З Калуша продовжують вивозити гексахлорбензол

 

Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».

 

На це виділено 120 млн.грн. Держава сьогодні однозначно налаштована повністю звільнити наше місто від небезпечних отрутохімікатів. Інакше, за тими висновками, які дали представники ООН, якщо б ситуація з гексахлорбензолом продовжилася протягом 3-5 років, то довелося б виселяти всіх без винятку мешканців Калуша.



За словами міського голови, на наступний рік також закладено 52 млн.грн. на розв’язання проблем на Домбровському кар’єрі. Крім того, у Кабміні зараз займаються питанням про виділення 299 млн.грн. на відселення людей із територій, які знаходяться над шахтними виробітками калійного виробництва.



Нагадаємо, що протягом 2010 року з полігону було вивезено 8,5 тис.тонн гексахлорбензолу. У травні 2011 року розпорядженням голови Івано-Франківської ОДА була створена спеціальна комісія, до складу якої увійшли науковці, геодезисти, працівники Міністерства надзвичайних ситуацій, обласної держадміністрації, відділів і управлінь Калуської міськради, метою якої було визначити, скільки ще необхідно вивезти отрутохімікатів. Методом металошукача були знайдені контури території, де знаходилися бочки з гексахлорбензолом, визначилися площі карт, об’єми. Бочки на полігоні складувалися у два шари, на 1 м2 припадало майже дві тонни відходів. Порахували і вийшло, що залишилося вивезти ще близько 22,4 тис.тонн. У тому ж році з полігону було вивезено 9,5 тис.тонн гексахлорбензолу. Тож до початку цьогорічних робіт залишалося вивезти ще близько 13 тис. тонн цієї речовини. Хоча ця цифра може змінюватися у бік збільшення, оскільки по ходу робіт виявляються зміни у місцях захоронення отрутохімікатів.



Як повідомив редакції «Дзвони Підгір'я» заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Іван Дембич, на самому початку кількість захороненого гексахлорбензолу сягала 11 тисяч 87 тонн. Це згідно з статистичною звітністю підприємства, яку вдалося роздобути. Але ця цифра не включала тару і певні умови захоронення хімікатів, адже у бочки з гексахлорбензолом також трамбувалася глина. Крім того, коли почалися роботи з утилізації, то побачили, що у чеках глибиною до трьох метрів бочки не стоять у два яруси, вони прогнили і потрібно вивозити грунтосуміш, яка з цими бочками контактувала. На полігоні колишнього КХМК були захоронені й інші відходи, на які знайдено дуже мало документації.



Підготовчі роботи з цьогорічного вивезення гексахлорбензолу (огородили територію полігону, зробили пропускний режим, щоб сюди не заходили грибники) почалися на початку жовтня, а безпосереднє виконання робіт з видалення гексахлорбензолу — з 9 жовтня. Станом на середину дня 11 жовтня, за словами І.Дембича, з чеків полігону вже було видобуто 1600 тонн грунтосуміші. Роботи на площадці веде фірма, що працювала в минулому році — ТзОВ «C.I.Груп Консорт ЛТД». Замовником робіт є управління регіонального розвитку та будівництва обласної держадміністрації, яке уклало з цією фірмою відповідну угоду. Розпорядженням голови ОДА також утворена комісія для контролю за дотриманням вимог природоохоронних заходів і підтвердження обсягів видалення гексахлорбензолу. На полігоні працює 89 працівників та17 одиниць техніки (бульдозери, екскаватори, самоскиди, крани). На виділені цьогоріч 120 млн.грн. орієнтовно буде видалено та вивезено близько 3,4 тис.тонн гексахлорбензолу із 13 тис.тонн, що орієнтовно залишається на полігоні. Тобто, ще на полігоні залишиться близько 10 тис.тонн гексахлорбензолу, який вивозитиметься по мірі поступлення коштів на цю програму або ще в цьому році, або вже в наступному.



До виконання робіт залучені науковці ДУ «Геохімії навколишнього середовища НАН України» та фірма НВП «Антрацит плюс ЛТД». Вони мають намір дослідити все, що робилося за останні два роки на полігоні шляхом буріння свердловин, відбору проб на картах, де проводилися і ще будуть проводитися роботи. Також буде встановлено кількість залишків отрутохімікатів, яка на цій території екологічна ситуація та вирішено питання, що робити далі. Планується укласти угоду зі спеціалізованою фірмою, яка б визначила, що робити з полігоном з точки зору його подальшої рекультивації. Передбачається, що теперішній полігон буде заліснений найбільш підходящими для цієї території сортами дерев. На ньому також будуть залишені контрольні свердловини, адже найближчих кілька десятків років полігон все-таки буде зберігати якусь небезпеку для калушан.



Роботи з освоєння 120 млн. грн. на полігоні планується завершити десь до 23-24 жовтня. А всього на видалення і вивезення гексахлорбензолу, враховуючи цю суму, вже виділено 750 млн.грн.

 

Отрутохімікати цього разу вивозитимуть залізницею до Миколаєва, а потім морським транспортом до Великобританії.

З Калуша продовжують вивозити гексахлорбензол


24.10.2012 2186 1
Коментарі (1)

Санстанція 2012.11.14, 09:30
Полігон засадять чагарниками, а що будуть робити з Домбровським кар'єром, хвостосховищем №2, коли у воді р. Сівка нижче кар'ру вміст хлоридів перевищує більше як в 100раз, вміст солей більше як в 150 раз.
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

667
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11189 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1889
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1785
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2784
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4644

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

406

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1084

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1492

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1357
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1739
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1555
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1264
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

634
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

714
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1906
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2222 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20403
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

383
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

731 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

769
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1116