Обсерваторія на горі Піп Іван увійшла до найнезвичніших будівель України (фото)


В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель, які «не соромно показати туристам, та й українцям варто подивитися». Серед них ‒ і прикарпатська будівля.



Список склало видання Взгляд.



Мало хто знає, що в Україні є своя Пізанська вежа, яка з кожним роком нахиляється все більше і більше. Знаходиться вона у Запоріжжі, на проспекті Металургів.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Семиповерхову будівлю спроектував в 1938 році архітектор Іван Козлінер в рамках будівництва соціального містечка. І за неї був удостоєний Гран-прі на паризькій архітектурній виставці. Все б нічого, але до кінця ХХ століття будівля встигла нахилитися майже на 3 градуси від горизонту. Причина ‒ просіла земля. На початку 2000-х років вежу зміцнили. А ось дізнатися, чи нахиляється вона далі, не вдалося.



«Цим займався науково-дослідний інститут, ‒ розповіла архітектор Ленінського району Лариса Толок. ‒ У нас, на жаль, немає інформації, чи продовжує будинок нахилятися». Але деякі запорізькі скептики кажуть, що градус нахилу з моменту зміцнення збільшився.



На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою «Білий Слон». Це найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди. Адже обсерваторія розташована на висоті 2028 метрів над рівнем моря.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Обсерваторію ще до війни спорудили поляки. Місцеві мешканці пам’ятають це грандіозне будівництво, адже будматеріали, а це в основному камінь, доводилося або підвозити кіньми на вершину гори, або носити прямо на плечах самим будівельникам.



Працює обсерваторія від початку 1938 року. Але напередодні війни звідти вивезли все найцінніше обладнання. У 1941 році там вже щосили господарювали німці, і будівля після грабежу спорожніла. Зараз її намагаються реконструювати зусиллями польських і українських учених.



Будинками-перевертнями в світі вже нікого не здивувати. У минулому році такий же з’явився в Ялті. Правда, в «будинку-навпаки» ніхто не живе ‒ його використовують як музей.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Двокімнатний будинок побудували в Криму, недалеко від селища Лівадія ‒ на території театру морських тварин. Автор і власник незвичайної споруди Ігор Кінчик пускає туди всіх охочих сфотографуватися.



«Будинок зроблений із звичайних будматеріалів, ‒ розповів він. ‒ Площа ‒ 50 квадратних метрів. Там є дві кімнати і кухня. Все, як у звичайному маленькому будиночку, тільки сам будинок перевернутий. Усередині все теж догори дриґом: столи, ліжка, стільці і всілякі дрібниці, прибиті до стелі».



Будівля Чернівецького національного університету ‒ одна з визначних пам’яток Чернівців. Вона входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. До університету тут розташовувалася резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Центральна й найкрасивіша будівля комплексу побудована в 1863 році на місці старого будинку єпископів. Тодішній єпископ Євген Гакман добився від австрійського імператора дозволу на побудову. А вже в 1875 році тут було створено університет з трьома факультетами: теологічним, юридичним і філософським.



«Зараз тут 17 корпусів, але головним вважається так званий Синодальний зал ‒ один з найкрасивіших залів Європи. До речі , незважаючи на те, що тут була резиденція православних митрополитів, зал прикрасили єврейськими зірками Давида, ‒ розповіли в адміністрації. ‒ Таким чином православні митрополити подякували місцевій єврейській громаді, яка давала гроші на його споруду.



Готель «Бон Бон » в Донецьку за два роки свого існування встиг прославитися на весь світ. Незвичайна і химерна архітектура будівлі нагадує стиль Антоніо Гауді, чий недобудований собор в Барселоні досі викликає масу суперечок. Втім, адміністратор Саша Титова з порівнянням не згодна.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Наш готель виконаний в стилістиці, у якій працював австрійський художник Фриденсрайх Хундертвассер, ‒ розповіла вона. ‒ Ми славимося не тільки оригінальним дизайном триповерхової будівлі, а й інтер’єром номерів. Кожен із них виконаний в оригінальному стилі». Завдяки незвичайному задуму, міні-готель користується популярністю.



Найбільший храм України знаходиться в Черкасах. Це ‒ Свято-Михайлівський кафедральний собор, названий так на честь архангела Михаїла.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Цікаво, що автором проекту і керівником будівництва є владика Софроній, митрополит Черкаський і Канівський (в миру Дмитро Дмитрук). До прийняття сану владика встиг попрацювати в молодості на будівництвах, а пізніше навіть став почесним членом Академії архітектури України.



«Конструкція храму за проектом така, що при будівництві не використані балки, перемички або панелі. Все цілісне. Так спеціально задумав владика Софроній, ‒ розповідають місцеві.



Після офіційного відкриття храму в 2002 році центральний парк Черкас, де стоїть церква, теж назвали Соборним. До революції на місці храму був цвинтар, а в радянські часи ‒ парк розваг, що багатьох ображало.



«Це дійсно найбільший храм України, ‒ розповіли в Черкаській єпархії. ‒ Сюди одночасно можуть прийти до 12 тисяч парафіян. Його висота ‒ 74 метри, з яких 17 метрів припадає на куполи. Для порівняння Казанський собор у Санкт-Петербурзі має висоту дещо більше 71 метра. Площа храму ‒ понад 3 тисячі квадратних метрів.



«Китайська стіна в Луцьку» ‒ житловий будинок в Луцьку, розташований на проспектах Соборності та Молоді. Його довжина становить 1750 метрів.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Цей будинок був побудований в період з 1969 по 1980 рік архітекторами Василем Маловіцою і Ростиславом Метельницьким, ‒ розповів головний архітектор Луцька Ярослав Матвіїв.



Будівля споруджена у формі сот і об’єднує 40 будинків різної поверховості ‒ від 5 до 9 поверхів. У ньому 120 під’їздів. «Багато новоселів спочатку плуталося і частенько помилялося під’їздом, ‒ говорить Матвіїв. ‒ Але коли двори озеленили і розбили клумби, жителі почали орієнтуватися по них».



Ялтинський санаторій «Дружба» незвичайний не тільки для України: його внесли до списку 50 найдивовижніших будівель світу. Санаторій нагадує літаючу тарілку. Конструкція спирається на гору, а вікна кожного номера звернені до моря.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Дружбу» спроектував в 1980- х роках минулого століття відомий архітектор Ігор Василевський. Спочатку санаторій був інтернаціональним. Передбачалося, що в ньому будуть відпочивати трудящі не тільки Радянського Союзу, але й дружніх держав.



«Спланований санаторій так, що вікна кожного номера виходять до моря, ‒ розповів ялтинський екскурсовод Ігор Бортніков. ‒ Сама тарілка має діаметр 76 метрів і стоїть на трьох опорах, вбитих в скелю. Виходить, що гора тримає тарілку. Але візуально це непомітно: здається, що будівля висить в повітрі.


02.11.2013 1109 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

603
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

826
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

570
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5498
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1468
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1347

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

406

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1228

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1066

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

979
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

297
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10670
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

375
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

642
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5690
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1461
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

356
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

257
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

605 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1046
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

907