“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

На тлі останніх подій та заяв очільника Росії українці дедалі частіше звертаються до новинних ресурсів з різними запитаннями стосовно ядерного удару. Здебільшого усіх нас цікавить: як уберегтися від радіації, якщо катастрофа чи ворожий удар таки відбудеться, та що їсти при ядерному вибуху?

Дієтологиня та гастроентерологиня Оксана Скиталінська розповіла про кілька важливих моментів, які мінімізують потрапляння радіації до нашого організму, пишуть Вікна. 

За її словами, варто звернути увагу на наше харчування — адже при ядерному зараженні всі продукти та вода також опромінюються, і згодом людина ускладнює своє становище вживанням таких “ядерних” продуктів. 

Харчування може мати непряму протирадіаційну дію — підвищувати стійкість організму до радіації та пряму протирадіаційну дію — знижувати дозу внутрішнього опромінення.

Існують такі продукти, які сприяють зниженню всмоктування та накопичення в організмі людини основних елементів радіації. 

Як очищати продукти від радіації

Молоко та молочні продукти

За словами дієтологині, цільне молоко має здатність найбільше накопичувати цезій та стронцій (до 100%). Трохи менше — знежирене молоко (85-92%).

Вершки та знежирений сир, масло практично не містять радіонуклідів. Тому з молока краще готувати масло, сир та сметану, бо більшість радіоактивних речовин переходить у молочну сироватку та маслянку.

Овочі

Від радіації овочі можна очищати механічно. Так ми видалимо до 40% радіонуклідів. Обов’язково ретельно мити зелень, овочі, ягоди, фрукти у чистій воді. 

Найкраще в таких обставинах салати робити з варених овочів, бо варіння очищає продукт на 60–80%. Оскільки у варених овочах мало вітамінів, передусім вітаміну С, потрібно додатково його вживати у таблетках, а також не забувати про вітаміни групи В, які найбільше містяться в аптечних дріжджах.

Печериці у жодному разі не вживати в сирому вигляді, не смажити, а обов’язково відварювати — у відвар переходить майже 85% цезію.

М’ясо, риба

М’ясо та рибу відварюй, але не використовуй для варіння кістки — саме вони накопичують найбільше радіонуклідів. У яйцях радіонукліди найбільше накопичуються в шкаралупі, тож при варінні можуть переходити у яйце. Найкраще готувати омлети.

Які продукти блокують дію радіації?
Їжа може захищати наш організм від радіації, і механізми захисту можуть бути різними.

Радіопротектори — це продукти, які не впливають на накопичення радіоактивних речовин, проте зменшують їхню шкідливу дію.

До них належать антиоксиданти:

  • токофероли (природний вітамін Е — ростки пшениці або у капсулах);
  • вітамін С у підвищених дозах (таблетки, шипшина, смородина);
  • вітамін А (печінка тріски, яловича/куряча печінка або у капсулах);
  • каротиноїди (морква, помідори, томатна паста);
  • селен (цибуля, часник, сало);
  • поліфеноли (кверцетин — настій цибулиння, гречка);
  • рутин, катехіни (зелений та чорний чай).

Блокатори надходження радіоактивних елементів зв’язують радіонукліди в травній системі. Це рослинні полімери — різні види харчових волокон, наприклад клітковина, целюлоза, пектин, лігнін, альгінати.

Нерозчинна клітковина (пшеничні та житні висівки), лігніни (насіння льону та сезаму мелене) прискорюють рух кишкового вмісту по кишківнику, сприяють жовчовиділенню та зв’язуванню жовчю шкідливих речовин. Є продукти, які так само зв’язують радіонукліди.

  • пектини (яблука печені, буряк варений, бурякова макуха, шкірка лимона та апельсина, смородина, жито, ячмінь, рис нешліфований);
  • фітати (горох, квасоля);
  • альгінати (морська капуста та агар-агар).
  • соки із м’якушем (морквяний, овочевий, вишневий).
Блокатори накопичення — це продукти, які зменшують накопичення радіонуклідів в організмі, у певних органах, наприклад, кістках та щитоподібній залозі.

Це так звані хімічні аналоги тих радіонуклідів, які надходять до організму при радіаційному забрудненні. Хімічним аналогом радіоізотопів цезію є калій, стронцію — кальцій, йоду — стабільний йод.

— Тому таблетки кальцію глюконату та йодиду калію — це прості та ефективні засоби. Але приймати їх задля профілактики не можна, — наголошує Скиталінська.

І, нарешті, декорпоранти утворюють із радіоактивними речовинами комплексні сполуки, які легко виводяться з організму. Це багаті білками продукти, які можна їсти при ядерному вибуху.

До прикладу, можна вживати потогінні та легкі сечогінні чаї, адаптогени лимонник, женьшень, ехінацею. З білків важливі сірковмісні амінокислоти, такі як L-цистеїн, що міститься у жовтках яєць.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни


10.10.2022 7006
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

444
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

342
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6537 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2424 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1808
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2297

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

431

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

438

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

514

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

903
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

254
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

397
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

550
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

296
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

422 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

717
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

1002
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5558
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

283
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

302
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

408
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

596