«Польський шлях до демократії та формування громадянського суспільства. Польща та Україна». Під такою назвою цьогоріч при Варшавському університеті (Польща, м. Варшава) проходила Літня школа молодих політологів з України.
Ось уже шостий рік поспіль студенти та молоді дослідники Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника беруть участь у даному проекті, організаторами якого виступили Інститут наук політичних Варшавського університету, Міністерство закордонних справ Республіки Польща, Фонд Еуропеа та ін.
Як відзначив проректор з міжнародного співробітництва та зв’язків з громадськістю Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Василь Марчук, «це один з багатьох спільних успішних проектів з Варшавським університетом. У спільному доробку польсько-українский дім зустрічей для молоді у с. Микуличин, і будівництво обсерваторії на горі Піп Іван, центрами подвійних дипломів та багато інших проектів».
Впродовж двох тижнів у м. Варшава студенти та молоді дослідники з усіх куточків України навчались та здобували досвід формування демократичних цінностей, інституційних традицій, політичної культури, а також мали можливість на власні очі переконатись в успішності процесу європейської інтеграції.
Крім того, на учасників цьогорічної Літньої школи очікували змістовні лекції викладачів Варшавського університету, депутатів Європарламенту, відомих політиків та громадських діячів, екскурсії знаковими місцями Польщі, поїздки в Краків та Гданськ, зустрічі з відомими поляками, відвідини українського посольства в Польщі, Президентського Палацу та Сейму Республіки Польща. Не забули організатори показати і сумні сторінки історії, що стали спільним жахом нелюдських катувань та попелу життів поляків, євреїв, українців, що були жорстоко замурдовані в таборах Аушвіц та Біркенау.
Крім курсу лекцій відбувались зустрічі з Радником Президента Польщі з міжнародного співробітництва, з Радником Президента Кракова, з представниками Фонду Конрада Аденауера, актором Станіславом Микульським та ін. Для учасників Літньої школи також були організовані візити в Президентський Палац, Бюро Національної Безпеки Польщі, польський Сейм, Ратушу Кракова, Посольства України в Республіці Польща та ін.
Відвідини Гданська запам’ятались перш за все зустріччю з колишнім Президентом Польщі Лехом Валенсою – життєрадісною та енергійною людиною. Валенса дуже радів можливості поспілкуватись з молодими людьми, оскільки за його словами саме на молоде покоління покладає зараз найбільші надії, і саме для нас все життя працював.
За словами одного із учасників Літньої школи, аспіранта кафедри політології Василя Кедика, «цікавою та неординарною видалася зустріч з володарем Оскара і лауреатом багатьох престижних міжнародних премій, кінорежисером Анджеєм Вайдою. Саме ця зустріч дала нам можливість зрозуміти особливості польського кінематографу на тлі прагненням поляків до демократичних змін, незалежності і звільнення від комуністичного диктату».
Крім того, студенти-політологи побували у святая святих польської журналістики – редакції «Газети Виборчої», поспілкувались із заступником головного редактора та отримали цінні контакти для надсилання своїх аналітичних статтей «прямо на стіл» до головного редактора найпопулярнішої польської газети.
На завершення Літньої школи учасникам були видані сертифікати про завершення Літньої школи. Тепер увесь цей мікс натхнених, ініціативних, творчих особистостей повернулись у свої середовища: хтось на Схід, хтось у Центр чи Захід нашої держави. Одні із Літньої Школи взяли шматочок культури і толерації, інші - хороші зв‘язки з представникаим ЗМІ та професорами Варшавського університету. Але, за словами учасників з Прикарпаття, у пам’яті кожного зостануться зустрічі з колегами по справі, які, маємо велику надію, невдовзі стануть добрим початком впровадження нових спільних всеукраїнських проектів, досліджень, зустрічей в рамках порозуміння і співпраці Польщі, України.
Читайте також: