Державна грошова допомога полоненим та членам їх сімей: що варто знати прикарпатцям

Закон України передбачає, що особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та члени їх сімей мають право на державну грошову допомогу.

У яких саме випадках є право на цю допомогу розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, передає Фіртка.

Так, йдеться про такі випадки:

  1. Під час перебування особи в місцях несвободи — на щорічну грошову допомогу (за кожен рік перебування в полоні) у розмірі 100 000 гривень.

  2. Після звільнення — на одноразову грошову допомогу в розмірі 100 000 гривень.

  3. У разі загибелі особи, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок дій, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, — на одноразову грошову допомогу членам сім’ї, батькам чи утриманцям в розмірі 100 000 гривень.


Хто є членом сім’ї та має право на грошову допомогу?


Право на грошову допомогу мають члени сім’ї та утриманці полоненого.

Членами сім’ї вважаються дружина/чоловік, батьки, діти, особи які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

У разі відсутності документів, які підтверджують родинні зв’язки, необхідно звернутись до суду для встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про визнання членом сім’ї.

 Утриманцями вважаються нижче перелічені особи за умови, що вони були на повному утриманні та/або одержували від полоненого, допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування:

  • чоловік/дружина, батько, мати, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю;
  • діти, які не досягли 18 років або старші ніж цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  • діти, які навчаються за денною формою навчання — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
  • діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  • чоловік/дружина, а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся незалежно від віку і працездатності, якщо він/вона не працюють і зайняті доглядом за дитиною/дітьми полоненого, до досягнення нею/ними 8 років.

Документи для отримання грошової допомоги.


Для отримання щорічної державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, член сім’ї такої особи, її законний представник або законний представник члена сім’ї такої особи звертаються до Мінреінтеграції із заявою та наступними додатками:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • відомості або документи, що підтверджують факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в поточному році;
  • довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, звертається до Мінреінтеграції із заявою. До заяви додається довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової державної грошової допомоги у разі загибелі особи, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок дій, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, члени сім’ї, батьки чи утриманці загиблої особи, звертаються до Мінреінтеграції із заявою та додатками:

  • копія документа, що посвідчує особу заявника;
  • копія свідоцтва про смерть або копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті;
  • копія довідки, що підтверджує смерть звільненої з місць несвободи особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, за формою, встановленою МОЗ;
  • довідка з реквізитами особового рахунка, відкритого в банківській установі.

Якщо особа має право на отримання одноразової державної грошової допомоги в разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за однією з підстав за вибором заявника.


Відшкодування витрат на адвокатські послуги.


Особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, гарантується відшкодування витрат на професійну правову допомогу, що надавалася таким особам для захисту їх прав і законних інтересів.

Відшкодування витрат на професійну правову допомогу здійснюється Мінреінтеграції у розмірі, що становить не більше 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року, в якому прийняте відповідне рішення.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11766 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1387
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

733
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5873
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1611
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1462

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

535

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1354

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1174

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1076
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

423
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

530
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1462
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

501
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

768
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5810
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

11914
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

395
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

387
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

706 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1157