Представники Івано-Франківської міської асоціації адвокатів, які все життя в судах захищали інших, тепер самі шукають підтримки. Їх намагаються витурити з приміщення на вулиці Грюнвальдській 11, у котрому знаходяться дев'ятнадцять років.
На нього тепер зазіхає керівництво апеляційного суду області. Їм, бач, затісно. Колись захисники перебували в адміністративній будівлі на вулиці Чорновола, 22 разом з обласним управлінням юстиції та судами. У 1994 році було зареєстровано професійне об'єднання - міську асоціацію адвокатів. Тоді ж згідно з рішенням Івано-Франківської обласної ради створили "Будинок правосуддя", що знаходиться на вулиці Грюнвальдській, 11. Відтак сюди переїхали управління юстиції, суди, прокуратура та міська асоціація адвокатів. Приміщення їм передали безоплатно і безстроково. Таким чином асоціація адвокатів отримала кабінети № 133-147 площею 246,5 квадратного метра. Вони розташовані у відокремленому блоці будівлі.
Десять років тому адвокатів змусили ущільнитися, а частину приміщення передати суду. Їм залишили тільки сім кабінетів загальною площею 172,2 квадратного метра, в тому числі 46,3 - коридор. Нині в кожному з них працює по 5-6 осіб. Тісно, але адвокати не нарікають. Змирилися, пише Правда.
У 2006 році всіх, хто вселився в цей будинок, перевели з безоплатного безстрокового володіння на орендні відносини. Різниця лише в тому, що адвокати вносять орендну плату, нараховану за відповідною методикою, згідно з якою сума становить у межах шести тисяч гривень на місяць, а бюджетні установи ні. Їм перебування в цій будівлі обходиться в символічну одну гривню.
Споруда залишилася в комунальній власності територіальних громад області. Балансоутримувачем визначено апеляційний суд.
1 листопада 2010 року обласна рада і міська асоціація адвокатів уклали черговий договір оренди приміщень на вулиці Грюнвальдській, 11. Проте за два місяці до завершення терміну його дії балансоутримувач почав попереджати адвокатів про необхідність звільнити будівлю.
За роки своєї роботи адвокати облаштували кабінети, мають тут конфіденційну документацію, матеріальні цінності. Вони єдині належно здійснюють платежі за оренду, комунальні послуги. Систематично за власні кошти покращували приміщення, вносили значні суми на ремонт і облаштування фасаду тощо.
Адвокати звернулися до обласної ради - власника майна - із проханням привести у відповідність термін дії угоди, який згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" не може бути меншим, ніж п'ять років. Звідти відповіли, що їм необхідно мати згоду від балансоутримувача. Проте жодним законом, що регулює орендні відносини, не передбачено цієї вимоги на продовження договору. Так само, як і право балансоутримувача вимагати звільнення приміщень.
Навпаки, Закон передбачає, що після закінчення дії договору орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, має переважне право на його переукладання на новий термін. Слід підкреслити: майном розпоряджається не балансоутримувач. Створюється враження, що апеляційний суд перебрав на себе повноваження власника і хоче викинути адвокатів на вулицю.
Олександр Сич, коли очолював обласну раду, обіцяв не залишити захисників напризволяще. Тепер порадив їм шукати приміщення самостійно.
А керівництво облдержадміністрації переадресувало заявників до Івано-Франківського міського голови Віктора Анушкевичуса. І так уже рік адвокати оббивають пороги чиновницьких кабінетів. Хоч договір не продовжили, вони справно вносять орендну плату, розраховуються за комунальні послуги.
У травні обласна рада подала позов про виселення асоціації з приміщення. Господарський суд його задовольнив. Тепер справа в апеляційній інстанції. Слухання призначено на 20 січня 2014 року.
Асоціація адвокатів підготувала зустрічний позов проти обласної ради щодо укладання договору оренди. Розглядатиме його Київський господарський суд.