«Дбайте про психологічне та фізичне здоров'я». Як налаштуватися на роботу, якщо знаходитеся в тилу

В Україні триває війна. Хтось більше, хтось менше, але кожен пережив відповідні кризи та спотворення реальності через сильні моральні травми та викривлене сприйняття дійсності.

Багато українців зараз відчувають емоційну замкнутість, депресію та виснаження від того, що відбувається. Це впливає на нашу продуктивність і якість роботи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

Психологиня каже, що робота під час війни — ще одне випробування для наших громадян. Адже, всі переживають емоційне виснаження, втрату сил, відсутність мотивації й сенсу, у когось з’являлись страхи виходити з домівки та розлучатись з дітьми та близькими, у когось спостерігались втрати сну й апетиту, постійний пригнічений настрій, напади люті, імпульсивність, хтось вигорів у волонтерстві тощо.

Всі ці прояви та реакції, продовжує фахівчиня на зовнішні події не зовсім сприяють хорошій працездатності.

Один із найважливіших способів самодопомоги — потурбуватись про графік та режим, у якому можна жити у довготривалій перспективі.

Експертка радить, робити менше і розуміти, що така працездатність буде збережена кілька місяців, ніж робити ривки та після кожного падати від знесилення і тривалий час відновлюватись.

Щодо відпочинку та відновлення —  це має стати обов’язковим пунктом у плануванні та щоденному графіку.

«Тут діє правило — краще менше, ніж ніяк. Використовуйте вільний час для турботи про себе.

Шукайте приємні моменти, задоволення і враження. Варто саме шукати, а не чекати поки з’являться.

Користуйтесь нагодою відпочити, коли з’являються легкі ознаки втоми, тоді відновлення буде швидшим і більш ефективним.

Принцип «краще менше, ніж ніяк» стосується також сну і голоду», — радить психологиня.

Втома, депресія та апатія — це лише ті «болі», з якими щодня стикається більшість із нас — реакція нашої психіки на стрес.

Через велику кількість інформації, емоцій і переживань, які призводять до психологічної травми, наша нервова система активує захисні механізми, щоб уникнути втоми, і мати ресурси для адаптації.

«Також необхідно віднайти свої сенси. Спробуйте знайти відповіді на наступні запитання:

  • Чим важлива моя робота?
  • Яка моя роль у економічній і суспільній площині?
  • Що відбудеться, якщо я перестану виконувати свої обов’язки?
  • А якщо мої колеги також відмовляться від роботи?
  • Чи не знецінюю я свою роль і значущість?».

Крім того, у пошуках сенсу не варто дивитись глобально, потрібне значне звуження і фокус на найближче оточення.

Фахівчиня рекомендує завжди користуватись цим принципом, коли відчуваєте демотивацію і втрату значущості власної ролі.

«Коли ж ви помічаєте, що стаєте вимогливими до себе, очікуєте неймовірних результатів і ефективності, саме тоді звертайте увагу на глобальну картину і глобальні обставини, в яких вам доводиться працювати.

Встановлювати високі вимоги та очікування, застосовувати надмірну критику до себе, без врахування зовнішніх обставин — зовсім неправильно та шкідливо», - застерігає психологиня.

У такі складні часи, каже фахівчиня, дуже важливою є підтримка, комунікація і спільність з людьми.

Радить знаходити точки дотику і схожості з членами колективу, бути відкритими й чесними, не старайтесь «тримати обличчя», кожному в різній мірі важко. Тема про страхи й переживання має право звучати.

«І насамкінець — не нехтуйте звертатись за допомогою до близьких, до керівництва, висловлюйте прохання про розуміння і підтримку, діліться власним самопочуттям, висловлюйте власні потреби.

За необхідності звертайтесь до спеціалістів, щоб подбати про своє фізичне і психологічне здоров’я», — підсумувала психологиня Валерія Худзіцька.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії


Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

715
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1487 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2239
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2133 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7487
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15207 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

253

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

984

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1056

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1845
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

240
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

614
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

861
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3092
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

871
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1913
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

957
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35102 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

191
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

442
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

584
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

912