«Дбайте про психологічне та фізичне здоров'я». Як налаштуватися на роботу, якщо знаходитеся в тилу

В Україні триває війна. Хтось більше, хтось менше, але кожен пережив відповідні кризи та спотворення реальності через сильні моральні травми та викривлене сприйняття дійсності.

Багато українців зараз відчувають емоційну замкнутість, депресію та виснаження від того, що відбувається. Це впливає на нашу продуктивність і якість роботи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

Психологиня каже, що робота під час війни — ще одне випробування для наших громадян. Адже, всі переживають емоційне виснаження, втрату сил, відсутність мотивації й сенсу, у когось з’являлись страхи виходити з домівки та розлучатись з дітьми та близькими, у когось спостерігались втрати сну й апетиту, постійний пригнічений настрій, напади люті, імпульсивність, хтось вигорів у волонтерстві тощо.

Всі ці прояви та реакції, продовжує фахівчиня на зовнішні події не зовсім сприяють хорошій працездатності.

Один із найважливіших способів самодопомоги — потурбуватись про графік та режим, у якому можна жити у довготривалій перспективі.

Експертка радить, робити менше і розуміти, що така працездатність буде збережена кілька місяців, ніж робити ривки та після кожного падати від знесилення і тривалий час відновлюватись.

Щодо відпочинку та відновлення —  це має стати обов’язковим пунктом у плануванні та щоденному графіку.

«Тут діє правило — краще менше, ніж ніяк. Використовуйте вільний час для турботи про себе.

Шукайте приємні моменти, задоволення і враження. Варто саме шукати, а не чекати поки з’являться.

Користуйтесь нагодою відпочити, коли з’являються легкі ознаки втоми, тоді відновлення буде швидшим і більш ефективним.

Принцип «краще менше, ніж ніяк» стосується також сну і голоду», — радить психологиня.

Втома, депресія та апатія — це лише ті «болі», з якими щодня стикається більшість із нас — реакція нашої психіки на стрес.

Через велику кількість інформації, емоцій і переживань, які призводять до психологічної травми, наша нервова система активує захисні механізми, щоб уникнути втоми, і мати ресурси для адаптації.

«Також необхідно віднайти свої сенси. Спробуйте знайти відповіді на наступні запитання:

  • Чим важлива моя робота?
  • Яка моя роль у економічній і суспільній площині?
  • Що відбудеться, якщо я перестану виконувати свої обов’язки?
  • А якщо мої колеги також відмовляться від роботи?
  • Чи не знецінюю я свою роль і значущість?».

Крім того, у пошуках сенсу не варто дивитись глобально, потрібне значне звуження і фокус на найближче оточення.

Фахівчиня рекомендує завжди користуватись цим принципом, коли відчуваєте демотивацію і втрату значущості власної ролі.

«Коли ж ви помічаєте, що стаєте вимогливими до себе, очікуєте неймовірних результатів і ефективності, саме тоді звертайте увагу на глобальну картину і глобальні обставини, в яких вам доводиться працювати.

Встановлювати високі вимоги та очікування, застосовувати надмірну критику до себе, без врахування зовнішніх обставин — зовсім неправильно та шкідливо», - застерігає психологиня.

У такі складні часи, каже фахівчиня, дуже важливою є підтримка, комунікація і спільність з людьми.

Радить знаходити точки дотику і схожості з членами колективу, бути відкритими й чесними, не старайтесь «тримати обличчя», кожному в різній мірі важко. Тема про страхи й переживання має право звучати.

«І насамкінець — не нехтуйте звертатись за допомогою до близьких, до керівництва, висловлюйте прохання про розуміння і підтримку, діліться власним самопочуттям, висловлюйте власні потреби.

За необхідності звертайтесь до спеціалістів, щоб подбати про своє фізичне і психологічне здоров’я», — підсумувала психологиня Валерія Худзіцька.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії


Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

406
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

576
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1313
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2265 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1121
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3054

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

880

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1029

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1454

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2060
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26362 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

750
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

947
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2988
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1237
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

931
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1189
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1198
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

404
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4251
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1065
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1630