Чи справді стрес призводить до появи виразки шлунку?

Юсипів Олександра Григорівна – лікар-гастроентеролог медичного центру Оксфорд Медікал

Стрес оточує нас повсюди: на роботі, вдома і навіть у нашому гаджеті. Для кожного із вас не є новиною той факт, що стрес вважається найбільш поширеним тригером багатьох соматичних захворювань, зокрема у сферах кардіології, психіатрії та неврології, дерматології, ревматології і тд. 

Здавна бабусі казали, що «від нервів буде язва», тобто стрес викликає розвиток виразки шлунку та 12-палої кишки. Так чи це прадавній міф, чи реальний факт? Пропоную з’ясувати разом!

Теорії розвитку виразки шлунку?

Молоді колеги гастроентерологи дивуються тому, що лікарі з минулого вважали реальними причинами появи виразки шлунку. У сучасних підручниках ми зустрічаємо їх тільки у розділі «історія». А кількадесят років тому це було реальністю, яку намагались лікувати.

Лікарі виокремлювали кілька теорій розвитку виразки шлунку, а саме:

  1. Теорія дуодено-гастрального рефлексу – закид кишкового соку з 12-палої кишки, який є лужним, до шлунка, де панує кислотне середовище. Відбувається нейтралізація з виділенням великої кількості вуглекислого газу, процеси травлення у шлунку порушуються.
  2. Теорія зворотної дифузії йонів водню, тобто надмірна кислотність, яка пошкоджує слизову оболонку шлунка.
  3. Судинна теорія (запропонована Вірховим) – при порушеному кровопостачанні органів ШКТ, їх тканини недоотримують кисень та поживні речовини, через що виникає атрофія, недостатність екскреторних залоз і тд. Стрес входить до ланки патогенезу судинної теорії.
  4. Теорія медикаментозного гастриту – прийом препаратів, особливо неселективних НПЗП, які пригнічують циклооксигеназу, а це, в свою чергу, пригнічує вироблення простагландинів, відповідальних за захист слизової оболонки.
  5. Аліментарна теорія – улюблена теорія наших батьків та бабусь. Погрішності у харчуванні, нерегулярний прийом їжі, зловживання прянощами, переїдання і тд. І наше улюблене «треба їсти щось ріденьке».

Згідно із даними сучасних медичних джерел, основною причиною є інфекційний фактор, а  точніше бактерія Helicobacter pylori. Відкриття цього збудника здійснило революцію у гастроентерології та у свідомості кожного з лікарів. На відміну від наших колег з минулого, ми можемо досягти повної ерадикації збудника і ремісії захворювання, коли ще 30 років тому уражена тканина підлягала хірургічному видаленню, а пацієнт «заліковувався» симптоматично.

Яким чином на цей процес впливає стрес?

Гіпертонічна хвороба, псоріаз, депресивні розлади, порушення мозкового кровообігу, невроз, нейродерміт, - список можна продовжувати на кілька сторінок. Наскільки ви здогадалися, ці захворювання об’єднує один спільний чинник, а саме стрес. Та чи можемо ми додати до цього переліку виразку шлунка?

Скажу одразу, стрес самостійно не викликає виразку. Для розвитку цього процесу необхідні інші, більш вагомі фактори. Але! Стрес значним чином СПРИЯЄ та ПРИСКОРЮЄ розвиток захворювання. Ключову роль у цьому відіграють гормони наднирникових залоз, які масово продукують гормон кортизол. Кортизол несе ключову роль у підтримці добових ритмів організму, регуляції гомеостазу, адаптації до змін навколишнього середовища. 

Під час стресу та тривоги організм виробляє надмірну кількість кортизолу, який призводить до стрибків артеріального тиску, приливів жару, загострення запальних процесів шкіри і тд. Підвищений артеріальний тиск на тлі стресу виникає при стійкому звуженні судин, в тому числі судин, які живлять органи черевної порожнини, що в рази знижує рівень живлення тканин. 

Наскільки ми бачимо, це явище наводить нас на судинну теорію розвитку виразки. Але стрес відіграє роль не теіопатогенетичного чинника розвитку виразки, а скоріш тригера. При ослабленому живленні тканин, орган стає беззахисним перед основною причиною – хелікобактерною інфекцією.

Тривалий стрес призведе до масових порушень в організмі, до зниження імунних сил, до лабільності психіки. Виразка шлунку стане для пацієнта тільки черговою неприємністю, яку не можна терпіти, а навпаки – варто негайно лікувати.

Довіртесь лікарям. Ми сформуємо для вас індивідуальний план обстежень, як лабораторних, так  і інструментальних. Ми встановимо причину і надамо професійну медичну допомогу кожному пацієнту, який звернеться в медичний центр Оксфорд Медікал.

Як запідозрити виразку шлунка та 12-палої кишки?

