Час спинити хамство водіїв

 

У наш час, напевне, нікого уже не здивуєш хамством людей та порушенням правил і норм, які у більшості випадків можновладцями не осуджуються. Зараз для громадськості однією з найбільших проблем є нелояльне ставлення до неї водіїв маршрутних таксі.

 

Можливо, це викликано тим, що в країні недостатньо проводиться просвітницька робота у цьому напрямку, або ж просто наші перевізники забули основні правила культури поведінки при виконанні своїх безпосередніх обов’язків.

 

Мені неодноразово доводилося вислуховувати чимало людських оповідок, де мова йшла про хамське ставлення водіїв і порушення ними законодавства України. Та нещодавно я мала можливість переконатися у цьому безпосередньо: днями стала свідком того, як водій маршрутного таксі №16 (Сопів-Коломия) відмовлявся перевозити шістнадцятирічну дівчину з посвідченням, яке вказує, що вона походить з багатодітної сім’ї, мовляв, що пасажирка уже зовсім «охаміла», коли хоче безкоштовно їхати в автобусі. Але дівчина наполягала на своєму, адже була впевнена у правах і ствердно знала, що з цим документом має можливість безплатно їхати у маршрутному таксі до часу досягнення повноліття. На що водій розлютився, відповівши: «Ти справжня нахаба, «вали» звідси «нафіг». Після цього полився п’ятихвилинний потік нецензурної лексики у бік ображеної дівчини, яка зі сльозами на очах покинула автобус. А маршрутний «перевертень», ввімкнувши на всю гучність музику, розпочав спілкування по мобільному телефону, вживаючи «природну» для нього лексику.

 

Чесно кажучи, таке хамське ставлення до людей та недотримання законодавства України не просто приголомшило мене та інших пасажирів цього злощасної маршрутки, але ввело у своєрідний шок та змусило серйозно задуматися над культурою поведінки наших перевізників. Адже цьому «героєві» відкрито начхати на те, що на той час в автобусі, окрім людей поважного віку, були ще школярі та немовлята, у присутності яких просто аморально вживати нецензурні слова. Та водій і далі відкрито демонстрував байдужість до випадку, який ввів у справжній шок пасажирів. Ця ситуація вкотре демонструє, що рівень хамства та байдужості водіїв у нашій країні просто зашкалює, тому гадаю, що пасажирам варто поставити «крапку» в списку «гріхів з інтервалом в секунди». Вседозволеність потрібно зупинити – пасажири мають відстоювати свої права!

 

Як з’ясувалося пізніше, маршрутне таксі №16 належить «Автопідприємству ДОЗ». Туди я і вирішила звернутися за проясненням ситуації, адже варто зауважити, що за статтею 13, ч.6, п.4 Закону України від 26.04.2001 №2402-ІІІ «Про охорону дитинства» дівчина мала цілковите право на безкоштовне перевезення, то чому тоді водій так жалюгідно вчинив? Поспілкувавшись з представниками «Автопідприємства ДОЗ», я отримала наступну інформацію: «Люди пільгових категорій мають право на безкоштовний проїзд маршрутними таксі цього приватного підприємства». Окрім цього вирішила поцікавитися, чи часом очільники подібних автопідприємств не забороняють водіям безкоштовно перевозити людей, погрожуючи зниженням заробітної плати, адже у наш час для більшості підприємців основною метою є наповнення власної «кишені». В «Автопідприємстві ДОЗ» стверджують, що про подібні речі мова взагалі йти не може, бо це суперечить законодавчій базі країни. Вони переконували мене, що водій маршрутного таксі отримає догану за недотримання «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» та з ним проведуть бесіду щодо покращення культури поведінки при виконанні безпосередніх обов’язків.

 

Здавалося б, що проблема вирішена – «герой дня» отримає по заслугах та винесе своєрідний урок з цього ганебного випадку. Але я більш ніж впевнена, що це далеко непоодинокий випадок у його професійній практиці, коли він з такою легкістю ображав молоду пасажирку. Можливо, хтось скаже, що однієї догани недостатньо для приборкання хамства цього водія, але я гадаю, що керівництво таких підприємств просто зобов’язане стежити за поведінкою своїх працівників, бо їхня робота пов’язана перш за все не з «чотириколісною залізякою», а з людьми. Напевно, не кожен знає, що бути охайно вдягненим та чемним з пасажирами – це прямий обов’язок водія, який фіксується законодавством. Було б дуже добре, коли б не тільки цей водій, але й чимало інших перевізників Коломийщини зрозуміли свої грубі помилки та дотримувалися простих, але водночас необхідних та важливих «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», бо з кожним днем невпинно збільшується кількість скарг пасажирів.

