За американською статистикою за 2022 рік, кожна 36 дитина має аутизм. За новою статистикою, яка ще не оприлюднена, втім цифри вже озвучені, — кожна 28 дитина.
Як розповіла журналістці Фіртки ABA-терапістка та ESDM-спеціалістка Вікторія Романюк, тенденція йде до збільшення.
"Тобто, це одна дитина на групу чи клас. І ми спостерігаємо, що тенденція йде до збільшення. Якщо ще п'ятнадцять років тому, відзначали один випадок аутизму на 150 дітей, то сьогодні — це кожна 28 дитина.
Доведеться пристосовуватись, змінювати закони, разом співіснувати. Я виступаю за інклюзію в здорових її проявах. Зростати разом — корисно не лише для дітей з РАС, а й для нейротипових дітей, бо, окрім того, що вони бачать, що люди можуть відрізнятися, вони також вчаться терпимості, доброти, толерантності з дитинства.
Бо якщо не вчити з дитинства, то маємо таку ситуацію як сьогодні: вкрай багато озлоблених дорослих, які не розуміють, що від інвалідності ніхто не захищений".
Чим старші діти, тим складніше, продовжує Вікторія Романюк.
"У молодшому віці дитина може, або сидіти вдома з батьками чи нянею, або ходити в корекційний садок чи садок на інклюзію. У шкільному віці стикаємось з більшою кількістю викликів. І хоча, у школах теж є тьютор (наставник), втім не всі діти можуть знаходитись в колективі.
А після 18 років ситуація ще гірша: люди можуть бути абсолютно інтелектуально збереженими або мати певні невеликі когнітивні порушення, але водночас не могти себе ніде зреалізувати. І, на жаль, держава недостатньо допомагає таким людям. Сьогодні наявні ініціативи — це, по суті, ініціативи батьків, які об'єднуються з громадськими організаціями й десь точково для своїх же дітей щось створюють чи покращують. Однак, на рівні країни роблять вкрай мало.
А найбільший страх батьків дітей з РАС — що буде з їхньою дитиною, коли їх не стане. Законодавчо люди з РАС незахищені: у людини можуть бути кошти на карті, житло, але оскільки людина є недієздатною, після смерті батьків її поміщають у «психоневрологічний інтернат». Що там роблять з людьми та в яких умовах вони проживають — про це мені вкрай боляче говорити".
Більше читайте у матеріалі.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
З абсолютно здорової людини я став зовсім безсилим, – історія чоловіка, хворого на розсіяний склероз
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну