Дехто поки мовчить, але справа зроблена: фундамент світової фінансової системи, що здавався непорушним, "поплив".
Єдина аналогія, яка приходить в голову (нехай пробачиить мене нинішня молодь) - рішення чергового з'їзду КПРС, яке офіційно визнає Маркса поганим марксистом, а Леніна таким, що постійно відхиляється від ленінізму...
Практичні наслідки ми спостерігали, як зазвичай буває на глобальних ринках (і будь-яких середовищах з просочуванням інсайдерської інформації), наприкінці минулого тижня, але на початку наступного всі тенденції посиляться: знецінення держпаперів США - хвиля margin calls (вимога кредитора при знецінення застави - держпаперів США - погасити незабезпечену частину кредиту або поповнити знецінених частину застави) - дефіцит готівки - проблеми в банківських системах (розв'язувані держпідтримкою - подивіться, як пірнули в кінці минулого тижня котирування акцій багатьох банків Південної Європи)! - але головне, розпродаж активів заради отримання цієї готівки і, відповідно, падіння фондових і сировинних (включаючи, мабуть, навіть золото) ринків.
Це поки що зовсім не кінець світу: просто качне, - але качне здорово, так що всякі "Булгарії" можуть канути - швидко і без зайвого шуму. Росії це не стосується, хоча зниження цін на нафту, навіть невелике і тимчасове, викличе істерику. Ще рік на інвестиції, інновації, модернізації та інші благоглупості у нас є.
Довготривалий наслідок тільки одне: Китай вже остаточно відвернувся від доларових активів, а це означає, що рятувати американську економіку і кпляти облігації-держпапери США буде нікому.
Ласкаво просимо в дивний новий світ, поділений на кілька валютних зон зі своїми резервними валютами (долар, євро, юань), зі згорівшими спекулятивними активами, продуктивною економікою, розділеною на кілька конкуруючих макрорегіонів, без дармових грошей, - ми почнемо падати в нього, думаю, через рік. А поки будемо відпливати, то з жахом припадаючи, то з надіями і запамороченням від успіхів підводячись.
Але фінансовий світ, до якого ми звикли, вчора ввечері (рейтингова агенція S&P понизила рейтинг США з найвищого ААА до АА+) назавжди і остаточно став "старим", пішов в історію: ми відчалили від пірса стабільності.
Попереду туман, локатор ще не винайшли, - але повертатися нікуди: епоха скінчилася. Таке відчуття у мене було, напевно, тільки увечері 19 серпня, коли я зрозумів, що ГКЧП програв, шансів у нього немає і, отже, радянська цивілізація померла (думав я тоді про це, ясна річ, як правовірний демократ, в інших термінах, але відчуття остаточності змін, незворотної відрізаності скибки було саме таким).
Здрастуй, Історія, - давно не бачилися, твою мать...
Що цікаво: третій раз (після погіршення ситуації у 2007 та провалу в 2008) американці йдуть на крок підриву свої економіки саме в серпні. Всі у відпустках, люди політично пасивні, - твори, що хочеш: руки розв'язані, а у вересні повернувшись з відпочинку світ опиниться поставленим перед фактом, і питати, "хто винен", буде вже пізно, - всі будуть зайняті виживанням.
А зараз це зроблено в п'ятницю ввечері, - прямо як у Путіна американські колеги вчилися, щоб все було "без шуму і пилу". Ось вона, гримаса глобальної демократії і «дотримання всіх і всіляких прав». Хто там сміявся, коли я говорив, що Путін зразка 2000-х ще нам же здасться демократом і гуманістом?
... А Обама очолить "хрестовий похід світової громадськості проти засилля рейтингових агентств" (тм).
Михайло Дєлягін.
http://delyagin.ru/articles/18696.html