Державна грошова допомога полоненим та членам їх сімей: що варто знати прикарпатцям

Закон України передбачає, що особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та члени їх сімей мають право на державну грошову допомогу.

У яких саме випадках є право на цю допомогу розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, передає Фіртка.

Так, йдеться про такі випадки:

  1. Під час перебування особи в місцях несвободи — на щорічну грошову допомогу (за кожен рік перебування в полоні) у розмірі 100 000 гривень.

  2. Після звільнення — на одноразову грошову допомогу в розмірі 100 000 гривень.

  3. У разі загибелі особи, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок дій, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, — на одноразову грошову допомогу членам сім’ї, батькам чи утриманцям в розмірі 100 000 гривень.


Хто є членом сім’ї та має право на грошову допомогу?


Право на грошову допомогу мають члени сім’ї та утриманці полоненого.

Членами сім’ї вважаються дружина/чоловік, батьки, діти, особи які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

У разі відсутності документів, які підтверджують родинні зв’язки, необхідно звернутись до суду для встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про визнання членом сім’ї.

 Утриманцями вважаються нижче перелічені особи за умови, що вони були на повному утриманні та/або одержували від полоненого, допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування:

  • чоловік/дружина, батько, мати, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю;
  • діти, які не досягли 18 років або старші ніж цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  • діти, які навчаються за денною формою навчання — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
  • діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  • чоловік/дружина, а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся незалежно від віку і працездатності, якщо він/вона не працюють і зайняті доглядом за дитиною/дітьми полоненого, до досягнення нею/ними 8 років.

Документи для отримання грошової допомоги.


Для отримання щорічної державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, член сім’ї такої особи, її законний представник або законний представник члена сім’ї такої особи звертаються до Мінреінтеграції із заявою та наступними додатками:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • відомості або документи, що підтверджують факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в поточному році;
  • довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, звертається до Мінреінтеграції із заявою. До заяви додається довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги у разі загибелі особи, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок дій, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, члени сім’ї, батьки чи утриманці загиблої особи, звертаються до Мінреінтеграції із заявою та додатками:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • копія свідоцтва про смерть або копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті;
  • копія довідки, що підтверджує смерть звільненої з місць несвободи особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, за формою, встановленою МОЗ;
  • довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Якщо особа має право на отримання одноразової державної грошової допомоги в разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за однією з підстав за вибором заявника.


Відшкодування витрат на адвокатські послуги.


Особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, гарантується відшкодування витрат на професійну правову допомогу, що надавалася таким особам для захисту їх прав і законних інтересів.

Відшкодування витрат на професійну правову допомогу здійснюється Мінреінтеграції у розмірі, що становить не більше 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року, в якому прийняте відповідне рішення.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17856
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1848 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582