Як правильно харчуватись у спеку: поради для прикарпатців

Дієтолог поділилася принципами правильного харчування влітку.

Уся Європа страждає від аномальної спеки, Україна — не виключення. Як допомогти своєму організмові пережити ці екстремальні температури? Що та коли їсти? Як ефективно втамувати спрагу?

Про все це у студії “Сніданку з 1+1”  розповіла лікарка дієтолог-ендокринолог Наталія Самойленко, передає Фіртка.


Яким має бути харчування у спеку


Є кілька основних правил “спекотного” харчування. По-перше, необхідно наповнювати організм тим, що ми найбільше втрачаємо під час спеки. Це стосується води та мінеральних солей (Калій, Магній, Кальцій).

Багатими на ці речовини є продукти рослинного походження. Такі продукти також допоможуть вам збалансувати температуру організму. По-друге, не варто перегрівати організм смаженою та жирною їжею.


Чи нормальним є зниження апетиту під час спеки


Це абсолютно нормальне явище, яке спричинене захисною реакцією нашого організму. Улітку потреба в калоріях менша, а отже й апетит знижується.


Чому варто змінити режим харчування


У холодніші пори року найкраще їсти сніданок о 7-8, а обід о 13-14. Влітку ж ці часові проміжки припадають на найбільшу спеку. Щоб допомогти собі краще пережити високі температури, варто змістити сніданок та обід на годину раніше.

Інший вихід — їсти легко калорійні страви (салат, фрукти, ягоди). Час вечері можна змістити наперед, на більш прохолодний час.


Що робити, якщо важко заснути на голодний шлунок


Їсти перед сном не рекомендовано, і спекотний сезон — не виключення. Дієтологиня радить дотримуватися “золотого” правила: хочеш їсти — пий воду.


Яким має бути баланс білків, жирів та вуглеводів влітку


Як уже було зазначено, варто прибрати жирні продукти. Половину раціону мають становити рослинні продукти. Зокрема, банани та картопля є чудовим джерелом Калію. Якщо ви відчуваєте запаморочення, слабкість, зниження когнітивних здібностей, необхідно наповнити раціон сирими овочами, ягодами та фруктами.

У виборі страв надавайте перевагу стравам з легким білком (риба, яйця, кисломолочні продукти). Дієтологиня зазначає що холодні кисломолочні супи — це ідеальний варіант для обіду у спеку. Вживання вуглеводів також варто обмежити, адже вони сприяють зневодненню.


Які напої найкраще споживати у спеку


Окрім води, рекомендовано пити трав’яні чаї та прохолодні рідкі страви. Не варто зловживати напоями з цукром (кава, лимонад, сік). Алкоголь теж не є найкращим напоєм для спекотного літа.

"Найкращий напій на всі часи — це склянка води, звичайно”, — запевняє лікарка.


Яка добова норма рідини


Для кожної людини норма відрізняється, вираховуємо за таким принципом:

  • У звичайні дні — 30 мл рідини на кожен кілограм води.
  • У спекотні дні — 36 мл на кожен кілограм води.

Як не отруїтись зіпсованими продуктами влітку


Обов’язково дотримуватися гігієни — мити руки, а також ретельно мити продукти одразу після покупки. Якщо якась їжа викликає у вас навіть мінімальні сумніви щодо своєї свіжості — краще не ризикувати.

Домашню їжу готувати не великими порціями, не зберігати за межами холодильника більше 1.5-2 годин. Особливо це стосується білкової їжі (молочні продукти, риба, м’який сир, яйця, м’ясні страви). Якщо якась страва довго пролежала за межами холодильника — безпечніше її викинути. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як вибрати стиглий, солодкий та смачний кавун: корисні поради

Їсти — не їсти: що відбувається з тілом, якщо лягти спати голодним 


20.08.2023 6610
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1166
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2876
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1012
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1071
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1076 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3178 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

932

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

803

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1105
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

176
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2372
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1166
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

469
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15088
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7399
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

833
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

396
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

308
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

391
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

678
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1127