Головні зміни з січня: чого очікувати українцям

У січні в Україні набуває чинності ряд нововведень. Йдеться про підвищення зарплати лікарям й освітянам, податки для селян та олігархів та обов'язкові касові апарати для малих підприємців.

Крім цього, уряд ухвалив постанову, якою передбачається два етапи підвищення пенсій для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У результаті перерахунків збільшення склало в середньому 2 300 гривень.

Фіртка пояснює, що саме змінилось в Україні з січня.


З 1 січня запроваджуються нові правила для фізичних осіб-підприємців, які працюють у сфері малого бізнесу. Їх зобов'язали користуватися касовими апаратами при розрахунках.

Це стосується усіх тих ФОПів, які здійснюють торговельні операції в інтернет-магазинах, ресторанах, кафе, секонд-хендах, турагенціях, готелях, магазинах ювелірних виробів, крамницях тощо.

ФОПи мають купити та зареєструвати нове обладнання, яке називається «реєстратор розрахункових операцій»  або «програмний реєстратор розрахункових операцій». Йдеться про звичайний касовий апарат або ж спеціальну програму, встановлену на гаджет.

Не потрібен касовий апарат лише підприємцям, які не мають найманих працівників і торгують за готівку на ринках. Також їхній дохід не повинен перевищувати 167 мінімальних зарплат на рік. У 2022 році ця сума складає 1,085 мільйони гривень на рік.

Закон передбачає штрафи у разі невстановлення касових апаратів —  100% від вартості проданої продукції. Якщо порушення зафіксують вдруге —  150%. Проте, у Державній податковій службі запевняють, що на час карантину перевірок не буде.


Водночас завдяки підвищенню, яке відбулось у липні, мінімальні пенсійні виплати для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції перевищили фактичний розмір прожиткового мінімуму.

Так, по І групі - у 2,8 раза й склали 10 340 гривень. По ІІ групі - у 2,2 раза й склали 8 272 гривень, а  по ІІІ групі у 1,7 раза й склали 6 204 гривень.

Зокрема, від 7 000 до 14 600 гривень становитимуть з 1 січня 2022 року мінімальні пенсійні виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які мають інвалідність.

Відтак, 14 600 гривень – по І групі інвалідності. 9 500 гривень – по ІІ групі інвалідності та 7 000 гривень – по ІІІ групі інвалідності.
Зазначена програма підвищень охопить понад 60 тисяч осіб.
«Крім того, ми не забуваємо про родини загиблих ліквідаторів. Уряд подав до Верховної Ради ініційований Президентом України законопроєкт про підвищення пенсійного забезпечення сім’ям загиблих військовослужбовців, у тому числі з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС», — повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

З 1 січня набувають чинності зміни до податкових законів, які називають «антиолігархічною податковою реформою Зеленського».  Закон зачіпає інтереси великих промислових груп, серед яких за активами на першому місці — підприємства зі сфери контролю Ріната Ахметова. Так, йдеться про ренту на видобуток залізної руди.

Проте зміни торкнуться й інших, і не лише тих, кого президент називає олігархами. Зростуть ставки екологічного податку — як за викиди у повітря, так і за скидання шкідливих речовин у воду.

Крім цього, у законі є кілька новацій для тих, хто працює в сільському господарстві. Так, ті, хто продає на базарі городину та отримує за це більше ніж 12 мінімальних зарплат на рік, сплачуватиме 18% податку на доходи ФОП.


Також уряд обіцяє підвищити зарплату медичним працівникам бюджетних і комунальних закладів. Згідно з планами, лікар отримуватиме не менше ніж 20 тисяч гривень, а медична сестра — не менш як 13 500 тисяч гривень.

Ці суми — не лише посадовий оклад, але й доплати, надбавки та премії за престижність лікарської праці. Розмір надбавок встановлюватиме керівник медичного закладу за погодженням з профспілковим комітетом. 

Із січня зростуть зарплати й в освітян. Так, йдеться про педагогів певних типів закладів та установ освіти, таких як спеціалізовані школи, гімназії, профтехучилища, інтернати. Розмір підвищення становитиме від 5% до 30%.

Також передбачається підвищення зарплат на 20-30% у дошкільних закладах для дітей з особливими потребами, спеціалізованих дитячих будинках.

Уряд передбачив також надбавки за педагогічні та інші звання, за використання в роботі іноземної мови — від 5% до 20%. Водночас розмір основних доплат вчителям залишиться без змін.


Наприкінці січня має запрацювати «Дія.Сіті» — спеціальний правовий режим для ІТ-індустрії. 

Як заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, очікується, що це прискорить темпи зростання українського ІТ-сектору.

Раніше у Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що після запуску спеціального правового режиму «Дія.Сіті» для ІТ-компаній діятимуть наступні ставки податків: ПДФО — 5%, військовий збір — 1,5%, єдиний соціальний внесок — 22% та податок на виведений капітал — 9%.

Так, цей закон визначає те, що компанії повинні на 90% займатися розробкою програмного забезпечення, якими принципами учасники мають користуватися, якою має бути мінімальна заробітна плата й кількість працівників.

Прихід у «Дія.Сіті» буде добровільний. Будь-яка компанія, яка відповідає технічним критеріям, подає відповідну заявку. Її автоматично, без залучення людей, розглядає штучний інтелект. Потім компанія реєструється в податковій службі, яка визнає його статус резидента, на якого поширюються податкові зобов’язання згідно із законом.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Пенсія у 2022 році: відомо, кому підвищать виплати

Відомо, скільки роботодавців планують підвищити зарплати у 2022 році

Ринок праці 2021: відомо, як в Україні за рік змінилась ситуація з вакансіями та зарплатами

Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»


Коментарі (1)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

329
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13754 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1567
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

865
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6126
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1718

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

635

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1462

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1272

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1164
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

518
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

653
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1576
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

598
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

877
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5921
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13591
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

243
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

544
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

482
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

787 2