Пожежний рукав — це найбільш популярний засіб, який використовується пожежними при гасінні вогнищ. За статистикою понад 85% пожеж гасять з використанням спеціальних шлангів, приєднаних до зовнішнього чи локального джерела водопостачання. Подібним обладнанням комплектуються протипожежні шафи, машини, мотопомпи та інші установки для перекачування рідких речовин. При цьому для забезпечення безпеки пожежних та максимально швидкого тушіння важливе значення має правильний вибір рукава.
Різновиди пожежних рукавів
Перед тим, як купити пожежні шланги, варто ознайомитися з основними різновидами такого обладнання. За особливостями функціонування рукава діляться на три класи:
- Напірні — м’які шланги з натуральних або синтетичних тканин з металевими головками. Найбільш затребуване обладнання, яке використовується для подачі води під високим тиском від насосу, помпи або гідранту до осередка пожежі.
- Всмоктувальні — відрізняються жорсткою конструкцією з додатковим армуючим шаром. Подібні пристрої застосовуються для забору води із штучних і природних джерел на різних об’єктах.
- Напірно-всмоктувальні — комбіноване обладнання, яке підходить одночасно для подачі рідини з пожежних гідрантів, різноманітних джерел води, інших систем водопостачання і її транспортування.
Головною технічною характеристикою пожежних рукавів є їхній діаметр. Саме цей параметр визначає пропускну здатність обладнання, можливість з’єднання з іншими засобами, у тому числі із гідрантами та насосами. Всмоктуючий і напірно-всмоктуючий шланги виготовляються з діаметром 75, 100 або 125 мм, тоді як напірні — 25, 38, 51, 66, 77, 89 і 150 мм. Об’єкти нерухомості найчастіше тушать напірними шлангами діаметром 51, 66 та 77 мм. Купуючи конкретну модифікацію шлангу, варто звернути увагу також на показники тиску, які вказуються в характеристиках.
Матеріали та особливості конструкції
Матеріал пожежного рукава має відповідати його функціональному призначенню. Так, засоби для хімічних речовин виготовляються із матеріалів, стійких до хімічного впливу. В свою чергу, шланги для подачі води під високим тиском мають бути максимально міцними. Конструкція рукава також відрізняється в залежності від його експлуатації. Рукави з м'яким корпусом більш ергономічні та зручні у використанні, що робить їх актуальними для транспортування води на велику дистанцію. Жорсткі шланги раціонально використовувати для складних пожежних операцій.
Наостанок зазначимо, що ефективність тушіння та відповідно безпека людей залежать не тільки від правильного вибору пожежного обладнання, а й від його своєчасного обслуговування. При мінімальній зміні діаметру шлангу необхідно проводити ретельну перевірку та випробування. Регулярно має проводитися технічне обслуговування і інших протипожежних засобів, у тому числі вогнегасників.
Реклама