 

Щоб довести справу до завершення, я вирішила дізнатися, що робити людям у тому випадку, коли водії відверто порушують їхні права. Ситуацію прояснив заступник голови райдержадміністрації Роман Панчук, який ствердно зауважив, що в жодному випадку не потрібно мовчати, варто одразу ж звернутися, як до приватного підприємства, якому належить відповідне маршрутне таксі, так і написати заяву на ім’я Р. Панчука з метою вияснення ситуації. Як засвідчив пан Роман, проблема одразу ж буде вирішена з дотриманням усіх норм, а водій – покараний.

 

Гадаю, що пасажири перш за все повинні знати свої права та боротися з відвертим хамством водіїв автобусів, тому звернулася до Коломийської РДА з журналістським запитом про надання переліку маршрутних таксі на Коломийщині, де діють пільги для різних категорій населення. Отже, пропоную читацькій аудиторії ознайомитися зі своїми правами (див. таблицю).

 

Окрім вищезгаданого, відповідно до ст. 37 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом. Також за інформацією Коломийської районної державної адміністрації, станом на 1 лютого 2012 року управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації укладено Договори на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян з 2 юридичними підприємствами та 8 приватними підприємствами, а саме: ВАТ «Коломийське автотранспортне підприємство», ТзОВ «Автопідприємство ДОЗ», пп. Палійчук В. Д., пп. Ясінський С. І., пп. Томчиковський О. В., пп. Стрижаковський В. В., пп. Талашок Ю. В., пп. Копильців І. А., пп. Якуб’як М.М., пп. Унгурян В.М.

 

Невиховані водії, які не дотримуються законодавства України, – здавалося б, що це типовий персонаж нашої буденності: щодня ми їх зустрічаємо, заходячи у маршрутне таксі, та тримаємо образи після грубого ставлення до нас, але не щоденно насмілюємося довести свої права, які передбачені Законами України. На перший погляд, схожі ситуації викликані непрофесійністю водіїв маршрутних таксі, але чи не задумувалися ви над тим, що, можливо, справа у нашій ментальності та рівні культури, чесності і моралі. Адже невиконання правил завжди залишається – ні, не на папері, а на нашій совісті, яка рано чи пізно дасть про себе знати навіть такому «перевертню», який постає перед нами в громадському транспорті. Настав час спинити та «придушити» хамство не тільки водіїв маршрутних таксі, але й проаналізувати власну культуру поведінки у соціумі.

 


Вікторія Мартинюк


Коментарі (8)

Іван 2012.02.15, 14:27
Якась дитинка писала?
ff 2012.02.15, 14:57
так по ходу вона сама і написала :) До речі, в франківську в мвк є транспортний відділ , скаржитесь туди-а вони водіїв за жабри. В коломиї теж має бути хтось відповідальний за комунальний транспорт, і не треба ходити по по адміністраціям АТП.
мама 2012.02.15, 15:07
Скаржитись до чиновників - марна справа, треба всім пасажирам в кожній маршрутці ставити на місце водія. А то курять -ти душишся, по мобільному з нудьги плещуть язиками як баби базарні по пів години. А хамлять як пенсіонерам, дітям. А в маршрутках брудно, порохи, вікна ледь просвічуються.
Справедлива 2012.02.15, 17:34
А чому гадаєте, що писала саме дитина? :)
Іван 2012.02.15, 18:09
Вікторіє, бо дорослі журналісти так не пишуть)
синок 2012.02.16, 07:14
"мама | 15.02.2012 15:07" Мамцю а давайте машиністів на місце поставим адже в поїздах так брудно, порохи, а ще й холодно і вікна ледь просвічуються, а вони зарази їдуть в теплі кабіні, "по мобільному з нудьги плещуть язиками як баби базарні по пів години". А ще які у нас продавці наглі ,а чиновники а меліціянти, а люди у нас - ну "форменные звери" ну вроді нас з вами...
Андрій 2012.02.16, 11:10
Яка різниця хто писав!!! Коли не ма куди звертатись то хай краще пишуть ніж займатись самоуправством (хоча і самому хочеться дати по чайнику водію коли він є хамло та ще й нагле). Таких випадків є валом, а наша біда в тому що ми забагато терпимо!!!!! Коли давати спротив то і резулітат буде. Коли влада не може порядок навести то давайте самим хоть щось робити, а не сидіти і плакати що чиновники такі. Яких вибрали таких і маємо!!!! Думати треба кого вибирати, а не тішитись що заробив сотню-дві за те що голосував. !!!!!
Микола 2012.02.16, 13:36
Стаття є актуальною. Хороша робота!
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2148 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1488
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5276
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15104 11
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3601 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3431

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

145

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

187

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1331

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2681
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

372
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1530
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1295
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

780
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

513
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

679
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1035
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21960
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

488
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

513 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

973 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

768