Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».
На це виділено 120 млн.грн. Держава сьогодні однозначно налаштована повністю звільнити наше місто від небезпечних отрутохімікатів. Інакше, за тими висновками, які дали представники ООН, якщо б ситуація з гексахлорбензолом продовжилася протягом 3-5 років, то довелося б виселяти всіх без винятку мешканців Калуша.
За словами міського голови, на наступний рік також закладено 52 млн.грн. на розв’язання проблем на Домбровському кар’єрі. Крім того, у Кабміні зараз займаються питанням про виділення 299 млн.грн. на відселення людей із територій, які знаходяться над шахтними виробітками калійного виробництва.
Нагадаємо, що протягом 2010 року з полігону було вивезено 8,5 тис.тонн гексахлорбензолу. У травні 2011 року розпорядженням голови Івано-Франківської ОДА була створена спеціальна комісія, до складу якої увійшли науковці, геодезисти, працівники Міністерства надзвичайних ситуацій, обласної держадміністрації, відділів і управлінь Калуської міськради, метою якої було визначити, скільки ще необхідно вивезти отрутохімікатів. Методом металошукача були знайдені контури території, де знаходилися бочки з гексахлорбензолом, визначилися площі карт, об’єми. Бочки на полігоні складувалися у два шари, на 1 м2 припадало майже дві тонни відходів. Порахували і вийшло, що залишилося вивезти ще близько 22,4 тис.тонн. У тому ж році з полігону було вивезено 9,5 тис.тонн гексахлорбензолу. Тож до початку цьогорічних робіт залишалося вивезти ще близько 13 тис. тонн цієї речовини. Хоча ця цифра може змінюватися у бік збільшення, оскільки по ходу робіт виявляються зміни у місцях захоронення отрутохімікатів.
Як повідомив редакції «Дзвони Підгір'я» заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Іван Дембич, на самому початку кількість захороненого гексахлорбензолу сягала 11 тисяч 87 тонн. Це згідно з статистичною звітністю підприємства, яку вдалося роздобути. Але ця цифра не включала тару і певні умови захоронення хімікатів, адже у бочки з гексахлорбензолом також трамбувалася глина. Крім того, коли почалися роботи з утилізації, то побачили, що у чеках глибиною до трьох метрів бочки не стоять у два яруси, вони прогнили і потрібно вивозити грунтосуміш, яка з цими бочками контактувала. На полігоні колишнього КХМК були захоронені й інші відходи, на які знайдено дуже мало документації.
Підготовчі роботи з цьогорічного вивезення гексахлорбензолу (огородили територію полігону, зробили пропускний режим, щоб сюди не заходили грибники) почалися на початку жовтня, а безпосереднє виконання робіт з видалення гексахлорбензолу — з 9 жовтня. Станом на середину дня 11 жовтня, за словами І.Дембича, з чеків полігону вже було видобуто 1600 тонн грунтосуміші. Роботи на площадці веде фірма, що працювала в минулому році — ТзОВ «C.I.Груп Консорт ЛТД». Замовником робіт є управління регіонального розвитку та будівництва обласної держадміністрації, яке уклало з цією фірмою відповідну угоду. Розпорядженням голови ОДА також утворена комісія для контролю за дотриманням вимог природоохоронних заходів і підтвердження обсягів видалення гексахлорбензолу. На полігоні працює 89 працівників та17 одиниць техніки (бульдозери, екскаватори, самоскиди, крани). На виділені цьогоріч 120 млн.грн. орієнтовно буде видалено та вивезено близько 3,4 тис.тонн гексахлорбензолу із 13 тис.тонн, що орієнтовно залишається на полігоні. Тобто, ще на полігоні залишиться близько 10 тис.тонн гексахлорбензолу, який вивозитиметься по мірі поступлення коштів на цю програму або ще в цьому році, або вже в наступному.
До виконання робіт залучені науковці ДУ «Геохімії навколишнього середовища НАН України» та фірма НВП «Антрацит плюс ЛТД». Вони мають намір дослідити все, що робилося за останні два роки на полігоні шляхом буріння свердловин, відбору проб на картах, де проводилися і ще будуть проводитися роботи. Також буде встановлено кількість залишків отрутохімікатів, яка на цій території екологічна ситуація та вирішено питання, що робити далі. Планується укласти угоду зі спеціалізованою фірмою, яка б визначила, що робити з полігоном з точки зору його подальшої рекультивації. Передбачається, що теперішній полігон буде заліснений найбільш підходящими для цієї території сортами дерев. На ньому також будуть залишені контрольні свердловини, адже найближчих кілька десятків років полігон все-таки буде зберігати якусь небезпеку для калушан.
Роботи з освоєння 120 млн. грн. на полігоні планується завершити десь до 23-24 жовтня. А всього на видалення і вивезення гексахлорбензолу, враховуючи цю суму, вже виділено 750 млн.грн.
Отрутохімікати цього разу вивозитимуть залізницею до Миколаєва, а потім морським транспортом до Великобританії.