Виразкова хвороба характерна вираженими синдромами:

  • Больовий синдром – сильне відчуття болю в епігастрії, що значно погіршує самопочуття пацієнта. Біль, який виникає до 1 години після прийому їжі дає можливість запідозрити виразку шлунку, біль натще та через 3-4 години після прийому їжі – на виразку 12-палої кишки.
  • Диспепсичний синдром – нудота, блювання, порушення стільця, які проявляються як закрепами, так і діареєю.
  • Нейровегетативний синдром – прояви з боку нервової системи у вигляді дратівливості, різких змін настрою, пітливості, порушення концентрації уваги і тд.

Окремо ці симптоми є надто універсальними, проте, поєднавши їх в одне ціле, лікар зможе уявити повноцінну картину стану пацієнта.

Варто зауважити, що виразка шлунку може ускладнюватися перфорацією (прорив стінки органа), кровотечею, пенетрацією (прорив у сусідні органи) і навіть малігнізацією (раковим переродженням клітин). Тому,  щиро раджу не зволікати із зверненням до лікар-гастроентеролога! Ми вам допоможемо! 

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


25.09.2022 2505
Коментарі ()

05.12.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як  навчитися контролювати свій внутрішній стан, щоб захистити себе від травматичних переживань і страхів.

152
30.11.2022
Тетяна Дармограй

Журналістка Фіртки поспілкувалась з коучем та психологинею Наталією Сігурйонссон про те, як рідні військовослужбовців можуть подбати про свій психологічний стан, як пояснити дитині, чому вона тривалий час не бачить рідних та як підтримати захисника чи захисницю, які боронять Україну на фронті.

548
26.11.2022
Тіна Любчик

Цьогоріч в рамках проєкту «Прикарпаття – регіон для релокації», який розпочався в Івано-Франківській області, організували серію круглих столів, тобто зустрічей, де підприємці релокованого бізнесу мали можливість познайомитися з підприємцями Прикарпаття.

1786 1
19.11.2022
Уляна Мокринчук

Як харчуватись під час війни, аби не нашкодити своєму здоров’ю, а також, як підготувати свій організм до зимового періоду та запобігати вірусним захворювання Фіртка поцікавилась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

1322
18.11.2022

Фіртка поспілкувалася з Олегом Доскачем, директором з розвитку девелоперської компанії про те, чим «живе» ринок первинного житлового будівництва на заході України та Івано-Франківська, зокрема? З якими викликами стикнулася компанія і як їх вирішила? Як ефективно вести управління під час війни, економічної кризи та шаленої конкуренції?

1529
14.11.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка підготувала актуальну інформацію про пошуки зниклих безвісти в Україні та що не варто робити, щоб не нашкодити зниклому.

1749

Постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.  

227

За інформацією міністра оборони України Олексія Резнікова, від 24 лютого росія нанесла по нашій території понад 16 тисяч ракетних ударів. Кожна із цих випущених ракет в бік України доводить: росія — країна-терорист.

404

Останні свої публічні виступи Урсула фон дер Ляєн символічно проводить в синьо-жовтому вбранні, або в сорочках з українською вишивкою. Її виступи в підтримку України викликають дуже хвилюючі емоції. Хотілося б ще раз їх пригадати...

1363

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

2490
01.12.2022

Раціональне харчування – це харчування, що забезпечує зростання, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє поліпшенню його здоров’я і профілактиці захворювань.  

581
26.11.2022

Рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19 та гострих респіраторних захворювань та  грипу Фіртка дізнавалась у лікарки-терапевта, дієтологині Тетяни Чевалюк.  

764
20.11.2022

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

1017
05.12.2022

Православна церква України цьогоріч дозволила святкувати Православне Різдво за західним стилем або не за юліанським, а за григоріанським календарем, а саме 25 грудня.

202
28.11.2022

У результаті огляду комплексу приміщень правоохоронці виявили проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу і мови та право України на державність.

517
20.11.2022

Сьогодні в Україні триває чимало дискусії з приводу, коли святкувати Різдво. Чимало громадян хотіли б перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

5977
14.11.2022

Парафія села Криворівня Івано-Франківської області вирішила перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня, щоб відзначати свято за григоріанським календарем – разом з усім християнським світом.  

1349
05.12.2022

Прикарпатська співачка та акторка FIINKA заспіває на сцені Нацвідбору пісню «Довбуш».  

203
05.12.2022

Зеленський стверджує, що, попри публічні попередження західних чиновників і лідерів про загрозу повномасштабного вторгнення Росії, до 24 лютого офіційному Києву так ніхто і не надав жодних конкретних розвідувальних даних про підготовку до нападу.

141
27.11.2022

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що поразка Росії у війні проти України матиме позитивні наслідки для всього світу.  

530
19.11.2022

Білий дім заявив, що тільки президент України Володимир Зеленський може прийняти рішення про початок мирних переговорів з Росією, відкинувши думку про те, що США тиснуть на Київ для переговорів.

932
14.11.2022

Міністерство закордонних справ України відреагувало на заяви Росії, яка "не сприймає попередніх умов щодо України.  

1070