Обсерваторія на горі Піп Іван увійшла до найнезвичніших будівель України (фото)


В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель, які «не соромно показати туристам, та й українцям варто подивитися». Серед них ‒ і прикарпатська будівля.



Список склало видання Взгляд.



Мало хто знає, що в Україні є своя Пізанська вежа, яка з кожним роком нахиляється все більше і більше. Знаходиться вона у Запоріжжі, на проспекті Металургів.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Семиповерхову будівлю спроектував в 1938 році архітектор Іван Козлінер в рамках будівництва соціального містечка. І за неї був удостоєний Гран-прі на паризькій архітектурній виставці. Все б нічого, але до кінця ХХ століття будівля встигла нахилитися майже на 3 градуси від горизонту. Причина ‒ просіла земля. На початку 2000-х років вежу зміцнили. А ось дізнатися, чи нахиляється вона далі, не вдалося.



«Цим займався науково-дослідний інститут, ‒ розповіла архітектор Ленінського району Лариса Толок. ‒ У нас, на жаль, немає інформації, чи продовжує будинок нахилятися». Але деякі запорізькі скептики кажуть, що градус нахилу з моменту зміцнення збільшився.



На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою «Білий Слон». Це найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди. Адже обсерваторія розташована на висоті 2028 метрів над рівнем моря.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Обсерваторію ще до війни спорудили поляки. Місцеві мешканці пам’ятають це грандіозне будівництво, адже будматеріали, а це в основному камінь, доводилося або підвозити кіньми на вершину гори, або носити прямо на плечах самим будівельникам.



Працює обсерваторія від початку 1938 року. Але напередодні війни звідти вивезли все найцінніше обладнання. У 1941 році там вже щосили господарювали німці, і будівля після грабежу спорожніла. Зараз її намагаються реконструювати зусиллями польських і українських учених.



Будинками-перевертнями в світі вже нікого не здивувати. У минулому році такий же з’явився в Ялті. Правда, в «будинку-навпаки» ніхто не живе ‒ його використовують як музей.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Двокімнатний будинок побудували в Криму, недалеко від селища Лівадія ‒ на території театру морських тварин. Автор і власник незвичайної споруди Ігор Кінчик пускає туди всіх охочих сфотографуватися.



«Будинок зроблений із звичайних будматеріалів, ‒ розповів він. ‒ Площа ‒ 50 квадратних метрів. Там є дві кімнати і кухня. Все, як у звичайному маленькому будиночку, тільки сам будинок перевернутий. Усередині все теж догори дриґом: столи, ліжка, стільці і всілякі дрібниці, прибиті до стелі».



Будівля Чернівецького національного університету ‒ одна з визначних пам’яток Чернівців. Вона входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. До університету тут розташовувалася резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Центральна й найкрасивіша будівля комплексу побудована в 1863 році на місці старого будинку єпископів. Тодішній єпископ Євген Гакман добився від австрійського імператора дозволу на побудову. А вже в 1875 році тут було створено університет з трьома факультетами: теологічним, юридичним і філософським.



«Зараз тут 17 корпусів, але головним вважається так званий Синодальний зал ‒ один з найкрасивіших залів Європи. До речі , незважаючи на те, що тут була резиденція православних митрополитів, зал прикрасили єврейськими зірками Давида, ‒ розповіли в адміністрації. ‒ Таким чином православні митрополити подякували місцевій єврейській громаді, яка давала гроші на його споруду.



Готель «Бон Бон » в Донецьку за два роки свого існування встиг прославитися на весь світ. Незвичайна і химерна архітектура будівлі нагадує стиль Антоніо Гауді, чий недобудований собор в Барселоні досі викликає масу суперечок. Втім, адміністратор Саша Титова з порівнянням не згодна.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Наш готель виконаний в стилістиці, у якій працював австрійський художник Фриденсрайх Хундертвассер, ‒ розповіла вона. ‒ Ми славимося не тільки оригінальним дизайном триповерхової будівлі, а й інтер’єром номерів. Кожен із них виконаний в оригінальному стилі». Завдяки незвичайному задуму, міні-готель користується популярністю.



Найбільший храм України знаходиться в Черкасах. Це ‒ Свято-Михайлівський кафедральний собор, названий так на честь архангела Михаїла.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


Цікаво, що автором проекту і керівником будівництва є владика Софроній, митрополит Черкаський і Канівський (в миру Дмитро Дмитрук). До прийняття сану владика встиг попрацювати в молодості на будівництвах, а пізніше навіть став почесним членом Академії архітектури України.



«Конструкція храму за проектом така, що при будівництві не використані балки, перемички або панелі. Все цілісне. Так спеціально задумав владика Софроній, ‒ розповідають місцеві.



Після офіційного відкриття храму в 2002 році центральний парк Черкас, де стоїть церква, теж назвали Соборним. До революції на місці храму був цвинтар, а в радянські часи ‒ парк розваг, що багатьох ображало.



«Це дійсно найбільший храм України, ‒ розповіли в Черкаській єпархії. ‒ Сюди одночасно можуть прийти до 12 тисяч парафіян. Його висота ‒ 74 метри, з яких 17 метрів припадає на куполи. Для порівняння Казанський собор у Санкт-Петербурзі має висоту дещо більше 71 метра. Площа храму ‒ понад 3 тисячі квадратних метрів.



«Китайська стіна в Луцьку» ‒ житловий будинок в Луцьку, розташований на проспектах Соборності та Молоді. Його довжина становить 1750 метрів.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Цей будинок був побудований в період з 1969 по 1980 рік архітекторами Василем Маловіцою і Ростиславом Метельницьким, ‒ розповів головний архітектор Луцька Ярослав Матвіїв.



Будівля споруджена у формі сот і об’єднує 40 будинків різної поверховості ‒ від 5 до 9 поверхів. У ньому 120 під’їздів. «Багато новоселів спочатку плуталося і частенько помилялося під’їздом, ‒ говорить Матвіїв. ‒ Але коли двори озеленили і розбили клумби, жителі почали орієнтуватися по них».



Ялтинський санаторій «Дружба» незвичайний не тільки для України: його внесли до списку 50 найдивовижніших будівель світу. Санаторій нагадує літаючу тарілку. Конструкція спирається на гору, а вікна кожного номера звернені до моря.

В Україні уклали рейтинг найнезвичніших будівель


«Дружбу» спроектував в 1980- х роках минулого століття відомий архітектор Ігор Василевський. Спочатку санаторій був інтернаціональним. Передбачалося, що в ньому будуть відпочивати трудящі не тільки Радянського Союзу, але й дружніх держав.



«Спланований санаторій так, що вікна кожного номера виходять до моря, ‒ розповів ялтинський екскурсовод Ігор Бортніков. ‒ Сама тарілка має діаметр 76 метрів і стоїть на трьох опорах, вбитих в скелю. Виходить, що гора тримає тарілку. Але візуально це непомітно: здається, що будівля висить в повітрі.


02.11.2013 1133 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1142
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2833
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

992
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1053
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1063 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3139 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

164
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7391
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

298
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

671
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119