«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок. Це часто призводить до меншого споживання фруктів, овочів, цільного зерна та горіхів, у той час, як більшає споживання продуктів з високим вмістом цукру, жиру та солі.

Однак, наголошують фахівці, харчування під час війни обов'язково має бути збалансованим і поживним, щоб зменшити стрес та надати організму сили.

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, які продукти слід вживати частіше, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.

Як пояснює фахівчиня, від харчування залежить психоемоційний стан, витривалість і стійкість до стресів, а також загальний стан здоров’я. Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

Прийом їжі, каже Тетяна Чевалюк, повинен бути здоровою та міцною опорою для організму.

«Якщо ми знаємо, що йде війна, то важливо і зробити запаси, і в поточному періоді харчуватися так, щоб ми довго були здоровими.

Головне не легковажити: має бути регулярне триразове харчування, зокрема домашня їжа», - розповідає лікарка-терапевт.

В осінній період, наголошує лікарка, їжа повинна бути теплою. Адже при вживанні холодних страв організм повільніше насичується і вони гірше перетравлюються, а також більше буде навантаження для травної системи. Холодна їжа потребує більше енергії для нагрівання. Натомість гарячі страви зігрівають і швидко засвоюються, тому людський організм отримує максимальну користь.


Загальні принципи прийому їжі та харчування


  • триразове харчування як база, можливі перекуси за бажанням,

  • тепла вода, адже вона розігріває,

  • не переїдати шкідливою їжею. Адже, якщо поспіхом перекусити бутербродами з обробленим м’ясом, чи солодкими тістечками, або іншим калорійним продуктом, це швидко переб’є апетит.

«Якщо переїдання відбувається на фоні емоційно-нестійкого стану, тоді обов’язково запасаємось заспокійливими препаратами, починаючи із легших, рослинних.

Тому що, коли нам складно прийняти реальність, такою, як вона є, то нам варто допомогти собі, а не виснажувати нервову систему.

Нам потрібно берегти сили на момент святкування перемоги України», - зазначила дієтологиня.


Корисні перекуси


За словами Тетяни Чевалюки, це - страви, які містять в собі легкий білок, а це домашній сир, яйця, фета та інші м’які сири.

«Також для перекусу підійде корисна запіканка: пачка  домашнього сиру, одне яйце та банан.

Змішати всі інгредієнти разом та на 30 хвилин - в духовку, при 180°» - радить фахівчиня.

Хорошим варіантом будуть і легкі салатики, супи. Останні своєю чергою як зігріють, так і наситять. Це супи та супи-пюре з цвітної капусти, броколі та гарбуза.

«Зверніть увагу теж на запечені овочі з м’ясом.

В осінньо-зимовий період важливо також споживати овочі й фрукти. Перші допоможуть забезпечити кишківник хорошою роботою, адже клітковина овочів стимулює його роботу. Також їх можна використовувати в будь-яких варіантах приготування: запікати, тушкувати, додавати в салати.

Про фрукти теж не потрібно забувати, вони є джерелом вітаміну С та інших вітамінів, потрібних нашому імунітету. Найбільш цінні будуть сезонні фрукти.

Зараз сезон винограду, в помірних кількостях його можна смакувати. Також почали завозити свіжі цитрусові. Якщо вживати їх по 150-200 г на один раз, організм краще засвоїть всі поживні речовини: вітаміни, антиоксиданти, клітковину і все інше, що йому є необхідне», - наголошує лікарка.


Крупи


Зі слів Тетяни Чевалюк, існує великий ризик зловживання крупами. Якщо влітку в раціоні переважають салати або ж легка їжа, то взимку ми більше часу проводимо вдома, а також через холод організм потребує більше енергії.

Фахівчиня радить вживати крупи не тричі на день, а споживати й білкову їжу, аби підтримувати роботу м’язів, мозку та всіх внутрішніх органів. Фрукти ж використовувати як десерт, тоді менше тягнутиме на солодке.


Продукти, які необхідно їсти восени, щоб забезпечити організм вітамінами на зиму


Гарбузи. Вони містять в собі велику кількість пектинів, жиророзчинних вітамінів А та Е, цим корисні для мозку й зору.

Айва. Має протизапальні властивості, і чудово підходить в сезон ГРВІ. М’яко очищає кишківник. Проте вживати її можна тільки тоді, коли немає загострень хронічного гастриту чи виразкової хвороби.

Цитрусові. Чемпіони за вмістом вітаміну С, покращують засвоєння білків, мають природні фітонциди.

