В Івано-Франківську «цвітуть» озера

 

В останні роки для існування івано-франківських ставків виникла справжня загроза: із 16-ти озер аж 11 перебувають у незадовільному стані, три – на затяжній реставрації і лише два придатні для дозвілля, та й то не на 100 відсотків.

 


Ще у 2003 році, коли була розпочата реконструкція міського парку, в озерах, що знаходяться на його території, почистили дно. На одному з озер зробили місток, почали роботу над шлюзом, а на ставку біля джерела узагалі планували спорудити фонтан (зараз, до речі, на цьому місці стирчить звичайнісінька труба).

 

«У 2005 році навіть було проведено тендери на виконання ремонтних робіт у парку ім. Шевченка, є генеральний план цих робіт, головний інженер проекту, готові кошториси, але немає головного – фінансування», – каже директор міського парку Володимир Ротару.

 

У 2005-му вважалося, що відновлення озер – питання не першочергове, та і стан їх кілька років тому був відносно задовільний. Сьогодні ж «здоров’я» ставків набагато погіршилось, а коштів на їх реставрацію тим більше немає, адже за шість років вартість ремонтних робіт суттєво збільшилась, а міський бюджет навпаки – зменшився.

 

 


Жителі вулиці Сухомлинського періодично відчувають у своїх квартирах надокучливий сморід, який у спекотні дні нависає над тутешнім озером, яке на озеро вже і не схоже. Мутно-зелена плівка з плісняви і сміття щільно вкриває поверхню водойми. Зараз ставком на цій вулиці опікується міський парк.

 

«Озеро на Сухомлинського було споруджено для того, щоб в ньому збиралася підвальна вода, що підтоплювала будинки на вулиці, – розповідає Володимир Ротару. – Сморід над озером скоріш за все через те, що у водойму, крім підвальних вод, потрапляють і скиди з каналізації сусідніх будинків. Зараз вирішується питання, чи взагалі можливо цей ставок реанімувати, чи краще просто його засипати».

 

Ми запитали у кількох місцевих жителів, як потрібно вчинити з озером, на їхню думку.

 

«Засиплять то й засиплять, користі з нього все одно ніякої», – міркує літня жінка, що вигулює біля ставка собачку.

 

«Шкода, звичайно, озера, але от-от почнеться спека, то нам через той сморід хоч з дому тікай! Як немає іншого виходу – хай засипають», – коментувала молода мама з дитиною у візочку.

 


За словами Володимира Ротару, щодо озера у мікрорайоні «Пасічна» зараз стоїть питання про розроблення кошторисної документації для того, щоб реанімувати ставок. Фахівці Львівського інституту водного господарства за розроблення усіх проектів щодо ремонту пасічнянського озера хочуть майже 150 тисяч гривень. А для того, щоб ставок мав достатнє наповнення, треба відновити зруйновані повенями водозабори – або старий (за півтора мільйона гривень), або новий (за 2-3 мільйони), бо зараз озеро наповнюється лише підводними та дощовими водами, пише "ЗК".

 

Озеро, що на вул. Мазепи, теж має великі проблеми з водообміном. Раніше для нього планували зробити водозабір від Бистриці Солотвинської, прокласти масштабний водогін. Зараз через велику кількість приватних дачних ділянок, ну і як завжди нестачу коштів, змонтувати таку конструкцію майже нереально. Ставок наповнюється лише за рахунок річки Млинівки, яка проступає тільки під час дощу, а також за рахунок невеличких місцевих джерел. Через порушений водообмін озеро «цвіте». А його чистка – справа також недешева.
«Попри це зразки води на аналіз для купання, які щорічно бере санстанція, задовільні, так що люди можуть спокійно купатися. У дозволених місцях, звичайно», – підкреслює директор міського парку.

 

Цікаво, що ще у 2008 році міська рада Івано-Франківська прийняла Програму розвитку озер в місті на 2009-2011 роки, загальна вартість якої становила 13 млн. гривень. Але виконана вона так і не була. Тож озера нашого міста продовжують «цвісти» і перспективи щодо їх реставрації найближчим часом досить сумні.

 


«Ми планували провести реконструкцію озер хоча б у міському парку ще до 350-річчя Івано-Франківська, – розповідає Володимир Ротару. – Кабінет Міністрів обіцяв виділити з державного бюджету «багато мільйонів». На парк, зокрема, – цілих 10 мільйонів гривень, а в результаті не дали ні копійки. Усі 10 мільйонів, наскільки я знаю, витратили на ремонт доріг. Але я все-таки підготував листи і Президенту, і Кабінету Міністрів, і депутатам Верховної Ради з проханням про фінансову підтримку. Думаю, напередодні виборів вирішувати такі питання як ніколи актуально», – переконаний Володимир Ротару.


30.06.2012 2424 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1142
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2833
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

992
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1053
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1063 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3139 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

164
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7391
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

298
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

671
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119