У американця Тімоті Брауна в 1995 році виявили ВІЛ, але, вже починаючи з 2007 року, у нього не спостерігається жодних ознак вірусу. На поточний момент, це єдиний випадок зцілення від цієї страшної хвороби на всій планеті. Для вчених цей феномен відкриває абсолютно нові перспективи.
24 липня ця людина, відома у медичній літературі як «берлінський пацієнт» (так як він проходив лікування саме в цьому місті) назвав себе «живим підтвердженням того, що СНІД можна вилікувати». Йому аплодували стоячи всі учасники XIX міжнародної конференції зі СНІДу, що проходить у Вашингтоні. А незадовго до цього про організацію лікування повідав його «рятівник» гематолог Геро Гюттер.
Тімоті Брауна цілих два рази записували в небіжчики: в 1995 році у нього виявили ВІЛ, а в 2006 році - лейкемію. Коли цей приречений на смерть потрапив до доктора Гюттер, той вирішив знайти для нього донорів кісткового мозку, причому таких, у яких виявлялися клітини з мутацією, що забезпечує опір до ВІЛ. За оцінками фахівців, у 0.3% населення планети є подібний природний імунітет, який виробляється внаслідок мутації гена CCR5.
Дана мутація зачіпає рецептори CCR5-d32, що дозволяють вірусу проводити зараження клітин (лімфоцитів CD4), забезпечуючи таким чином несприйнятливість до ВІЧу для білків. Дана генетична особливість відсутня у населення Африки та Азії, зустрічаючись переважно у білого населення районів Північної Європи та Балтійського моря.
У 2007 році Тімоті Брауну провели дві операції з пересадки кісткового мозку, в результаті він зміг перемогти лейкемію. А ще через 600 днів в його крові перестав виявлятися вірус: кількість антитіл знизилася до рівня, що свідчить про зникнення ВІЛ. Причому цей факт неодноразово підтверджувала проведена біопсія.
У цього випадку, безумовно, історичне значення, але все ж, на думку доктора Гюттер, перспективи не такі безхмарні, як може здатися на перший погляд. Подібний метод дає дорогу новим дослідженням, але допомогти всім 34 мільйонам хворих на Землі він не зможе. По-перше, для цього просто не вистачить донорів, та й сам процес терапії призводить до смерті в третині випадків, і, як зазначав Браун, це «справжнє пекло».
У будь-якому випадку, більшість присутніх на цій конференції вірусологів, вважають, що саме ці 0.3% населення з природною опірністю до вірусу допоможуть розробити спосіб лікування СНІДу. На думку організатора колоквіуму доктора Олена Лафейяда, в середньостроковій перспективі можна навіть очікувати повного знищення хвороби.
Учений повідомив про нові перспективи і терапевтичні можливості в сфері превентивного лікування, який повинні «приспати» вірус, там самим позбавивши хворого від необхідності постійного прийняття ліків.
Крім Тімоті Брауна, у Франції ведуться наукові дослідження з ще 15 пацієнтами з так званої групи Visconti (Viro-Immunological Studies in Controllers after Treatment Interruption, вірусно-імунологічні обстеження контролерів після зупинки лікування), які показали успішне рятування від вірусу. З учасниками проводилась антивірусна терапія майже відразу після зараження - приблизно через 8-10 днів, а потім вона була зупинена.
А вже зараз, через кілька років, у них не вдається виявити вірус, а рівень лімфоцитів Т4, які займають ключове місце в людській імунній системі, залишається на високому рівні. У чотирьох результати цього дослідження будуть представлені на міжнародній конференції у Вашингтоні.