Головні зміни з січня: чого очікувати українцям

У січні в Україні набуває чинності ряд нововведень. Йдеться про підвищення зарплати лікарям й освітянам, податки для селян та олігархів та обов'язкові касові апарати для малих підприємців.

Крім цього, уряд ухвалив постанову, якою передбачається два етапи підвищення пенсій для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У результаті перерахунків збільшення склало в середньому 2 300 гривень.

Фіртка пояснює, що саме змінилось в Україні з січня.


З 1 січня запроваджуються нові правила для фізичних осіб-підприємців, які працюють у сфері малого бізнесу. Їх зобов'язали користуватися касовими апаратами при розрахунках.

Це стосується усіх тих ФОПів, які здійснюють торговельні операції в інтернет-магазинах, ресторанах, кафе, секонд-хендах, турагенціях, готелях, магазинах ювелірних виробів, крамницях тощо.

ФОПи мають купити та зареєструвати нове обладнання, яке називається «реєстратор розрахункових операцій»  або «програмний реєстратор розрахункових операцій». Йдеться про звичайний касовий апарат або ж спеціальну програму, встановлену на гаджет.

Не потрібен касовий апарат лише підприємцям, які не мають найманих працівників і торгують за готівку на ринках. Також їхній дохід не повинен перевищувати 167 мінімальних зарплат на рік. У 2022 році ця сума складає 1,085 мільйони гривень на рік.

Закон передбачає штрафи у разі невстановлення касових апаратів —  100% від вартості проданої продукції. Якщо порушення зафіксують вдруге —  150%. Проте, у Державній податковій службі запевняють, що на час карантину перевірок не буде.


Водночас завдяки підвищенню, яке відбулось у липні, мінімальні пенсійні виплати для людей з інвалідністю з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції перевищили фактичний розмір прожиткового мінімуму.

Так, по І групі - у 2,8 раза й склали 10 340 гривень. По ІІ групі - у 2,2 раза й склали 8 272 гривень, а  по ІІІ групі у 1,7 раза й склали 6 204 гривень.

Зокрема, від 7 000 до 14 600 гривень становитимуть з 1 січня 2022 року мінімальні пенсійні виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які мають інвалідність.

Відтак, 14 600 гривень – по І групі інвалідності. 9 500 гривень – по ІІ групі інвалідності та 7 000 гривень – по ІІІ групі інвалідності.
Зазначена програма підвищень охопить понад 60 тисяч осіб.
«Крім того, ми не забуваємо про родини загиблих ліквідаторів. Уряд подав до Верховної Ради ініційований Президентом України законопроєкт про підвищення пенсійного забезпечення сім’ям загиблих військовослужбовців, у тому числі з-поміж ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС», — повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

З 1 січня набувають чинності зміни до податкових законів, які називають «антиолігархічною податковою реформою Зеленського».  Закон зачіпає інтереси великих промислових груп, серед яких за активами на першому місці — підприємства зі сфери контролю Ріната Ахметова. Так, йдеться про ренту на видобуток залізної руди.

Проте зміни торкнуться й інших, і не лише тих, кого президент називає олігархами. Зростуть ставки екологічного податку — як за викиди у повітря, так і за скидання шкідливих речовин у воду.

Крім цього, у законі є кілька новацій для тих, хто працює в сільському господарстві. Так, ті, хто продає на базарі городину та отримує за це більше ніж 12 мінімальних зарплат на рік, сплачуватиме 18% податку на доходи ФОП.


Також уряд обіцяє підвищити зарплату медичним працівникам бюджетних і комунальних закладів. Згідно з планами, лікар отримуватиме не менше ніж 20 тисяч гривень, а медична сестра — не менш як 13 500 тисяч гривень.

Ці суми — не лише посадовий оклад, але й доплати, надбавки та премії за престижність лікарської праці. Розмір надбавок встановлюватиме керівник медичного закладу за погодженням з профспілковим комітетом. 

Із січня зростуть зарплати й в освітян. Так, йдеться про педагогів певних типів закладів та установ освіти, таких як спеціалізовані школи, гімназії, профтехучилища, інтернати. Розмір підвищення становитиме від 5% до 30%.

Також передбачається підвищення зарплат на 20-30% у дошкільних закладах для дітей з особливими потребами, спеціалізованих дитячих будинках.

Уряд передбачив також надбавки за педагогічні та інші звання, за використання в роботі іноземної мови — від 5% до 20%. Водночас розмір основних доплат вчителям залишиться без змін.


Наприкінці січня має запрацювати «Дія.Сіті» — спеціальний правовий режим для ІТ-індустрії. 

Як заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, очікується, що це прискорить темпи зростання українського ІТ-сектору.

Раніше у Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що після запуску спеціального правового режиму «Дія.Сіті» для ІТ-компаній діятимуть наступні ставки податків: ПДФО — 5%, військовий збір — 1,5%, єдиний соціальний внесок — 22% та податок на виведений капітал — 9%.

Так, цей закон визначає те, що компанії повинні на 90% займатися розробкою програмного забезпечення, якими принципами учасники мають користуватися, якою має бути мінімальна заробітна плата й кількість працівників.

Прихід у «Дія.Сіті» буде добровільний. Будь-яка компанія, яка відповідає технічним критеріям, подає відповідну заявку. Її автоматично, без залучення людей, розглядає штучний інтелект. Потім компанія реєструється в податковій службі, яка визнає його статус резидента, на якого поширюються податкові зобов’язання згідно із законом.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Пенсія у 2022 році: відомо, кому підвищать виплати

Відомо, скільки роботодавців планують підвищити зарплати у 2022 році

Ринок праці 2021: відомо, як в Україні за рік змінилась ситуація з вакансіями та зарплатами

Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»


Коментарі (1)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2143
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19071
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1700
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1184
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2237
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3820

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1946

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

659

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1281

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1436
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

347
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

864
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24371
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

596
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

591
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

727
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1622
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7995
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

405
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

751
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2016 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

714