Іван Палійчук — ветеран російсько-української війни зі села Бабин, що на Івано-Франківщині. Чоловіка звинувачують у тому, що він зрізав два буки. Суд хоче зобов'язати його сплатити 573 тисячі гривень штрафу на користь держави за менше ніж півтора куба дров.
Про справу ветерана читайте у матеріалі Суспільного, пише Фіртка.
За освітою Іван Палійчук — ветеринар, його син — медик. Навесні 2022 року вони вдвох поїхали на фронт, де служили бойовими медиками на Гуляйпільському та Донецькому напрямках.
Після отриманих на передовій контузій здоров'я Івана Палійчука погіршилося: у нього почалися проблеми зі слухом та артеріальним тиском.
Ветеран російсько-української війни Іван Палійчук під час служби. Іван Палійчук
Почав заготовляти дрова, бо в селі немає газу
У селі Бабин Косівського району — понад сотня господарств. Зі слів Івана Палійчука, там та в навколишніх селах немає газопостачання. Аби приготувати їжу чи обігріти оселю, людям доводиться заготовляти дрова з навколишніх лісів.
Тож повернувшись із фронту, ветеран насамперед взявся заготовляти дрова на зиму.
"Кожен бере дрова ближче до своєї хати. У нас є гуцульська грубка для опалення кімнати.
Щоб було тепло в хаті, палимо вранці та ввечері. На цю зиму потрібно, наприклад, сім кубів дров заготувати", — розповідає Іван Палійчук.
"Там було дуже багато пеньків. Були й спиляні, свіжозрізані буки — ще не розібрані. Я розпилюю на чурки [дрова] і тут знизу один поліціянт, другий — йде облава.
Йдуть п'ятеро правоохоронців і три лісники. Кажуть: "Складатимемо протокол", — цитує чоловіків Іван Палійчук.
"Чоловік сестри позичив мені пилку і її в мене конфіскували. Зараз він шкодує мене, каже, щоб я її не відкупляв. Якось розберемося", — говорить ветеран.
Жителі Бабина не знають, як перебути зиму
Марія Петричук — теща Івана Палійчука. Жінка мешкає по сусідству із зятем.
"Якщо зараз заберуть зятя і засудять, то вже хай і нас беруть. Може, там тепло якесь буде", — говорить Марія Петричук.
Теща Івана Палійчука Марія Петричук. Суспільне Івано-Франківськ
Жінка каже: разом із сусідами вона — у відчаї, бо не уявляє, як без дров має перебути зиму.
"Ми бідуємо дуже сильно. І за що чоловіка судити? Як ми маємо вижити? У цих корчах не можна втяти одного бука. І скільки того бука є на дрова? Чим ми маємо палити?" — запитує сусідка ветерана Ганна Дійчук.
Сусідка Івана Палійчука Ганна Дійчук. Суспільне Івано-Франківськ
За односельця, який захищав країну, заступається і сусід Василь Дійчук.
"Це — страшне. Такого чуда ще не було, не знаю, за якої влади. Чим палити? Газу немає, світло вимикають. Хай скажуть, як прожити", — говорить чоловік.
Житель села Бабин Василь Дійчук. Суспільне Івано-Франківськ
Проблема з газифікацією сіл
Староста села Соколівка Василь Стефурак тимчасово виконує обов'язки старости у Бабині та Городі. З його слів, розв'язати проблему газифікації цих населених пунктів востаннє намагалися у 2011 році.
"Ми зробилися заручниками цього всього. Я маю на увазі місцеву владу. Треба допомогти, а в нас немає механізму допомоги. Куди ми не звертаємося в державні установи, відповідають: буде.
І так ми дочекалися, що дров на 2023 рік на ці гірські села не було як від держлісгоспу, так і від парку", — розповідає Василь Стефурак.
Староста села Соколівка Василь Стефурак. Суспільне Івано-Франківськ
За його словами, у гірських селах без газопостачання наразі живуть приблизно 40 учасників бойових дій. Господарство кожного з них потрібно щорічно забезпечувати дровами.
"У нас є будинки, розташовані в лісі. То треба привезти людині дрова з Березова, довезти до лісу, звантажити й ще найняти коня, щоб додому привезти.
Не знаю, чому так. Але це — неповага до людей", — каже староста села Соколівка Василь Стефурак.
Наразі суд хоче зобов'язати ветерана Івана Палійчука сплатити 573 тисячі гривень штрафу.
"Це прирівнюється до того, якби вагон дров везли — така сама сума. Я у тих двох буках наміряв 1,35-1,36 куба", — говорить ветеран.
"Є відповідні нормативні документи, на основі яких розраховують розмір шкоди. Багатьом "ріжуть око" такі великі цифри. Це пов'язане з тим, що порушення відбулося на території природно-заповідного фонду.
Майже 92% лісів Косівського району належать до природно-заповідного фонду України", — пояснює Павло Ванджурак.
Заступник директора Карпатського лісового офісу Павло Ванджурак. Суспільне Івано-Франківськ
Чи є субсидії для ветеранів на дрова
Зі слів Павла Ванджурака, безплатне забезпечення дровами для опалення осель учасників бойових дій в Україні не передбачене. Ветеран, як і будь-який громадянин, може претендувати на субсидію для купівлі дров чи вугілля. Цю інформацію також підтвердили в Пенсійному фонді України у відповіді на інформаційний запит Суспільного.
З початку 2024 року до філії Карпатського лісового офісу надійшло майже сім тисяч заяв на отримання відповідної субсидії від жителів Івано-Франківщини, каже Павло Ванджурак. Військових серед них — понад три сотні.
Справу ветерана Івана Палійчука розглядають у Косівському районному суді. Зі слів речниці обласної прокуратури Іванни Федик, коментарі сторони обвинувачення Суспільному можуть надати під час другого судового засідання, що відбудеться 3 жовтня.
"До цього часу не було таких штрафів. Їх взагалі не було. Я казав, що штрафу мені ні копійки не давайте — тільки кримінал.
Я стільки заплатив державі. На війні згоріла моя машина. Не треба, щоб мені несли смажене-печене.
Але мінімум якоїсь поваги — дозволу піти в ліс. Я вважаю, що це — мінімум від держави", — каже Іван Палійчук.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці