Їсти — не їсти: що відбувається з тілом, якщо лягти спати голодним

Фото: Pexels


Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття?

Чи можна лягати спати голодним — читайте в матеріалі ТСН.ua, передає Фіртка.

Якщо перед тим, як лягати спати, ви відчуваєте бурчання та дискомфорт в животі, що потрібно робити в такій ситуації? Як і з іншими оздоровчими темами, відповіді про дієту та сон не є універсальними. Щоб дізнатися, як правильно вчинити, варто копати значно глибше, враховуючи індивідуальні потреби свого організма.


Чи можна лягати спати, коли голодний


Звичайно це нормально, лягати спати натщесерце. Існує дуже багато причин, з яких людина може залишитися без вечері. Зокрема:

  • дотримання відповідних графіків приймання їжі — важливо, як часто людина харчується, якщо протягом дня було три повноцінні страви та перекуси між ними, вечеряти не обов'язково;
  • зменшення кількості калорій, які були спожиті протягом дня — якщо дотримуватися правил, то перед сном точно не можливо зіткнутися з відчуттям голоду, але потрібно розуміти, чому людина утримується від походу до холодильника пізно ввечері;
  • дотримання інтервального голодування — якщо людина дотримується цієї дієти, то часто пропускає сніданок, обід або вечерю. На якості сну це жодним чином не відбивається.

Коли потрібно їсти перед сном


Тут знову потрібно звернути увагу, що все індивідуально. Існують певні ситуації, коли на сон може вплинути розлад харчової поведінки. Також в деяких випадках недостатня кількість сну може спровокувати проблеми з травленням.

  • життя в стресі чи недосипання — якщо існує дефіцит сну, то організм почне виділяти більше білка ґреліну, який стимулюватиме перед сном апетит;
  • недоїдання — дефіцит поживних речовин та жорстокі дієти можуть стати причиною розладу сну, тому часто людині потрібно в такому разі отримувати певну порцію їжі ввечері.

Якщо ви відчуваєте, що голод вночі погано впливає на якість вашого життя, потрібно звернутися до сомнолога чи дієтолога.


Сон натщесерце: чи є побічні ефекти


Деякі люди намагаються уникати перекусів перед сном, побоюючись, що вони негативно позначаться на вазі. Однак, дискомфорт, який спричинює голод вночі, може вплинути на розвиток настороженості мозку та ускладнити відпочинок. Тому зранку така людина може почувати себе млявою та втомленою.

Зі свого боку дефіцит сну перешкоджає розслабленю тієї частини мозку, яка відповідає за регулювання апетиту. Тому збільшується потяг до різноманітних калорійних продуктів. Такі дані показали дослідження 2013 року. Вченими було виявлено, що через виснаження провокується бажання щось з'їсти, тому йде набирання ваги. Тому краще впродовж всього дня перекушувати низькокалорійною їжею, а не тамувати голод пастою чи піцою в кінці дня.

Ще одні дослідження 2015 року показали, що люди, які страждають на діабет 1 типу і пацієнти з порушенням накопичення глікогену, не можуть відмовитися від перекусів вночі. Це питання відповідає за збереження життя. Згідно з цим дослідженням, продукти, які вживають такі люди перед сном, допомагають м'язам краще переробляти білок і покращувати роботу обмінних процесів і серця.

Не рекомендується сон натщесерце і тим, хто хоче наростити м'язову масу. Якщо існує тривалий дефіцит поживних речовин, то він запускає процес розщеплювання м'язів. Згідно з дослідженнями, якщо приймати перед сном білкову їжу, можна набрати масу, особливо, якщо поєднувати перекус і фізичні навантаження.


Кому від вечірніх перекусів краще відмовитися


Ми розібралися, що для декого їжа перед сном є необхідною, однак для інших людей вона може мати негативні наслідки. Дослідження, яке було проведене в Японії, відстежуючи стан учасників в період від 2009 до 2014 року, виявило, що існує зв'язок між метаболітичним синдромом (дисліпідіємією) та нічним харчуванням. Тобто їжа, спожита перед сном, може підвищити ризик розвитку діабету та негативно вплинути на рівень холестерину.

Згідно з іншим дослідженням, існує прямий зв'язок між ожирінням та пізнім прийманням їжі. І пов'язано це не стільки з тим, що людина їсть пізно ввечері, а з калорійністю страв та пропусканням сніданку.

Лягаючи спати на повний шлунок, можна зіткнутися з іще однією проблемою — печією. А це може перешкоджати повноцінному відпочинку.


Що робити, щоб бути здоровим


Якщо взяти за основу різні дослідження, можна побудувати здоровий план харчування:

  • Впродовж дня краще уникати пропусків приймання їжі — тоді перед сном не буде відчуття голоду;
  • Вибирати краще лише здорову їжу — прості та поживні речовини легко переробляються нашим організмом навіть під час його відпочинку;
  • Краще їсти частіше, але скоротити розмір порцій — тамувати голод краще меншими порціями, так тіло буде спалювати вночі жир, а не м'язи.

Що їсти перед сном


Якщо ви часто відчуваєте перед сном голод, є кілька варіантів корисної їжі:

  • цільні зерна — вівсянка, тости з цільнозернового хліба;
  • продукти з триптофаном — ця амінокислота покращує якість сну (індиче м'ясо, риба, курятина, горіхи та яйця).

Водночас слід уникати жирної та смаженої їжі, дуже солоних чи гострих перекусів. Також варто обмежити споживання рідини, щоб потім не довелося переривати сон.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді


25.01.2023 6897
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1315
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

962
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1222 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3636 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33836
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2793

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

328

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

716

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1646

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1030
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

586
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

474
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

852
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12158
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1460
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1235
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1322
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

504
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

209
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

286
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

331
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1223