36 шкіл з туалетами надворі: хто повинен подбати про комфорт учнів у прикарпатських громадах

На Івано-Франківщині у 36 навчальних закладах та 17 філіях туалети досі розташовані на подвір’ї.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Суспільне.

Директор обласного департаменту освіти, науки та молодіжної політики Віктор Кімакович повідомив, щоб у цих школах обладнати внутрішні санвузли, необхідно понад 40 млн грн.

У Спаському ліцеї діти вчаться у п'яти корпусах. Деякі з них збудовані ще в ХІХ столітті, розповідає директорка навчального закладу Любов Стадник. Цього року тут навчається 313 учнів. Усі вони ходять у туалет, що розташований на шкільному подвір’ї.

Семикласниця Юлія Тріщ розповідає, ходити туди не дуже комфортно. Дівчина каже, що мріє, аби в школі облаштували внутрішній санвузол.

"Було б зручніше, тому що буде тепліше. Мій клас розташований у новому корпусі на другому поверсі. Взимку у мороз незручно йти в кінець шкільного подвір’я. Ноги мокрі, поки дійдеш", — розповідає Юлія Тріщ.

Вбиральнею на вулиці користуються і вчителі.

"Холодно, незручно і дуже далеко йти. В ХХІ столітті хотілося б більшого комфорту, тепла і зручності. По-перше, менше би часу займали походи в туалет, по-друге, ми та діти не простуджувалися, бо там протяги. Немає ані унітазу, нема де руки помити. До умивальника треба йти назад в школу", — розповідає вчителька фізики та математики Спаського ліцею Надія Запухляк.

Початкова школа Спаського ліцею розташована у приміщенні колишнього інтернату, неподалік основних корпусів. Зі слів директорки навчального закладу Любові Стадник, там облаштували внутрішній туалет у колишньому приміщенні кухні.

"У 2019 році ми розібрали там пічку, кухню і отаким господарським методом побудували оцей туалет", — каже Любов Стадник.

Марічка Дичкевич навчається у другому класі Спаського ліцею. Каже, що їй дуже комфортно, адже санвузол розташований біля її класу.

"Дуже добре, що туалети є всередині, бо ми не ходимо надвір, не промерзаємо і не хворіємо", — розповідає Марічка Дичкевич.

За словами директорки ліцею, щоб вирішити питання з туалетом, потрібно побудувати новий корпус школи. Любов Стадник каже, у ньому можна було б розмістити 360 учнів. Згідно з проєктом, який розробила Спаська сільська рада, зводити його мають на подвір’ї навчального закладу, бо проводити комунікації до п'яти корпусів затратно.

За словами голови Спаської громади Миколи Медведя, аби збудувати новий корпус у Спаському ліцеї, минулого року розробили проєкт та подали його на державну програму "Велике будівництво", але він не пройшов. Грошей, щоб збудувати корпус самотужки, у громади немає.

"Ми хотіли добудувати, щоб були туалети всередині, і нове приміщення харчоблоку. На жаль, загальна вартість проєкту складає 72 млн 95 тис., а це дуже багато", – каже Микола Медвідь.

У Лугівській гімназії Спаської громади вбиральня також розташована на вулиці. За словами директорки закладу Галини Ріжко, до одного із чотирьох корпусів добудували приміщення, де мали б облаштувати вбиральню.

"З криниці підвели воду. Маємо поставити кабінки за сучасними вимогами. Але оскільки зараз закінчилися гроші, роботи зупинили", – розповідає Галина Ріжко.

П’ятикласниця Вікторія Пазяк каже, що до туалету на вулиці звикла, але краще, щоб його облаштували у приміщенні.

"Коли падає дощ, – мокро і холодно. Якщо сніг, то ноги стають мокрі. В школі було б краще", – розповідає Вікторія Пазяк.

Зводити приміщення для туалету в Лугівській гімназії почали за програмою "Гідність дитини", розповідає голова Спаської громади Микола Медвідь. З обласного бюджету на будівництво мали спрямувати 1 млн 400 тис. грн, проте громада отримала лише 500 тис. Потім фінансування припинили.

За словами директора обласного департаменту освіти, науки та молодіжної політики Віктора Кімаковича, проблемою відсутності внутрішніх санвузлів у школах є те, що навчальні заклади мають по декілька корпусів.

"Переважно в цих віддалених корпусах навчається неймовірно мала кількість дітей – 20-30. Це не означає, що вони не повинні мати санвузол, але облаштування такого туалету згідно з державними будівельними нормами буде коштувати від пів мільйона до півтора мільйона гривень. Ці гроші мають знайти місцеві бюждети. Але, якщо ми говоримо про бюджети, наприклад, гірські, в них дуже маленькі надходження, і вони не можуть мати грошей для того, щоб облаштувати цей туалет", – каже Віктор Кімакович.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ймовірний локдаун: що відомо про привілеї для вакцинованих від COVID-19

У МОЗ опублікували критерії переходу на онлайн-освіту

Рівень вакцинації освітян: з понеділка можливий перехід на дистанційне навчання

На Прикарпатті триває масова вакцинація освітян (ВІДЕО)

Знижки на таксі та безкоштовний доступ до фільмів: як прикарпатців мотивуватимуть вакцинуватися від COVID-19


Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

323
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1158
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2106 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1007
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2919
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2005

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

781

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

951

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1373

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1972
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26216 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

660
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

864
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2875
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1138
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

847
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1106
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1103
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

293
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4053
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

975
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1543