Війна за Камінь

 

Верховинська прокуратура взялася захищати донецьких підприємців, які намагаються взяти в оренду легендарну скелю Писаний камінь, від... місцевих гуцулів, що володіють земельними ділянками на схилах гори. Здається, для прокурорів і керівництва району донецька прописка “інвесторів” важливіша за державні акти на землю...

 

На початку травня цього року схід громади села Буковець, де розміщена туристична перлина Верховинщини й пам'ятка природи скеля Писаний камінь, відмовився надати згоду анонімним “інвесторам” з Донецька на оренду територій довкола скелі. Про це “ГК” писав у статті “Хто зазіхнув на Писаний камінь” в № 19 від 12 травня. Однак на цьому інтриги довкола Буківця не закінчилися. У мешканців села, що володіють ділянками поблизу Каменя, почалися проблеми з районною прокуратурою.

 

 

Як повідомляв “ГК”, ще в лютому цього року підприємці з Донецька купили у місцевих мешканців 4 га землі неподалік Писаного каменя. Тоді донецькі пояснили селянам, що збираються збудувати приватний будинок і розвивати якийсь інвестиційний проект. Та для цього, мовляв, потрібно ще трохи землі. Скільки саме — відповісти навідріз відмовилися. До того ж, як виявилося, селянин, в якого вони купували землю, умудрився продати ще й шмат чужої ділянки площею 0,7 га. Його власниця з актом на право власності досі безуспішно шукає справедливості. Але цей факт районну прокуратуру не зацікавив. А тим часом донецькі хлопці накинули оком на сусідні ділянки.

 

“До мене прийшов представник інвестора Петро Іванович і запропонував купити в мене ділянку розміром 25 соток, – розповідає житель села Іван Могорук. – Мені натякнули: якщо відмовлюся, все одно заберуть”. Та чоловік землю не продав. Після того, розповідає селянин, розпочалися перевірки з прокуратури. А згодом він отримав повістку до Верховинського районного суду. Позов на пана Івана “в інтересах держави” подала районна прокуратура. На думку прокурорів, “інтерес держави” полягає в тому, щоб скасувати виданий Могоруку державний акт на право власності на землю. “Таке колись було у Буковелі — в одних землю скуповували, в інших міняли... Страшно подумати, як вчинять з нашими людьми”, – бідкається селянин.

 

Іван Могорук виявився не єдиним мешканцем, в якого прокуратура вирішила відібрати землю. Газеті відомі принаймні ще три аналогічних позови прокуратури до Буковецької та Верхньоясенівської сільрад, управління Держомзему у Верховинському районі та власників земельних ділянок. У цих позовах прокуратура “в інтересах держави в особі Верховинської райдержадміністрації” вимагає визнати недійсними державні акти на право приватної власності на землю та повернути земельні ділянки у володіння сільрад. Зокрема, повістку до суду отримав В'ячеслав Полоз, який має у межі з ділянкою донецьких 60 соток; Олена Остафійчук, яка має державний акт на ділянку площею 2 га землі, та Андрій Колімбровський, який по сусідству з горе-інвесторами володіє ділянкою площею 1,92 га.

 

Позовні вимоги у всіх чотирьох заявах прокурор Верховинського району Дмитро Медведчук обґрунтував однаково: мовляв, межі сіл не встановлені, територія не забезпечена містобудівною документацією та не розроблений генеральний план населених пунктів.

 

“Скільки у нас земель роздано без встановлення меж села? То що, нам тепер всі ці акти скасовувати? – питає Олена Остафійчук. – А чому прокуратура не скасовує акти тих донецьких, які купили там землю?”. Справді виглядає дуже дивним, що прокуратуру  зацікавили ділянки буківчан (держакти на які були видані у 2009-2010 роках), тільки після того, як з'явилися покупці з Донецька. А право “інвесторів” на придбані ділянки прокуратурі чомусь сумнівним не здається. Може, для них окремо межі сіл і генплан намалювали?

