Питання енергоефективності, енергетичної безпеки, цін на енергію в останні роки набуває все більшої актуальності.
Про це повідомляє Торгово-промислова палата, передає Фіртка.
Як на глобальному рівні (в контексті кліматичної повістки і глобального потепління, «енергетичних воєн» світових енергетичних картелів та монополістів), так і на рівні держав та окремих громад.
Енергія в світі стала полем холодних «бойових дій». Енергетичні війни, енергетичний тероризм – стали звичними термінами в нашій реальності.
Нещодавно (9 вересня) на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС в Брюсселі, чеський міністр енергетики Юзеф Сікела висловився чітко і однозначно.
«Ми у стані війни. Нам не треба грати словами. Ми у стані енергетичної війни з Росією. І путін, маніпулюючи газовим ринком, намагається зруйнувати громадянський спокій у наших країнах та вплинути на наш спосіб життя, а також атакувати наші економіки», - сказав урядовець Чехії, яка зараз головує в ЄС.
Україна в стані газової війни з Московією перебуває з 2004 року, відколи держава-газовий монополіст щоосені тероризувала нас відключеннями, зупинкою контрактів, цінами.
Весь цей час в нас велося багато розмов про енергоощадливість та енергоефективність, проте мало хто передбачав ту ситуацію, в якій Україна опиниться зараз.
Україна в зиму 2022-2023 років входить в невизначеності щодо забезепечення електроенергією, газом, паливом…
Член Ради Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Тарас Виноградник, який 26 жовтня модерував круглий стіл з обговорення «Проєкту Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області на 2023-2027 роки» зауважує:
«Московитські окупанти системно руйнують нашу енергетичну інфраструктуру. Під постійними ракетними обстрілами перебувають об’єкти генерації (зокрема наша Бурштинська ТЕЦ), об’єкти розподілу електроенергії. Атомні електростанції стали об’єктами «ядерного тероризму» окупантів.
Пам’ятаємо окупацію Чорнобильської АЕС в перші дні війни. Зараз найбільша в Європі Запорізька АЕС постійно відключається від мережі. Окупанти намагаються взагалі відімкнути її від енергосистеми Україна та підключити до московитської. Постачання газом також залежить від московитського монополіста.
Державний та місцеві бюджети в умовах мають небачені раніше дефіцити, багато родин втрачають доходи, - всі ці фактори приводять до проблем з розрахунками за енергію».
В Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області зазначається, що найбільш важливими є радикальні структурні реформи у всіх напрямках енергетичної політики: енергоефективність, формування конкурентних ринків енергії, диверсифікація, заміщення в енергетичному балансі традиційних видів палива альтернативними джерелами енергії та видами палива. Лише за таких умов може бути досягнутий необхідний для стабільного соціально-економічного розвитку рівень національної енергетичної безпеки.
Заходи із енергоефективності на Івано-Франківщині, зокрема, мають на меті збільшення до 2027 року частки відновлюваних джерел енергії до 30% та забезпечення економії паливно-енергетичних ресурсів в бюджетних установах до 30%.
Важливими планованими заходами повинні стати енергоаудити та обстеження інженерних систем, підвищення енергоефективності житлово-комунального господарства та багатоквартирного житлового фонду зокрема, сприяння розвитку альтернативної відновлюваної енергетики, декарбонізація енергетичного, транспортного та промислового секторів.
«Загалом, теми енергоефективності та енергозабезпечення в майбутньому надзвичайно цікаві і багатогранні, - зауважує Тарас Виноградник, - від конспірологічних мрій про дармову енергію «з простору» за ідеями Тесли, більш реальних передбачень про керовану термоядерну реакцію, до конкретних і цілком практичних завдань з термомодернізації будівель; реконструкції та встановлення енергоефективних вентиляційних систем; реконструкції систем опалення; автоматизації процесів підтримання температурних режимів; проведення реконструкції систем освітлення в будівлях та вуличного освітлення шляхом заміни ламп на сучасні енергоефективні та встановлення систем автоматичного регулювання; реалізації програм підвищення конкурентоздатності шляхом зменшення енергомісткості виробництва (тобто затрат палива та електроенергії на одиницю продукції); реалізації проєктів з енергозабезпечення на основі відновлюваних джерел енергії, до прикладу – використання біопалива.
21 жовтня виповнився рівно рік з «дня народження» українського закону «Про енергетичну ефективність».
Закон закладає фундамент для фінансування державних програм енергоефективності. Зокрема він передбачає виділення не менше 1% видаткової частини держбюджету на програми з підвищення енергоефективності, проведення регулярних енергоаудитів великими підприємствами, розробку і затвердження цільових програм модернізації житлового фонду, виробників теплової енергії та комунальної сфери.
А реальність спонукає нас по-новому звернути увагу на тему як диверсифікації джерел постачання енергії та фінансування енергозабезпечення, так і колективної та персональної ощадливості.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: