Без батогів і пряників: держбюджет-2012 не обіцяє суттєвих змін

 

Ухвалений бюджет є просто робочим варіантом державного кошторису, який може бути не раз відкоригований під впливом низки чинників.

 

Президент підписав закон про держбюджет на 2012 рік. Документ видається цілком реалістичним: доходи – 332,8 млрд грн, видатки – близько 358,1 млрд грн. Закладені параметри досить консервативні, але це не означає, що фінплан держави буде виконано. Він не враховує вельми ймовірних шокових економічних потрясінь (як в Україні, так і за її межами). 

 

Під час розробки держбюджету-2012 розгорнулися неабиякі дискусії навколо прогнозів реального зростання ВВП, але в українських реаліях доцільніше орієнтуватися на номінальний показник. Останнім часом дефлятор (відношення номінального ВВП, вираженого в ринкових цінах поточного року, до реального в цінах базисного року) не опускається нижче ніж 15–20%. За таких умов параметри реального збільшення (4% чи 5%?) не мають значення. Хоча дещо й впливають на прогнози податкових надходжень.

 

Через сповільнення розвитку основних держав – торговельних партнерів України очікування приросту номінального ВВП зменшили на 5 млрд грн. Ще один аспект, який хвилює багатьох, – зростання держборгу. Підстави для занепокоєння, вочевидь, є, але проблеми наразі суто теоретичні. 2011-го темпи приросту реального ВВП України випереджали темпи збільшення її боргових зобо­в’язань. На середину 2011-го відношення держборгу до ВВП сягнуло 40%, згодом показник зменшився до 36–37% – цілком прийнятно з урахуванням того, що навряд чи він стрімко зростатиме найближчим часом, адже кредитори не готові надавати Україні нові позики. Але значна частина зобов’язань України є валютними плюс колосальні зовнішні борги корпоративного сектору.

 

За таких обставин варто побоюватися девальвації гривні, що може розбалансувати економічну ситуацію, в рази збільшити бюджетне навантаження і фіскальний тиск. За такого сценарію навіть грошовий друкарський верстат не допоможе. Девальвацію здатні спровокувати, зокрема, і події на зовнішніх ринках, а саме різке зниження попиту, обвал цін на продукцію вітчизняних експортерів. Причому ключовим для України в цьому контексті є й питання вартості російського газу. Воно не вирішене.

 

Відповідно ухвалений бюджет є просто робочим варіантом державного кошторису, який може бути не раз відкоригований під впливом низки чинників. Читайте також: Вбивство науки По суті, держбюджет-2012 прийняли просто тому, що це треба було зробити. Зокрема, і для відновлення співпраці з МВФ… Відчутно, що за браку поступок із боку РФ у питанні вартості блакитного палива та зовнішніх валютних ін’єкцій імовірність девальвації гривні буде надвисокою. Причому її обвал може статися ще й до виборів – суто адміністративні методи навряд чи дадуть змогу НБУ втримати курс. Для тих, хто при владі, це неприпустимо. До речі, потрібно віддати належне уряду: у надскладній ситуації невизначеності в ухваленому бюджеті немає «передвиборчих пряників». Але це не означає, що вони не з’являться пізніше – в середині 2012-го, ближче до парламентських перегонів, коли влада зможе реалістичніше оцінити тренди.

 

 

Доходи держбюджету цілком збалансовані. Багато галасу здійнялося навколо фіскальних апетитів, але – зверніть увагу – 2012-го вони зростають набагато скромніше, ніж 2011-го. Це при тому, що інфляція автоматично збільшує номінальні доходи компаній і відрахування до бюджету. Державний кошторис обрахований, виходячи з припущення, що 2012-го буде збільшення прибутків підприємств на 10,9 млрд грн – до 293,6 млрд. Це реалістично і може свідчити про те, що держава ставитиметься до бізнесу лояльніше, зокрема в наболілому питанні авансових платежів. Хоча пошук додаткових ресурсів для загравання з електоратом 2012-го не виключений. Малий і середній бізнес, напевно, ховатиметься в тіні, але його частка в наповненні бюджету України не така вже й значна. 2/3 усіх податків збирають із великих платників, яким у тіні не сховатися.

 

Дефіцит держбюджету фінансуватимуть здебільшого за рахунок приватизації: від продажу держмайна планують отримати 10 млрд грн. Цілком реалістично з урахуванням того, що 2011-го така сама сума виявилася посильною завдяки продажу ВАТ «Укртелеком». До речі, 20 грудня на підпис президентові було подано Закон «Про Фонд державного майна України», який виводить ФДМУ з-під парламентської юрисдикції. Навіть якщо станеться щось несподіване і ВР вийде з-під впливу Партії регіонів, то Фонд залишиться під контролем президента. А консолідація влади – передумова швидкої та «правильної» приватизації.

 

Видаткова частина бюджету – окрема історія. Чимало експертів негативно поставилися до зменшення капітальних державних інвестицій, проте навряд чи варто вигадувати зайву проблему – останні в Україні майже неефективні, їх недоцільно розглядати як інструмент економічного розвитку. Натомість збільшення витрат на силові структури напередодні виборів читалося. У Росії зарплати військовослужбовцям, до речі, підвищили втричі, у Білорусі співробітники КДБ і МВС отримують на порядок більше за працівників західних корпорацій. Україна рухається цим самим шляхом.

 

«Український тиждень»


30.12.2011 1080 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

765
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1935
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3170 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3915
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3431
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2376

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

256

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

834

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

678

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1809
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

478
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

679
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1006
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1031 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5230
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

543
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

1098
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

507
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

240
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

468
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

468 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

552