В Івано-Франківську немає грошей для відновлення 5-ти архітектурних пам′яток національного значення

 

/data/blog/37527/177900166557faac776b4368b1f0fbdc.jpg
Івано-Франківськ має п’ять пам’яток національного значення. Всі вони знаходяться в центральній частині міста. Та напевно не всі знають, що це за пам’ятки, де вони знаходяться та в якому стані перебувають.

Розпитати про все детальніше кореспондент «Бліц-Інфо» вирішив у начальника відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігоря Панчишина.

 

«Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії, а сьогодні - Музей Мистецтв Прикарпаття, знаходиться на майдані Шептицького 8. Колись він був гарно відреставрований, та зараз над ним нависла нова загроза. Донедавна довкола нього велося будівництво, яке було не зовсім вмотивованим. Міська влада спробувала втрутитись, але це не дало ніяких результатів. Через що поперек стіни йдуть явні тріщини конструкції. Практично починає відколюватись задня стіна. А в обласного управління культури, до якої він належить, навіть на якісне обстеження проблеми немає грошей. А про реконструкцію можна хіба мріяти.

 

Другою пам’яткою є колегія єзуїтів на майдані Шептицького 21, яка з 1945 року і до сьогодні – морфологічний корпус медичного університету. Зараз вона в гарному стані, бо має добрих господарів», - зазначає «охоронець» культурної спадщини.

 

За словами  Ігоря Зіновійовича, схожа ситуація з двома іншими пам’ятками національного значення.

 

Вірменський костел, що на вулиці Вірменська 6, сьогодні  — Покровський кафедральний собор української автокефальної православної церкви.

 

«Церква непогано ним опікується, хоча свої нюанси теж є.Це ж була вірменська церква, а стала автокефальна. Відповідно там перемінили всю  стилістику. Покриття золотом куполів та блакитні стіни теж не відповідають стилю пам’ятки – бароко. Потрібно було рахуватись з думкою спеціалістів – реставраторів, та цього не зробили», - розповідає Панчишин.

 

За його ж словами, ситуація щодо костелу єзуїтів, а сьогодні - кафедрального собору Святого Воскресіння (майдан Шептицького 22) краща.

 

«Греко-католики старанно зберігають стилістику споруди. Та все через певні проблеми з фундаментом проводять ремонтні роботи, які не завжди досліджені чи рекомендовані реставраторами. Адже вважають, що як господарі  можуть вирішувати як це зробити. Звичайно, руйнування фундаменту не їхня вина та все ж потрібно хоч формально вирішувати такі питання разом з державною охороною культурної спадщини. Бо це ж пам’ятка національного значення», - вважає начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому.

 

Щодо п’ятої пам’ятки національного значення в Івано-Франківську, а саме пивоварного заводу (вулиця Новгородська 49, 28) - то ситуація двозначна. Ігор Панчишин наголошує, що зараз тільки один із цехів ревалоризували. Другий ж залишається напівзруйнованим. Хоча має значно більшу історичну цінність, бо у ньому абсолютно все автентичне – від перекриття до цегли. Та чи зміниться ситуація найближчим часом – невідомо.


03.07.2013 1340 2
Коментарі (2)

Михайло 2013.07.04, 01:22
І. Панчишин ТРІПЛО! Я звернувся до нього з листом і то де-кілька разів звертався з тим, що по вулиці Незалежності 37 фірма "Нічлава" руйнує будинок, який є історичною пам'яткою. І що? Охоронець культурної спадщини відписав мені, що він немає повноважень заборонити руйнацію. Виникає питання, так навіщо нам такий охоронець який тільки «тусується» у середовищі людей, які дійсно вболівають за історичну частину міста. Так ось пане «охоронець культурної спадщини», є закон про охорону культурної спадщини, є кримінальна відповідальність за руйнацію пам’ятки - а ви що нам верзете?... Скільки вами написано звернень і подано заяв у суд до притягнення до відповідальності винних. З впевненістю можу ствердити, що ні одної заяви до суду на порушників вами не було подано. Ви підігруєте, як завжди, тим хто керує і має владу. Якщо, ви хотіли би зберегти історичне середовище у місті, мали би повчитись у своїх львівських колег. Там за такі порушення винуватців притягують до кримінальної відповідальності! Вони, що в іншій державі живуть?...
Андрій 2013.07.04, 08:07
Пане Панчишин, за останні роки історико-архітектурний ландшафт центру міста зіпсовано примітивними, химерними будівлями, фасади будинків руйнуються, ніякої реставрації не проводиться, а тільки пусті розмови про колись файне місто Станіславів, якого скоро на жаль не буде, хіба на листівках, то для чого існує ваша установа?
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2389
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1522 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3613
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5380
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1649
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2028

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

100

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

154

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

394

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

854
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

441
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

749
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2438 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

447
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

843
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4895
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

709
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

607
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

543
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

377
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

698
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

859 2