Як правильно харчуватись у спеку: поради для прикарпатців

Дієтолог поділилася принципами правильного харчування влітку.

Уся Європа страждає від аномальної спеки, Україна — не виключення. Як допомогти своєму організмові пережити ці екстремальні температури? Що та коли їсти? Як ефективно втамувати спрагу?

Про все це у студії “Сніданку з 1+1”  розповіла лікарка дієтолог-ендокринолог Наталія Самойленко, передає Фіртка.


Яким має бути харчування у спеку


Є кілька основних правил “спекотного” харчування. По-перше, необхідно наповнювати організм тим, що ми найбільше втрачаємо під час спеки. Це стосується води та мінеральних солей (Калій, Магній, Кальцій).

Багатими на ці речовини є продукти рослинного походження. Такі продукти також допоможуть вам збалансувати температуру організму. По-друге, не варто перегрівати організм смаженою та жирною їжею.


Чи нормальним є зниження апетиту під час спеки


Це абсолютно нормальне явище, яке спричинене захисною реакцією нашого організму. Улітку потреба в калоріях менша, а отже й апетит знижується.


Чому варто змінити режим харчування


У холодніші пори року найкраще їсти сніданок о 7-8, а обід о 13-14. Влітку ж ці часові проміжки припадають на найбільшу спеку. Щоб допомогти собі краще пережити високі температури, варто змістити сніданок та обід на годину раніше.

Інший вихід — їсти легко калорійні страви (салат, фрукти, ягоди). Час вечері можна змістити наперед, на більш прохолодний час.


Що робити, якщо важко заснути на голодний шлунок


Їсти перед сном не рекомендовано, і спекотний сезон — не виключення. Дієтологиня радить дотримуватися “золотого” правила: хочеш їсти — пий воду.


Яким має бути баланс білків, жирів та вуглеводів влітку


Як уже було зазначено, варто прибрати жирні продукти. Половину раціону мають становити рослинні продукти. Зокрема, банани та картопля є чудовим джерелом Калію. Якщо ви відчуваєте запаморочення, слабкість, зниження когнітивних здібностей, необхідно наповнити раціон сирими овочами, ягодами та фруктами.

У виборі страв надавайте перевагу стравам з легким білком (риба, яйця, кисломолочні продукти). Дієтологиня зазначає що холодні кисломолочні супи — це ідеальний варіант для обіду у спеку. Вживання вуглеводів також варто обмежити, адже вони сприяють зневодненню.


Які напої найкраще споживати у спеку


Окрім води, рекомендовано пити трав’яні чаї та прохолодні рідкі страви. Не варто зловживати напоями з цукром (кава, лимонад, сік). Алкоголь теж не є найкращим напоєм для спекотного літа.

"Найкращий напій на всі часи — це склянка води, звичайно”, — запевняє лікарка.


Яка добова норма рідини


Для кожної людини норма відрізняється, вираховуємо за таким принципом:

  • У звичайні дні — 30 мл рідини на кожен кілограм води.
  • У спекотні дні — 36 мл на кожен кілограм води.

Як не отруїтись зіпсованими продуктами влітку


Обов’язково дотримуватися гігієни — мити руки, а також ретельно мити продукти одразу після покупки. Якщо якась їжа викликає у вас навіть мінімальні сумніви щодо своєї свіжості — краще не ризикувати.

Домашню їжу готувати не великими порціями, не зберігати за межами холодильника більше 1.5-2 годин. Особливо це стосується білкової їжі (молочні продукти, риба, м’який сир, яйця, м’ясні страви). Якщо якась страва довго пролежала за межами холодильника — безпечніше її викинути. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як вибрати стиглий, солодкий та смачний кавун: корисні поради

Їсти — не їсти: що відбувається з тілом, якщо лягти спати голодним 


20.08.2023 6416
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1524
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1003
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1263 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3707 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33860
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2820

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

343

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

740

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1681

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1054
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

619
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

500
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

873
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1977
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12189
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1483
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1268
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

529
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

235
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

311
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

355
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1244