Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»

Попит на IT-спеціалістів в Україні з кожним роком зростає. Водночас підвищується й складність проєктів та завдань, а тому IT-галузь потребує кваліфікованих фахівців.

Щорічно українські заклади вищої освіти закінчують понад 15 тисяч IT-випускників. Крім цього, програмування викладають й на численних приватних курсах. Проте, фахових спеціалістів все одно не вистачає.

Експерти галузі зазначають, що система формальної вищої освіти наразі не задовольняє попиту IT-ринку і, вочевидь, не зможе цього досягти у найближчі роки. А тому потрібно залучати усі можливі «точки зростання» для «людського капіталу» IT-сфери.

IT-фахівець Володимир Якубовський розповів журналістці Фіртки про проблеми IT-індустрії, переваги та недоліки роботи IT-спеціалістом в Івано-Франківську та вплив коронакризи на компанії-розробники програмного забезпечення.


Розкажіть докладніше про свою професію та компанію, у якій працюєте.


Вже майже чотири роки я працюю у компанії Perfectial, яку десять років тому заснували двоє друзів зі Львова. Наразі компанія налічує близько 500 працівників, має три розробницькі центри: головний офіс у Львові, Києві та в Івано-Франківську.

У компанії я займаю дві посади: керівник центру розробки в Івано-Франківську та Delivery Manager. Перекладати назву посади буквально не варто – я не менеджер з доставлення (сміється, – ред.). Якщо ж все-таки українською, то я – портфоліо менеджер.


А з чого усе почалось?


Перший досвід в ІТ я здобув у компанії SoftServe, де працював спочатку викладачем, а згодом координатором ІТ Академії. Я викладав частину матеріалу, а іншу – технічні експерти. Саме під час роботи в SoftServe я зрозумів, що хочу бути менеджером та почав робити перші кроки, аби стати ним.

Згодом, перейшовши у компанію Eleks, я став керівником проєктів, де мені вдалось здобути чималий досвід в управлінні. Коли ж доєднався до команди Perfectial, моєю першою задачею було відкриття та запуск офісу в Івано-Франківську з подальшим долученням до Delivery, що у нашому бізнесі є аналогом до виробництва.


З проєктами яких масштабів доводилося працювати?


До найбільшого проєкту, з яким доводилось працювати, були залучені 23 працівники. Проте, порівняння проєктів за розміром, кількістю працівників чи бюджетом є не зовсім коректним, адже куди важливішою є залученість. Наприклад, менший проєкт з максимальним залученням може бути значно складнішим за великий аутстафінговий проєкт. А загалом наразі у нашому відділі працює близько 60 працівників, а в розробницькому центрі – приблизно 80.


Ідеальна команда – яка вона та як її створити? 


Насправді універсального рецепта не існує. Проте, особисто я приділяю багато часу формуванню балансу команди. Для мене важливо, щоб члени команди взаємодоповнювали одне одного та підсилювали, а не конкурували та «мірялись досягненнями».  


Бути IT-спеціалістом в Івано-Франківську. Які єпозитивні та негативні моменти?


У мене двоякі відчуття стосовно того, як ІТ-спеціалісту працюється в Івано-Франківську. З одного боку, Івано-Франківськ – компактне та затишне місто з доволі високим рівнем безпеки. З іншого боку, у нас в місті бракує басейнів, ковзанок, спортивних майданчиків, гуртків, місць для відпочинку. На жаль, у нас дуже слабко розвинені сервісні бізнеси.

Ще один біль – Івано-Франківський аеропорт. Мало того, що рейсів зовсім обмаль, та й ті за завищеними цінами. Це створює незручності: складно привести, як бізнес в місто, так і працівників з інших міст. 


Проте, під час карантину IT-спеціалісти почали масово переїжджати в Івано-Франківськ. Чому? 


Я вже частково відповів на це запитання. Найбільша перевага Івано-Франківська – це компактність та відносна затишність. Проте, і недоліків багато – особливо йдеться про слабкий сервіс, нерідко – його відсутність.

