Забираючи з собою таємниці… (пам'яті професора Павла Івановича Федорука)

 

«Чому відмінники працюють на трійочників, а хорошиcти на державу?» - так називається світовий бест-селер Роберта Кійосакі, який нещодавно потрапив до наших рук. Школи та університети здебільшого вчать жадності, а не щедрості, вмінню прилаштовуватися, а не створювати, вмінню зайняти своє місце гвинтика в системі, а не свободі думки та дії… - це головні тези книги. Відмінники – здебільшого пасивні мудрагелі, хорошиcти – сірі бюрократи, трійочники ж (по життю) – креативні та дієві, не зациклені на хронічних рефлексіях.

 

Цілісні синтетичні особистості, які є одночасно і «трійочниками», і «відмінниками» – рідкість. Павло Федорук був саме таким, «здібним до всього». Цілісним. Саме тому все, за що він брався мало успіх. Науковець і поет, скрипаль і спортсмен, світовий авторитет в галузі штучного інтелекту та меценат, організатор та «старт-апер», метафізик та філософ, …«відмінник» та «трійочник»... 

 

Павлові сьогодні виповнилось би сорок два роки. У двадцять першому столітті це не вік для соціально успішного мешканця європейської країни. Але ми говоримо про вшанування його пам'яті. І питаємо: чому так завчасно? Дехто припускає, що в нашій країні за успіх треба дорого платити. Мовляв, відсоток людей з недобрим оком, людей містично талановитих на заздрість та зло у нас не порівняти з іншими краями...

 

Павло Федорук був мужем строгої науки. Математиком. Кібернетиком. Він би не потішився таким міркуванням. Він вірив, що у світі все побудовано ієрархічно. Що явища нижчого порядку нездатні впливати на вище. Що шепіт з темного кутка не здатен зупинити людини, що виконує своє покликання.

 

Він йшов за своїм покликанням напрочуд впевнено. Чітко бачив перспективу. Вмів концентруватись на головному, акуратно відсторонюючи другорядне. Вмів долати життєві перешкоди без трагедійно-напружених поз. Як кажуть китайці: вмів танцювати в одязі з довгими рукавами. Іронічно ставився до тих, хто, забуваючи пораду Оккама, примножував сутності без потреби.

 

Відповідно, не нарікав на обставини й намагався скласти з хворобою пакт про ненапад. На жаль, хвороба виявилась впертішою й підступнішою. Вона напала як той нічний злодій, про якого згадує у посланнях той Апостол, в ім’я якого його хрестили. Й не знайшлось засобів від того нападу.

 

Як і кожний мудрець, Павло мав свої таємниці. Він бачив далеко і передчував темряву, яка підповзає до світу. Проте, те, що темрява перейде йому шлях на сорок першому році життя, він не сподівався. Ніхто не сподівався.

 

Багато зі свого знання він лишив за собою. Напевне тому він дивиться на нас з портретів з ледь помітною посмішкою. Немов каже нам: «Знаю більше за вас…»

 

/data/blog/52278/a1647a6f9bf4a2f8a6963be137a3dd96.jpg

 

Omnes una manet nox.

 

Друзі Павла

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

У Прикарпатському національному університеті відкрили лекційну аудиторію імені видатного науковця професора Павла Федорука (фото)

Меморіал Павла Федорука з мікс-файту відбувся в Івано-Франківську (фоторепортаж)

Чат на "Фіртці" з Павлом Федоруком 


15.05.2014 1635 1
Коментарі (1)

Марія 2014.05.16, 18:25
Які стелились перед ним дороги і скільки доброго він міг зробити і як потрібен своїм ще малим дітям, сім"ї і Університету. Прикро.
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

683
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1964 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1140 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

562
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6909 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11407 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

344

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1095

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1120

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1115
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

83
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

292
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1093
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

659
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

763
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2958
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4454
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18448
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

85
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

329
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

360
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

670