Сьогодні, 9 липня, об 11.00 в Коломиї у приміщенні Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського відбулася конференція за підсумками другого етапу комплексної етнографічної експедиції Національної Академії Наук України «Етнокультурна спадщина Гуцульщини в умовах сучасної культурної інтеграції», який пройшов у Верховинському районі Івано-Франківської області.
Метою другого етапу експедиції стала фіксація сучасного стану духовної та матеріальної традиційної культури населення регіону, записування матеріалів з усної історії краю, виявлення механізмів збереження етнокультурної спадщини та функціонування її в умовах впливу масової культури, міжкультурної інтеграції.
Продовжилась робота в напрямку, що його науковці позначають терміном «усна історія України». Тобто, історія записувалась так, як іі сприймають, розуміють і пам’ятають очевидці подій. Насамперед це стосується періоду від 30-х років, що про нього може розповісти доволі значна кількість очевидців.
Результати цих досліджень будуть зібрані у багатотомному виданні усної історії України. Це досить об’ємний, тривалий у часі і складний гуманітарний проект, що масштабно починається саме із Гуцульщини. Досі в інших регіонах країни подібні дослідження не мали такого широкого розмаху.
Специфіка другого етапу полягає в дослідженні народної релігійності та духовної культури гуцулів. Далі праця науковців полягатиме в підготовці тематичного аналітичного матеріалу за результатами польових досліджень для підготовки публікацій в наукових та науково-популярних виданнях. А потім, наступний етап – найцінніші свої скарби гуцульська Україна ховає високо в горах, де вони іще чекають на своїх пошановувачів.
Нагадаємо, нещодавно, дослідники вже здійснили аудіо та фото фіксацію фольклорно-етнографічного матеріалу, інтерв’ювання експертів (представників освіти, культури, місцевих підприємців), більше ніж в двадцяти населених пунктах разом з присілками Косівського району.