Наприклад, випадок, що трапився цьогоріч наприкінці вересня: щоб не втратити місце у садку, батьки сформували живу чергу перед ЦНАПом. Тоді сотні іванофранківців майже добу стояли у черзі, щоб зареєструвати дитину в новий садок.

Як вважаєте, якщо людина з іншого міста про це дізнається, чи захоче вона переїжджати сюди? Запитання, звісно, риторичне.


А чи вплинула якось коронакриза на роботу ІТ-спеціалістів у Perfectial?


Однозначно, що вплинула. Довелось перейти на віддалену роботу, оплачувати оренду порожніх офісів та місяцями не бачити колег.

З іншого боку, чимало з наших клієнтів відчули удар по своєму бізнесу. Часом це був просто страх перед невизначеністю. Так чи інакше, дехто з них вирішив частково або ж повністю припинити співпрацю. Це своєю чергою спричинило зменшення, а інколи й повне скорочення команд.

На щастя, наша компанія завдяки добрій організованості та фінансовій дисципліні змогла продовжити співпрацю практично з усіма працівниками.

Водночас для деяких з клієнтів, у першу чергу з галузі охорони здоров’я, COVID-криза стала справжнім каталізатором для розвитку їхнього бізнесу, адже ця галузь отримала значне фінансування і, як наслідок, ІТ-компанії, які на неї працюють, також.


Якщо говорити глобальніше, якими є проблеми української IT-індустрії?


Інтелектуальна міграція, тобто відтік ІТ-фахівців за кордон та брак кваліфікованих кадрів в Україні. Через останнє доводиться, або самим доучувати, або рекомендувати кандидатам пройти курси.

Також, як би дивно це не звучало, але те, що професія програміста стала однією з найбільш затребуваних та популярних – є перевагою й проблемою одночасно. Через цю популярність, на жаль, в ІТ почали йти люди, для яких програмування – не те, чим вони хочуть займатись, а лише заробіток.

З власних спостережень знаю, що працювати з людьми, які горять своєю справою, завжди приємніше та ефективніше. 

Якщо все-таки відповідати на це запитання у масштабах нашого міста, то тут додатковою є проблема з нестачею приміщень класу B та вище. Зокрема, немає офісів, які готові для заїзду ІТ-компаній «під ключ».


Навздогін до попереднього запитання: чи складно сьогодні знайти спеціалістів?


Брак кваліфікованих фахівців – найбільша проблема нашої галузі наразі. Ця проблема, на жаль, не має швидкого розв’язання. Сьогодні важливо, аби освітяни докладали максимальних зусиль для того, щоб збільшити кількісні та якісні показники з підготовки фахівців, а студенти хотіли навчатись та вдосконалюватись. 


А чи потрібна профільна вища освіта в IT? 


Профільна освіта не є обов’язковою, але іноді вона надає людям реальні переваги на ринку праці. Наприклад, у нас є клієнт, який вимагає наявність освіти за напрямом «Комп’ютерні науки» у працівників, які працюють на його проєкті.

Так, я намагався пояснити йому, що є багато талановитих фахівців без освіти, проте, якщо спеціаліст має профільну освіту, то потрібно докласти значно менше зусиль, щоб переконати клієнта взяти його у проєкт. 

Тобто, можна підсумувати, що людина з профільним дипломом має перевагу над тими, хто його не має. Але, зрештою, у кінцевому результаті все одно все залежить від старанності та здібностей людини.


Гаразд. А що важливо для  програмістів-початківців?


Вчити англійську мову. Не залежно від обраної спеціальності, певних знань з програмування, чи обраної професії в ІТ – англійська необхідна. Не знаю, на жаль, чи на щастя, але часом вивчити мову програмування легше, ніж підтягнути англійську мову до необхідного рівня.

Якщо ж англійською ви володієте добре, то варто проаналізувати, які саме напрямки матимуть попит у майбутньому. На мою думку, це – розробники на мовах JavaScript, Ruby, Java, C# .NET, DevOps, UX\UI дизайнери та бізнес-аналітики. Очевидно, що вдало обравши напрям, легше працевлаштуватись.


Крім цього, сьогодні у будь-якій професії потрібно розвивати soft skills («гнучкі навички», – ред.). Виділіть найважливіші для програмістів.


