6 червня відбулися тактико-спеціальні навчання на одному з найбільших пожеженебезпечних об’єктів Івано-Франківщини – ТОВ «Карпатнафтохім».
Їх основна мета – відпрацювати дії органів управління та підрозділів територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту Івано-Франківської області у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру.
На навчаннях були присутні заступник директора Департаменту – начальник Управління організації та планування заходів Департаменту цивільного захисту МНС України Олександр Якович Лещенко, представник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Сергій Анатолійович Слободенюк, перший заступник голови Івано-Франківської ОДА Василь Плавюк, працівники МНС України та територіальних підрозділів МНС України, керівники територіальних підрозділів ТУ МНС в області, голови райдержадміністрацій та міст обласного підпорядкування, члени комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, керівництво ТОВ «Карпатнафтохім», представники місцевих та регіональних засобів масової інформації.
Тактичний задум навчань складався з двох етапів. На першому етапі внаслідок недотримання правил техніки безпеки при маневруванні цистерн з дизельним пальним на залізничній станції Кропивник залізничного цеху ТОВ «Карпатнафтохім» зійшли з колії три цистерни. У результаті перекидання цистерн відбулось загорання та неконтрольований витік дизельного пального на загальній площі 450 кв. метри. На місці події 3 особи загинуло та 5 осіб отримало опіки різного ступеня важкості. Про аварію негайно повідомляється керівництво об’єкта.
Інформація про пожежу надходить у підрозділи Калуського гарнізону та оперативно-координаційний центр Територіального управління МНС в області. За підвищеним номером виклику до місця умовної надзвичайної ситуації направляються чергові розрахунки оперативно-рятувальних підрозділів Калуського гарнізону, а також пожежний поїзд станції Хриплин. Враховуючи, що у залізничному складі знаходяться цистерни з вінілхлоридом, до місця виклику направляється група радіаційного, хімічного, біологічного захисту (РХБЗ) Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ТУ МНС в області. По прибутті працівниками спеціального воєнізованого аварійно-рятувального загону проводиться розвідка, після чого здійснюється пошук та рятування потерпілих, евакуація їх у безпечне місце. Створюється та розпочинає роботу штаб з ліквідації надзвичайної ситуації. Бійці МС готуються до проведення пінної атаки, яка має локалізувати пожежу. Водночас проводиться охолодження сусідніх цистерн та гасіння пожежі. Кожна служба діє чітко та злагоджено, виконуючи покладені на неї функції з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Створюється штаб пожежегасіння.
Н
астає заключна фаза першого етапу – продовжується охолодження залізничних цистерн та здійснюється підготовка до пінної атаки. Проводиться пінна атака. Пожежа ліквідована.
Починається другий етап, за умовами якого в результаті виливу та загорання нафтопродукту відбулось пошкодження цистерни, завантаженої вінілхлоридом, який виливається на колію в кількості 4 тонни. До зони хімічного ураження потрапило 8 працівників станції, які здійснювали роботи щодо відтягування цистерни. До місця виклику прибуває група РХБЗ (радіаційного, хімічного, біологічного захисту) аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ТУ МНС в області, карети швидкої медичної допомоги та санітарна лабораторія об’єкту. Особовий склад, споряджений у костюми хімзахисту, встановлює водяну завісу для захисту від небезпечних хімічних факторів. Тим часом 1 відділення Івано-Франківського СВАРЗ (спеціального воєнізованого аварійно-рятувального загону) в дихальних апаратах та костюмах хімзахисту проводять рятування потерпілих, виносять їх на медичних ношах за межі зони хімічного забруднення та передають медикам. Особовий склад 2 відділення Івано-Франківського СВАРЗ в дихальних апаратах та костюмах хімзахисту здійснює ліквідацію витоку із залізничної цистерни з накладанням пневматичного бандажу. Начальник пожежного поїзда дає команду для подачі стволів для створення водяної завіси. Після накладення бандажу на цистерну та ліквідації витоку подається повітряно-механічна піна на поверхню розлитого вінілхлориду, щоб зменшити випари. Витік вінілхлориду ліквідовано, потерпілі врятовані. Для всіх служб поступає команда «Відбій». Загалом згідно плану залучення сил та засобів для ліквідації надзвичайної ситуації, проведення невідкладних та рятувальних робіт до місця події було направлено сили та засоби Територіального управління МНС в Івано-Франківській області у кількості 64 чол. особового складу та 10 одиниць техніки.
Також важливим аспектом даних навчань було відпрацювання питання організації взаємодії підрозділів, відповідальних за зв’язки зі ЗМІ та роботу з громадськістю спеціалізованих служб цивільного захисту області та відповідних відомств під час виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Підбиваючи підсумки проведених тактико-спеціальних навчань керівник робочої групи МНС України - начальник Управління організації та планування заходів Департаменту цивільного захисту МНС України Олександр Лещенко на брифінгу для представників ЗМІ дав позитивну оцінку їх проведенню, зазначивши, що всі задіяні служби спрацювали чітко та злагоджено, продемонструвавши повну готовність до дій за призначенням у випадку виникнення реальної надзвичайної ситуації.
Також Олександр Якович зазначив, що прикарпатські рятувальники у рамках цих навчань мають і певні свої напрацювання, які можна рекомендувати для інших регіонів, а саме – ефективну систему оповіщення та мобільного зв’язку на випадок виникнення надзвичайної ситуації, наметове містечко пересувного пункту життєзабезпечення ТУ МНС в області, який розгортається на місці події, і до якого входять пункт відпочинку, пункт харчування особового складу, пункт екстреної психологічної допомоги та медичний пункт для надання необхідної допомоги потерпілим від надзвичайної ситуації.