Державна грошова допомога полоненим та членам їх сімей: що варто знати прикарпатцям

Закон України передбачає, що особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та члени їх сімей мають право на державну грошову допомогу.

У яких саме випадках є право на цю допомогу розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, передає Фіртка.

Так, йдеться про такі випадки:

  1. Під час перебування особи в місцях несвободи — на щорічну грошову допомогу (за кожен рік перебування в полоні) у розмірі 100 000 гривень.

  2. Після звільнення — на одноразову грошову допомогу в розмірі 100 000 гривень.

  3. У разі загибелі особи, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок дій, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, — на одноразову грошову допомогу членам сім’ї, батькам чи утриманцям в розмірі 100 000 гривень.


Хто є членом сім’ї та має право на грошову допомогу?


Право на грошову допомогу мають члени сім’ї та утриманці полоненого.

Членами сім’ї вважаються дружина/чоловік, батьки, діти, особи які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

У разі відсутності документів, які підтверджують родинні зв’язки, необхідно звернутись до суду для встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про визнання членом сім’ї.

 Утриманцями вважаються нижче перелічені особи за умови, що вони були на повному утриманні та/або одержували від полоненого, допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування:

  • чоловік/дружина, батько, мати, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю;
  • діти, які не досягли 18 років або старші ніж цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  • діти, які навчаються за денною формою навчання — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
  • діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  • чоловік/дружина, а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся незалежно від віку і працездатності, якщо він/вона не працюють і зайняті доглядом за дитиною/дітьми полоненого, до досягнення нею/ними 8 років.

Документи для отримання грошової допомоги.


Для отримання щорічної державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, член сім’ї такої особи, її законний представник або законний представник члена сім’ї такої особи звертаються до Мінреінтеграції із заявою та наступними додатками:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • відомості або документи, що підтверджують факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в поточному році;
  • довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, звертається до Мінреінтеграції із заявою. До заяви додається довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги у разі загибелі особи, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок дій, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, члени сім’ї, батьки чи утриманці загиблої особи, звертаються до Мінреінтеграції із заявою та додатками:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • копія свідоцтва про смерть або копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті;
  • копія довідки, що підтверджує смерть звільненої з місць несвободи особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, за формою, встановленою МОЗ;
  • довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Якщо особа має право на отримання одноразової державної грошової допомоги в разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за однією з підстав за вибором заявника.


Відшкодування витрат на адвокатські послуги.


Особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, гарантується відшкодування витрат на професійну правову допомогу, що надавалася таким особам для захисту їх прав і законних інтересів.

Відшкодування витрат на професійну правову допомогу здійснюється Мінреінтеграції у розмірі, що становить не більше 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року, в якому прийняте відповідне рішення.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2585
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1622 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3688
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5477
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1710
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2118

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

211

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

225

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

423

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

912
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

509
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

795
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2495 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

552
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

901
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4944
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

762
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

688
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

624
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

427
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

753
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

914 2