Вимкнення світла: що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла.

Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні. 

Фахівці зазначають, така ситуація може тривати щонайменше до кінця літа, згодом відключення електроенергії можуть повторитися взимку, а відновлення втрачених під час війни потужностей можуть тривати роками.

Що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків, розповідає Фіртка


Ситуація в енергосистемі складна, є значний дефіцит електроенергії


У квітні 2024 року відбувся ряд російських обстрілів, в результаті яких зруйнована значна генеруючих потужностей.

Це призвело до порушення балансу в енергосистемі, через що зʼявилась потреба обмежувати споживання електроенергії. Про це 17 травня розповів директор з управління активами «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник.

Нестача електроенергії в Україні спостерігається саме під час пікових годин споживання. 

На добу 17 травня на Прикарпатті ввели графіки погодинних вимкнень, які вже вводили у 2022-2023 роках. Графіки довели до всіх споживачів, окрім об’єктів критичної інфраструктури, в обсязі шести черг.

Ці графіки в обленерго розробили заздалегідь, погодили з органами місцевого самоврядування та НЕК «Укренерго». 

Споживачів про їхнє введення повідомили напередодні, тому була можливість ознайомитися з графіком та дізнатися свою чергу.

«Два тижні тому ми почали застосувати графіки обмеження потужності для великих промислових споживачів області, і вони зменшували свою потужність в ті години, які їм були доведені.

Два дні тому, ймовірно, сталася ще якась аварійна ситуація. Внаслідок цього спочатку довелось застосувати графіки аварійних вимкнень, щоб швидко обмежити споживання електроенергії.

А коли зʼявилося розуміння, що дефіцит області буде тривалий, НЕК «Укренерго» почала доводити ліміти споживання для погодинних вимкнень», — ділиться Сеник.

Натомість 14 травня на Івано-Франківщині застосовували графіки аварійних вимкнень, які вводять без попередження. Тому інформації про тривалість знеструмлень або конкретних адрес споживачів немає. Ці графіки разові, короткочасні, непередбачувані, вводяться при виникненні аварійних ситуацій. Про їхнє введення можна дізнатися лише по факту вимкнення.

Усю інформацію про графіки відключення світла можна переглянути на офіційному сайті «Прикарпаттяобленерго» — за посиланням.


«Довше, ніж на три години наразі світло не вимикатимуть», — Прикарпаттяобленерго


Наразі вистачає ресурсу, аби не перевищувати тригодинні знеструмлення для споживачів з Івано-Франківщини.

Втім, з графіками вимкнень електроенергії доведеться жити тривалий час, стверджує Олег Сеник.

«Наприклад, вночі достатньо було на дві години вимикати, а ввечері — на три.

Ми зараз не вимикатимемо довше, ніж на три години — стає ресурсу цього графіка. Цього дотримуватимося», — каже Сеник.

Водночас енергетик радить прикарпатцям звикнути до графіків. Адже відключення, вважає Сеник, триватимуть не тиждень-два, а довше.

Сеник також додав, якщо прикарпатці обмежуватимуть споживання електроенергії у побуті самостійно, час вимкнень можна буде значно скоротити.

«Ми для кожної години рахуємо, якої величини нам треба обмежитися. Якби на цю величину люди обмежилися самі, ми б не вимикали нікого.

Ну, якби нікого — це ідеальний випадок. Але могли б, наприклад, вдвічі менше вимикати. Це факт. Тому  ввечері та вранці треба економити електроенергію», — додав Сеник.


Скільки ще вимикатимуть світло


Через масовані ракетні російські атаки, українська енергетична система зазначала масштабних руйнувань. Про це на пресконференції в Медіацентрі Україна-Укрінформ заявив радник прем'єр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко.

«Варто налаштуватися, що ми усе літо будемо жити в тих умовах, які розпочалися.

Якщо ми говоримо про травень, то ці обмеження могли початися пізніше, якби він не був такий холодний.

Люди почали користуватися нагрівальними приладами більш активно — і це призвело до того, що в системі почало катастрофічно не вистачати електроенергії навіть з урахуванням того, що ми активно залучаємо імпорт та аварійну допомогу», — додав Бойко. 

З його слів, в таких умовах українцям доведеться жити, найімовірніше, до серпня.