А також не слід забувати й про часник з цибулею – вони також багаті речовинами, які стимулюють імунітет і є антиоксидантами.

Червоний перець та помідори. Червоний колір означає велику кількість каротинів, антиоксидантних речовин. Помідори – це джерело лікопену, а він діє добре на серцево-судинну систему. А перець містить не менше вітаміну C, як лимон, а також його соковитість є додатковим джерелом води.

Варто перед зимою і їсти квашені продукти: огірки, помідори та капусту. Важливо, аби вони не консервованими, без оцту та солі. Вони містять в собі багато пребіотичних речовин, тобто тих, які корисні для мікрофлори. Однак, через великий вміст солі, їх фахівець не рекомендує їсти гіпертонікам, бо сіль забирає воду. Для тих, в кого проблеми з тиском до - 100 грамів квашення на прийом.

Також не слід забувати й про горіхи. В них містяться корисні для мозку і зору жири.  Проте любителям волоського горіха варто знати, що за один раз варто вживати не більше п’яти горіхів, аби не нашкодити підшлунковій залозі. Ще можна куштувати й кедрові горіхи, їх вважають цілющими при кашлі й багатими на вітаміни.

«Запечений гарбуз – це прекрасний сорбент для кишківник. Айва довго зберігається, а також багата на вітамін С, містить в собі таніни. Смачно її запікати пластинками разом з гарбузом, а зверху притрусити корицею – це здоровий десерт.

Сезон цитрусових зараз у розпалі, вони зараз дуже свіжі, «тільки-тільки з дерева». Ефірні олії, які містить в собі цедра цих фруктів є хорошим противірусним. Тобто шкірку можна навіть поставити сушити на батарею, окрім приємного запаху вбиватимуться й бактерії».


Природна профілактика ГРВІ


Для цього можна використовувати якісні ефірні олії, вони не місять штучних ароматизаторів та білкових основ, вони не алергенні. Також корисно споживати й обліпиху, вона не менш вітамінна за популярні ягоди годжі.

Головне, готуючи чай, заливати не крутим окропом, а теплою водою, щоб не позбавити його всіх корисних елементів.  Заморожені ягоди важливо, щоб були без цукру, та вони зберігають вітаміни і їх можна вживати всім, від діток до дорослих з цукровим діабетом.

Для профілактики підійде й імбир. Корисний він для тих, хто відчуває сонливість, в’ялість. Він пробуджує організм, є ідеальним помічником для боротьби із вірусами.

«Варення з ягід – це наполовину цукор, а при заморожуванні - 100% ягід. Звісно, частина вітамінів під час заморожування втратиться, однак  під час варіння втрачаються всі. Намагаємось їх спожити за зиму й не тримати до весни.

Щодо застуди, то я одразу рекомендую йти на лікарняний, тому що люди на ранніх стадіях думають, що хвороба мине. А, насправді втрачають час, коли вірусу ще в організмі небагато і його можна швидко пролікувати. Якщо зловити на початку, то для одужання вистачить три дні, якщо запустити, то потрібно боротися три тижні.

Перше правило – багато теплої води, аби допомогти організмові зняти навантаження, очиститись. Друге правило – полоскання горла, промивання носа фізрозчином (це розчин звичайної солі) і зволоження слизової носа та горла. Пити чаї з липи, бузини, малини, обліпихи, але без цукру».

Тетяна Чевалюк наголошує, важливо також робити дихальні вправи. Адже чим активніше запустити кровообіг, тим легше лімфоцитам проникнути в місце запалення.

«Мені подобається гімнастика Станіслава Лосєва «Дихання життя», тут дуже проста техніка. В нормі ми дихаємо так: спокійний вдих та видих, тоді пауза 1-2 секунди. А методика передбачає спокійний вдих та видих, а тоді пауза п’ять секунд і знову спокійні вдих та видих.

За кілька хвилин виникає підвищений рівень вуглекислоти, а на цей рівень організм реагує розширенням судин. Тобто, за якийсь час відчуєте, що носом, який був закладений, легше дихати, мокрота виходить легше, підвищується сатурація кисню в крові».

Хворим, радить фахівчиня, виконувати таку методику  три-шість разів на день по 30 хвилин.

Крім того, якщо дозволяє погода і немає високої температури, проводити багато часу на свіжому повітрі. А також наголошує, важливо в період хвороби їсти тільки легку їжу. Хай організм спрямовує всі сили на боротьбу з хворобою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7957 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

474
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

974
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1213 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23388 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

495