Геноцид ХХІ століття: в Івано-Франківську відкрили фотовиставку та демонстрували оскароносний фільм про Маріуполь (ФОТО)

У вівторок, 19 березня, в Івано-Франківську відбувся показ фільму «20 днів у Маріуполі». Також у Центрі сучасного мистецтва відкрили фотовиставку захисника Мирослава Кобилянського під назвою «Мій Маріуполь та світ довкола».

 Про це пише Фіртка з місця події.

Мирослав Кобилянський — військовослужбовець Збройних Сил України, фотограф, мандрівник, пілот БПЛА, автор фотокниги «Мій Маріуполь та світ довкола». Народився у місті Коломия, проживав у Маріуполі.

До початку повномасштабного вторгнення Мирослав Кобилянський знімав із дрона краєвиди міста. Після окупації Маріуполя військовослужбовець зібрав раніше опубліковані тільки в соціальних мережах світлини у книгу-меморіал «Мій Маріуполь та світ довкола».

Однойменну виставку відкрили у Центрі сучасного мистецтва. Її можна відвідати до другого квітня.

Опісля у кінотеатрі «Люм‘єр» відбувся показ фільму «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова, який здобув кінопремію «Оскар». 

«На мою думку, цей фільм — не документалістика. Це — хроніки та документація тих злочинів, звірства, що вчинила із моїм рідним містом російська федерація», — розповідає волонтер, маріуполець Євген Тузов.

За словами чоловіка, у місті залишилося тільки троє міжнародних журналістів. Також Євген Тузов ділиться спогадами про події, що відбувалися у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення:

«Російські "визволителі" вчинили геноцид у Маріуполі. У місті відбулася гуманітарна катастрофа. 

Тіла загиблих мирних жителів, які збирали біля декількох лікарень, просто лежали на вулиці — їх не встигали ховати. У кожному дворі багатоповерхівок було своє кладовище.

Коли звозили породіль до другої лікарні із третьої, то їх розміщували на першому та другому поверхах. Якщо гинули діти, то з вікон було видно землю, у якій вони були поховані. Кожен день матері, які залишалися у лікарні, бачили палицю, якою позначене місце поховання їхніх дітей.

Люди, які виходили з укриттів у пошуках криниці аби набрати води, бачили собак з людськими кінцівками у пащі. Пригадую, жінку у відчаї, яка не знайшла для дитини харчування (бо у неї зникло молоко), бачить як щодня її дитина кричить, а потім починає затихати. Десь всередині березня (коли земля ще замерзла), копає руками могилу, щоб поховати свою дитину. Ось що насправді було в Маріуполі».

За офіційними даними загинули 25 тисяч, проте фактично загиблих було понад сто тисяч осіб.

«Я не впевнений, що ми зможемо ексгумувати та порахувати всіх загиблих, як того хотілося б. Тому що ховали всюди — клумби, люки, де тільки був простір. Історія Маріуполя сумна, трагічна та важка. Я мрію про те, щоб із жодним містом більше такого не сталося.

Те, що у Маріуполі назавжди залишилося понад 100 тисяч загиблих — це факт. Це — геноцид, його приклад у ХХІ столітті», — акцентує Євген Тузов.


Довідково. Стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.

Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя, за що отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їм присвоїли Шевченківську премію.

Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату.

Стрічка перемогла у номінації "Найкращий документальний фільм" британської кінопремії BAFTA та американської кінопремії "Оскар". Режисер Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за "видатні режисерські досягнення в документальному кіно".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську відкрили виставку військових трофеїв бійців "десятки" (ФОТО/ВІДЕО)

«Сталеві духом»: в Івано-Франківську триває фотовиставка задля допомоги пораненим бійцям


20.03.2024 664
Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1047
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2795
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1733 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3887
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5670
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1811

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

189

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

328

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

320

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

468
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

629
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

616
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

887
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

214
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2145
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

657
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

976
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1272
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

538 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

731
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

503
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

827