Чи справді стрес призводить до появи виразки шлунку?

Юсипів Олександра Григорівна – лікар-гастроентеролог медичного центру Оксфорд Медікал

Стрес оточує нас повсюди: на роботі, вдома і навіть у нашому гаджеті. Для кожного із вас не є новиною той факт, що стрес вважається найбільш поширеним тригером багатьох соматичних захворювань, зокрема у сферах кардіології, психіатрії та неврології, дерматології, ревматології і тд. 

Здавна бабусі казали, що «від нервів буде язва», тобто стрес викликає розвиток виразки шлунку та 12-палої кишки. Так чи це прадавній міф, чи реальний факт? Пропоную з’ясувати разом!

Теорії розвитку виразки шлунку?

Молоді колеги гастроентерологи дивуються тому, що лікарі з минулого вважали реальними причинами появи виразки шлунку. У сучасних підручниках ми зустрічаємо їх тільки у розділі «історія». А кількадесят років тому це було реальністю, яку намагались лікувати.

Лікарі виокремлювали кілька теорій розвитку виразки шлунку, а саме:

  1. Теорія дуодено-гастрального рефлексу – закид кишкового соку з 12-палої кишки, який є лужним, до шлунка, де панує кислотне середовище. Відбувається нейтралізація з виділенням великої кількості вуглекислого газу, процеси травлення у шлунку порушуються.
  2. Теорія зворотної дифузії йонів водню, тобто надмірна кислотність, яка пошкоджує слизову оболонку шлунка.
  3. Судинна теорія (запропонована Вірховим) – при порушеному кровопостачанні органів ШКТ, їх тканини недоотримують кисень та поживні речовини, через що виникає атрофія, недостатність екскреторних залоз і тд. Стрес входить до ланки патогенезу судинної теорії.
  4. Теорія медикаментозного гастриту – прийом препаратів, особливо неселективних НПЗП, які пригнічують циклооксигеназу, а це, в свою чергу, пригнічує вироблення простагландинів, відповідальних за захист слизової оболонки.
  5. Аліментарна теорія – улюблена теорія наших батьків та бабусь. Погрішності у харчуванні, нерегулярний прийом їжі, зловживання прянощами, переїдання і тд. І наше улюблене «треба їсти щось ріденьке».

Згідно із даними сучасних медичних джерел, основною причиною є інфекційний фактор, а  точніше бактерія Helicobacter pylori. Відкриття цього збудника здійснило революцію у гастроентерології та у свідомості кожного з лікарів. На відміну від наших колег з минулого, ми можемо досягти повної ерадикації збудника і ремісії захворювання, коли ще 30 років тому уражена тканина підлягала хірургічному видаленню, а пацієнт «заліковувався» симптоматично.

Яким чином на цей процес впливає стрес?

Гіпертонічна хвороба, псоріаз, депресивні розлади, порушення мозкового кровообігу, невроз, нейродерміт, - список можна продовжувати на кілька сторінок. Наскільки ви здогадалися, ці захворювання об’єднує один спільний чинник, а саме стрес. Та чи можемо ми додати до цього переліку виразку шлунка?

Скажу одразу, стрес самостійно не викликає виразку. Для розвитку цього процесу необхідні інші, більш вагомі фактори. Але! Стрес значним чином СПРИЯЄ та ПРИСКОРЮЄ розвиток захворювання. Ключову роль у цьому відіграють гормони наднирникових залоз, які масово продукують гормон кортизол. Кортизол несе ключову роль у підтримці добових ритмів організму, регуляції гомеостазу, адаптації до змін навколишнього середовища. 

Під час стресу та тривоги організм виробляє надмірну кількість кортизолу, який призводить до стрибків артеріального тиску, приливів жару, загострення запальних процесів шкіри і тд. Підвищений артеріальний тиск на тлі стресу виникає при стійкому звуженні судин, в тому числі судин, які живлять органи черевної порожнини, що в рази знижує рівень живлення тканин. 

Наскільки ми бачимо, це явище наводить нас на судинну теорію розвитку виразки. Але стрес відіграє роль не теіопатогенетичного чинника розвитку виразки, а скоріш тригера. При ослабленому живленні тканин, орган стає беззахисним перед основною причиною – хелікобактерною інфекцією.

Тривалий стрес призведе до масових порушень в організмі, до зниження імунних сил, до лабільності психіки. Виразка шлунку стане для пацієнта тільки черговою неприємністю, яку не можна терпіти, а навпаки – варто негайно лікувати.

Довіртесь лікарям. Ми сформуємо для вас індивідуальний план обстежень, як лабораторних, так  і інструментальних. Ми встановимо причину і надамо професійну медичну допомогу кожному пацієнту, який звернеться в медичний центр Оксфорд Медікал.

Як запідозрити виразку шлунка та 12-палої кишки?

Виразкова хвороба характерна вираженими синдромами:

  • Больовий синдром – сильне відчуття болю в епігастрії, що значно погіршує самопочуття пацієнта. Біль, який виникає до 1 години після прийому їжі дає можливість запідозрити виразку шлунку, біль натще та через 3-4 години після прийому їжі – на виразку 12-палої кишки.
  • Диспепсичний синдром – нудота, блювання, порушення стільця, які проявляються як закрепами, так і діареєю.
  • Нейровегетативний синдром – прояви з боку нервової системи у вигляді дратівливості, різких змін настрою, пітливості, порушення концентрації уваги і тд.

Окремо ці симптоми є надто універсальними, проте, поєднавши їх в одне ціле, лікар зможе уявити повноцінну картину стану пацієнта.

Варто зауважити, що виразка шлунку може ускладнюватися перфорацією (прорив стінки органа), кровотечею, пенетрацією (прорив у сусідні органи) і навіть малігнізацією (раковим переродженням клітин). Тому,  щиро раджу не зволікати із зверненням до лікар-гастроентеролога! Ми вам допоможемо! 

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


25.09.2022 5578
Коментарі ()

27.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту.А також поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.  

288
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

726
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

593
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1091
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

13148 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1609

СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році та спроба Росії його припинити.

118

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

332

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

393

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

869
27.03.2023

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

166
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

301
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1440
27.03.2023

Якщо подружжя переживає кризові моменти у сім’ї, священник радить прийти на розмову до фахівця.  

208
21.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

365
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

500
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

587
27.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3596
26.03.2023

Україна вимагає скликати Раду безпеки Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.  

173
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

393
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

572
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

876