 

До того ж, довідка з районного управління Держкомзему свідчить, що розпорядженням Верховинської РДА матеріали проектів формування територій встановлення меж селищної, сільських рад та населених пунктів району давно погоджені. Ці матеріали наразі передані у проектну організацію ДП “Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру” для виправлення та зауважень. Отже, за логікою районної прокуратури, на Верховинщині слід було б скасувати сотні, якщо не тисячі, державних актів, виданих без погоджених меж між населеними пунктами. Але пробують скасувати лише акти тих селян, які мали нещастя стати сусідами “інвесторів”.

 

Сьогодні в селі поширюються тривожні чутки, що донецькі збираються біля Писаного каменя створити мисливське господарство. І начебто полювати там дозволять тільки VIP-персонам. Гуцули побоюються, що тепер до Писаного каменя їх не будуть пускати навіть за гроші, як, до речі, говорив на сході селян представник підприємців.

 

Втім, попри всі чутки, справжні наміри донецьких інвесторів залишаються невідомими. Але зважаючи на те, як заметушилася районна прокуратура, здається, що буківецькі землі вподобали собі підприємці з переконливими аргументами.

 

“ГК” вдалося отримати копію договору купівлі-продажу однієї з ділянок біля Писаного каменя. Цікаво, що ділянку площею два гектари донеччани купили всього за 107784 грн., тобто по 539 грн. за сотку. У договорі зазначено, що покупцем виступає Циплаков Сергій Петрович, від імені якого діє Марачев Вадим Вікторович. Обидва проживають у Донецьку. На спроби дізнатися щось більше про “інвесторів” всезнаючий Google видав тільки, що якийсь Марачев Вадим Вікторович був депутатом Донецької обласної ради попереднього скликання та є директором ТзОВ “Український мисливський клуб”. Втім, чи це той самий Марачев, що претендує на землі в Буківці, стверджувати однозначно не візьмемося. Але іншого Google не знає.

 

А насамкінець хотілося б отримати від прокурора Верховинського району Дмитра Медведчука та голови Верховинської РДА Василя Гондурака відповіді на декілька запитань. Скільки актів на земельні ділянки видано на території району, де не встановлені межі між селами? Скільки власників таких ділянок отримали позови від прокуратури? Скільки сіл на Верховинщині мають генплан? Чому прокуратура намагається скасувати державні акти на землю Олени Остафійчук, Василя Могорука, Андрія Колімбровського та В'ячеслава Полоза в той час, як сусідні ділянки, придбані людьми з Донецька, прокуратуру не цікавлять?

 

Марія ГАВРИЛЮК

 

P. S. “Галицький кореспондент” з нетерпінням чекає від Верховинської РДА та прокуратури відповідей на питання, а також охоче надасть інвесторам з Донецька можливість розповісти про свої наміри й проекти на території Писаного каменя.

 

 

 


03.06.2011 Марія ГАВРИЛЮК 2724 7
Коментарі (7)

Ден 2011.06.03, 10:15
ВЛАДІ ГАНЬБА!!!! Це вони так "боряться" з корупцією. Прокуроре і голово РДА, ви Бога не боїтеся???
Гуцул 2011.06.03, 10:24
Ну і шо з тим прокурорами робити? На вила? Чи є інші пропозиції?
Асанж 2011.06.03, 11:42
Камінь скоро перевезуть до Макєєвки. А на ньому поставлять кінну скульптуру яника. тіпа як петро у петербурзі.
І 2011.06.03, 13:14
Гуцули! не ганьбіть своїх предків опришків! чи вже перевелися?!! Голову РДА і прокурора - першими на гіляку за те що так чинять проти свого народу. а далі - всіх по черзі... зуби повибивати щоб оскомина гуцульські землі не було.
IF 2011.06.03, 18:40
А взагалі варто почати чистку із самих своїх, і то жорстоко, ато неділо боротись із комуняками та донецкими, якщо їм же свої лижуть задницю
василь 2011.06.08, 11:42
прокурора на гілляку яника в сраку Свому запроданцю який агетував продати землю - спалити хату
юрист 2012.06.17, 10:04
А судді хто? http://www.bukinfo.com.ua/show/news?lid=25466 http://www.bukinfo.com.ua/show/news?lid=25624
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

807
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2741
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1711 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3842
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5610
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1789

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

310

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

295

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

458

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

990
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

589
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

586
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

866
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2109
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

634
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

957
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5019
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1198
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

505 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

705
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

483
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

807