціону не далася взнаки нашому здоров’ю? Спробуємо вирішити цю проблему разом!

 Правило №1: Зведіть вживання м’яса та м‘ясних продуктів до мінімуму.
Оскільки передвеликодній піст є найбільш тривалим та строгим, то організм людини швидко відвикає від тваринних білків і призупиняє вироблення відповідних ферментів. Відповідно перенавантаження цим продуктом за одиницю часу викликає збій у роботі залоз, що несе за собою важкість, біль, закрепи. Найкращим виходом буде вживання невеликої кількості курячого м’яса з великою кількістю клітковини (свіжі овочі, зелень).

Правило №2: Навіть у день свят вживайте переважно пісні продукти, поступово додаючи до раціону м’ясо, яйця, молочні продукти.
Гадаю, що ця фраза у більшості викличе як не гнів, то спантеличення. А що ж тоді робити з повним холодильником м’яса, тортиків та інших продуктів, адже всі так важко стримували себе під час посту?!

Повторюю: старайтеся правильно поєднувати продукти, щоб не спричинити розлади шлунково-кишкового тракту, у цьому випадку ви насправді нічого не втратите.

Правило №3: Зверніть увагу на спосіб приготування продуктів.
Найбільше зло, яке можна побачити на святковому столі – це копчені, смажені та жирні страви. По можливості шукайте інші альтернативи: більше свіжих необроблених продуктів (фрукти, овочі, салати зі свіжих овочів, а в якості заправки – рослинна нерафінована олійка, а не майонез), варених та запечених страв.

Правило №4: Мінімум алкоголю
Також великою проблемою застілля є надмірне та неправильне вживання алкоголю. Якщо вже кортить прийняти кілька грам, то дотримуйтесь таких правил:

  • не вживайте алкоголь, будучи голодним;
  • не змішуйте різні види алкоголю;
  • не вживайте коктейлі та газовані види спиртного;
  • не додавайте до алкоголю сиропи та інші додатки;
  • мінімізуйте дозу алкоголю за один прийом і за весь період застілля;
  • вживайте продукти, що містять вітамін С
  • перед застіллям з’їжте невелику скибку хліба з товстим шаром вершкового масла.

І наголошую: якщо під час святкування ви приймаєте будь-які лікарські препарати, то в жодному разі не змішуйте їх з алкоголем. Для розумників, які люблять переривати курс лікування, щоб побалувати себе на застіллі, хочу сказати – алкоголь не вартий того. Ви наражаєте себе на ризик ускладнень відповідного захворювання , а у випадку антибіотикотерапії – відсутності ефекту подальшого лікування і резистентності збудника до антибіотика.

Правило№5: Сформуйте питний режим
Старайтеся починати день не з кави, а зі склянки простої води кімнатної температури. Також приймайте одну-дві склянки води за півгодини до прийому їжі. Дана звичка несе позитивний вплив на роботу травних органів.

І в загальному, не варто зациклюватися на їжі, адже нас оточує багато чудових речей, незалежно від посту. Доброго здоров’я вам та вашим рідним!


Скрипник Любов Миронівна – кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини ННІПО ІФНМУ, лікар-гастроентеролог першої категорії, лікар медичного центру «Оксфорд Медікал»

 


18.04.2020 4809
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

983

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580