Чим вища роль програміста, тим важливішими soft skills для нього є. Якщо для Junior (розробник, який лише починає працювати в певній галузі технологій, – ред.) достатньо вміти комунікувати та працювати в команді, то для Senior (досвідчений розробник, – ред.) додатково важливі, як мінімум, емпатія та вміння надати конструктивний відгук на роботу колег.


Розкажіть, де та як покращувати свої навички, окрім роботи?


Все залежить від рівня знань. Тим, хто тільки розпочинає шукати себе в IT, раджу пройти курси для початківців. На щастя, в Івано-Франківську є достатньо корисних курсів, а також ще більша кількість різних курсів сьогодні є онлайн. Це, наприклад, можуть бути курси від Ivano-Frankivsk IT Cluster Academy, але водночас є й багато інших корисних та цікавих.

Для фахівців з досвідом важливими є участь у конференціях, форумах та воркшопах. Звичайно, для обох категорій обов’язковим є «тримання руки на пульсі»: стеження за змінами та новинками у галузі.


А які книги, ви б порадили, щоб професійно «прокачатись»?


Для кожного з напрямів вони будуть різними, а тому складно виокремити конкретні. Тим паче, я теж фахівець тільки в одному з розмаїття ІТ-напрямів. Більшість людей, мабуть, думають, що я порекомендую почитати щось на кшталт книг, які узагальнюю під назвою: «Успішний успіх». Я цього не робитиму.

Куди більше користі принесе читання книг про невдачі. Якщо вже говорити про це, то я б порадив прочитати бестселер «Як ніколи не помилятися. Сила математичного мислення» авторства Джордана Елленберґа. Ця книга не проста для читання, але у ній міститься багато потрібних порад. Враховуючи, що я менеджер, то вона вкрай цінна для мене. Та, і інші ролі в IT можуть знайти на її сторінка щось пізнавальне.


Ви працюєте багато років. Чи стикались з професійним вигоранням?


Так. На жаль, професійне вигорання – це те, з чим досить часто стикаються працівники. Не зважаючи на всі переваги ІТ-галузі, нерідко доводиться працювати, або в умовах жорстких обмежень, або постійно виконувати монотонну роботу – це й призводить до виснаження.

Щодо мене, то я часто стикаюсь з викликами. Вони різнопланові: від запуску офісу з нуля до роботи зі складними клієнтами. Але у мене є мотивація – причетність до чогось великого: мені до вподоби бути частиною чудової команди, розбудовувати компанію та докладати зусиль для розвитку бізнесу клієнтів.


А що можете порадити людям з емоційним вигоранням?


У таких випадках раджу намагатись тримати баланс між особистим життям та роботою. Це, звісно, складно, але можливо. І також обов’язково мати хобі, яке дасть можливість «перемикатися» та займатися чимось приємним, поки мозок відпочиватиме. 


Насамкінець поговорімо про нові умови оподаткування IT-бізнесу. Яке ваше ставлення до реалізації проєктуДія.City?


На жаль, в Україні зазвичай обирають короткострокове планування. І щоразу, коли бракує коштів у бюджеті, замість того, щоб створювати сприятливий клімат та заохочувати бізнес, навпаки збільшують податки.

Якщо проаналізувати той факт, що одне робоче місце в ІТ створює два-три робочі місця в інших галузях, то створювати додатковий дискомфорт IT-ринку не зовсім логічно.

Крім цього, ІТ – це галузь, яка є географічно незалежною. А отже, якщо середовище стає несприятливим, то ІТ-шник закриває ноутбук, складає речі та переїжджає у сприятливіше місце.

Як на мене, варто розуміти, що IT – не та сфера, де можна вводити високі податки чи надмірно жорсткий контроль. А тому я до Дія.City ставлюсь негативно, і пропоную просто не заважати індустрії, яка розвивається.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Відомо, на скільки зросла зарплатня ІТ-спеціалістів в Івано-Франківську


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2150
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1940
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1955
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5798 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2238 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1584

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

856

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

922

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1147

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1098
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1853
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3771
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10392
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26270
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10282 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7805
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

985
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

362
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

381
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

460
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1373
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

975