Геноцид ХХІ століття: в Івано-Франківську відкрили фотовиставку та демонстрували оскароносний фільм про Маріуполь (ФОТО)

У вівторок, 19 березня, в Івано-Франківську відбувся показ фільму «20 днів у Маріуполі». Також у Центрі сучасного мистецтва відкрили фотовиставку захисника Мирослава Кобилянського під назвою «Мій Маріуполь та світ довкола».

 Про це пише Фіртка з місця події.

Мирослав Кобилянський — військовослужбовець Збройних Сил України, фотограф, мандрівник, пілот БПЛА, автор фотокниги «Мій Маріуполь та світ довкола». Народився у місті Коломия, проживав у Маріуполі.

До початку повномасштабного вторгнення Мирослав Кобилянський знімав із дрона краєвиди міста. Після окупації Маріуполя військовослужбовець зібрав раніше опубліковані тільки в соціальних мережах світлини у книгу-меморіал «Мій Маріуполь та світ довкола».

Однойменну виставку відкрили у Центрі сучасного мистецтва. Її можна відвідати до другого квітня.

Опісля у кінотеатрі «Люм‘єр» відбувся показ фільму «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова, який здобув кінопремію «Оскар». 

«На мою думку, цей фільм — не документалістика. Це — хроніки та документація тих злочинів, звірства, що вчинила із моїм рідним містом російська федерація», — розповідає волонтер, маріуполець Євген Тузов.

За словами чоловіка, у місті залишилося тільки троє міжнародних журналістів. Також Євген Тузов ділиться спогадами про події, що відбувалися у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення:

«Російські "визволителі" вчинили геноцид у Маріуполі. У місті відбулася гуманітарна катастрофа. 

Тіла загиблих мирних жителів, які збирали біля декількох лікарень, просто лежали на вулиці — їх не встигали ховати. У кожному дворі багатоповерхівок було своє кладовище.

Коли звозили породіль до другої лікарні із третьої, то їх розміщували на першому та другому поверхах. Якщо гинули діти, то з вікон було видно землю, у якій вони були поховані. Кожен день матері, які залишалися у лікарні, бачили палицю, якою позначене місце поховання їхніх дітей.

Люди, які виходили з укриттів у пошуках криниці аби набрати води, бачили собак з людськими кінцівками у пащі. Пригадую, жінку у відчаї, яка не знайшла для дитини харчування (бо у неї зникло молоко), бачить як щодня її дитина кричить, а потім починає затихати. Десь всередині березня (коли земля ще замерзла), копає руками могилу, щоб поховати свою дитину. Ось що насправді було в Маріуполі».

За офіційними даними загинули 25 тисяч, проте фактично загиблих було понад сто тисяч осіб.

«Я не впевнений, що ми зможемо ексгумувати та порахувати всіх загиблих, як того хотілося б. Тому що ховали всюди — клумби, люки, де тільки був простір. Історія Маріуполя сумна, трагічна та важка. Я мрію про те, щоб із жодним містом більше такого не сталося.

Те, що у Маріуполі назавжди залишилося понад 100 тисяч загиблих — це факт. Це — геноцид, його приклад у ХХІ столітті», — акцентує Євген Тузов.


Довідково. Стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.

Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя, за що отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їм присвоїли Шевченківську премію.

Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату.

Стрічка перемогла у номінації "Найкращий документальний фільм" британської кінопремії BAFTA та американської кінопремії "Оскар". Режисер Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за "видатні режисерські досягнення в документальному кіно".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську відкрили виставку військових трофеїв бійців "десятки" (ФОТО/ВІДЕО)

«Сталеві духом»: в Івано-Франківську триває фотовиставка задля допомоги пораненим бійцям


20.03.2024 683
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

341
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13878 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1586
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

877
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6153
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1730

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

644

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1472

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1281

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1171
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

525
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

664
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

608
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

891
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5928
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13693
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

258
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

555
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

490
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

800 2