Фітофтору помідорів легше попередити, ніж вилікувати: поради фахівчині, як зберегти врожай томатів

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди. Хвороба проявляється влітку при температурі повітря 15-25°.

Як зберегти урожай, Суспільному розповіла начальниця відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Галина Данилюк, передає Фіртка.

За її словами, першими ознаками фітофторозу на томатах є темні плями різної форми й розмірів на нижніх листках. У центрі вони мають сірий наліт. Поступово плями розростаються, збільшуються і поширюються на плоди. Листя починає скручуватися, темніти й опадати. Помідори теж псуються — чорніють і гниють.


Розвитку фітофторозу помідорів сприяє:

  • різке коливання денних і нічних температур;

  • значна кількість бур'янів;

  • загущені посадки томатів;

  • сусідство помідорів і картоплі;

  • нерегулярні, але рясні поливи;

  • похмура погода.


Профілактика фітофторозу

За словами Галини Данилюк, фітофтороз помідорів легше попередити, аніж вилікувати. Вона рекомендує таку профілактику:

  • не садити помідори щосезону на одному місці, оскільки спори грибка залишаються у ґрунті;
  • не висаджувати помідори біля картоплі. Рослини вразливі до спільних хвороб, зокрема фітофторозу;
  • регулярно пасинкувати;
  • прибирати грядки восени;
  • фітофтора проявляється на вапняних ґрунтах. Зупинити розвиток захворювання можна підкисленням землі;
  • поливати рослини під корінь, оскільки потрапляння води на листя сприяє розмноженню хвороби;
  • при вирощуванні томатів у теплицях потрібно регулярно провітрювати приміщення.

Як боротися з фітофторою помідорів

Начальниця відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Галина Данилюк каже: коли ви виявили, що на помідорах — фітофтора, потрібно оглянути всі рослини на грядці. Кущі, які сильно уражені, краще викинути з ділянки, щоби спори не розпорошувалися з повітрям і росою.

"Народних методів боротьби з фітофторозом томатів використовувати не бажано, тому що фітофтора дуже скоро проявляється. За три дні може повністю знищити урожай. Ви можете просто втратити час, потрібно рятувати урожай хімічними засобами проти фітофторозу. Вони є різні.

Раджу вибрати з переліку препарати, які внесені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", — говорить каже Галина Данилюк.

Вона додає: якщо літо сухе і спекотне, активніше проявлятимуться шкідники. Вологість повітря і холодна температура сприятливі для хвороб рослин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Будь-яка пожежа в екосистемі — це пряма провина людей": у чому полягає небезпека спалювання сухої трави


19.06.2024 6488
Коментарі ()

19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1048
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2122
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1989
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1932
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5944
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

8621 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1152

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1879

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2641

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2579
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

333
20.09.2024

У серпні приріст споживчих цін до попереднього місяця на 0,2–1,2% зафіксували у всіх регіонах України.  

776
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

858
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

14893
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2501
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

801
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2743
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26239 1
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

361
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

809
19.09.2024

Верховна Рада 19 вересня ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів та районів.  

892
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

1115