«У серпень-вересень очікую незначне покращення в силу різного набору факторів — починаючи з виходів з активної фази ремонту об'єктів атомної генерації, все ще буде залишатися сонце і в системі буде велика кількість цієї генерації.

Ще буде тепло, але вже не гаряче, тому додаткове навантаження, яке традиційно виникає в гарячі місяці знизиться і саме в серпень-вересень очікується або майже, або взагалі без дефіциту», — пояснив Бойко.

Радник прем'єр-міністра також наголосив, що зима буде «невідворотно важкою». Шансів на відновлення знищеної за два місяці генерації у повному обсязі немає, тому уникнути дефіциту не вдасться.


То що ж буде взимку?


За словами Юрія Бойка, цифру 8 ГВт втраченої потужності, яку озвучував міністр енергетики України Герман Галущенко, можна суттєво знизити в рамках підготовки до зими, але точно не в рази.

«Ми проходитимемо наступну зиму однозначно в умовах обмежень. Інша справа розмір цих обмежень.

Це, безумовно, залежить від багатьох факторів, починаючи від логістичних, доставки певних комплектуючих, які можуть або пришвидшити, або, навпаки, затягнути ремонти й відновлення генеруючого обладнання», — уточнив Бойко.

На думку директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка, навіть якщо усунути певні пошкодження генерації, то наступні два роки українці житимуть з дефіцитом електроенергії. 

«У нас відвертий дефіцит генеруючих потужностей. Проблеми з генерацією швидко вирішити не вдасться.

Мій особистий прогноз — ми житимемо з дефіцитом електроенергії наступні два роки, це буде нормальним станом для української енергосистеми», — заявив Харченко.


Чи залежить відключення світла від регіону: як формують графіки планових обмежень


Відключення світла, які вже впроваджували, рівномірно розподіляють по всіх областях України. Ситуація з відключення електроенергії для всіх регіонів однакова, адже енергосистема працює як єдиний організм.

Про це сказав голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв'ю «РБК-Україна».

Зі слів посадовця, обленерго в регіонах формують графіки планових обмежень на основі лімітів незалежно від того, де саме перебуває споживач, окрім специфічних випадків, де мережа не пропускає достатньо електроенергії та впроваджуються графіки.

«Говорити про частоту та тривалість відключень варто з обленерго, які розподіляють між споживачами доведені ліміти. Але чим більший дефіцит у країні, тим триваліші графіки.

Обсяг дефіциту залежить від декількох факторів, зокрема і від можливих подальших російських обстрілів. Ми робимо все можливе, щоб мінімізувати застосування обмежень та їхню тривалість», — уточнив Кудрицький.


Дефіцит в енергосистемі, ймовірно, виникатиме періодами

Відключення електроенергії в Україні навряд чи запроваджуватимуть щодня. Так, Кудрицький в ефірі телемарафону 16 травня заявив, що наступного тижня ситуація з електроенергією може покращитися.

За його словами, дефіцит електроенергії, найімовірніше, виникатиме лише періодично.

«Протягом досить тривалого періоду часу, і весною, і влітку, і взимку, в нас будуть періоди дефіциту електроенергії, коли доведеться застосовувати відключення споживачів. Це не буде напевно кожен день.

Наприклад, на наступному тижні ситуація може бути дійсно значно легше, чим на цьому і це буде пов'язано зі зміною погоди», — зазначив Кудрицький.

Кудрицький уточнив, що відключення споживачів — це останній інструмент збалансування системи. Водночас дефіцит ділиться рівномірно, саме для цього ліміти споживання дають кожній області.

«Коли ми, як оператори, визначаємо загальний дефіцит протягом доби погодинно, ми цей дефіцит розподіляємо рівномірно по областях. Ми кожній області доводимо ліміт споживання, який пропорційний до нормального споживання регіону.

Таким чином всі мають нести солідарне навантаження від цих відключень», — уточнив голова правління НЕК «Укренерго».

Задля того, аби уникнути дефіциту в енергосистемі, треба відновити потужності електростанцій.

«Також необхідний час, щоб розробити нову генерацію, яка буде децентралізованою, більш убезпеченою та стійкою для атак, яка зможе замінити пошкоджені теплові вугільні електростанції, які сьогодні є першочерговими цілями для ворога», — додав Кудрицький.


Кому не відключатимуть світло


Під час минулих масових відключень електропостачання не відключали лікарням та деяким іншим критичним установам, що призвело до того, що житлові будинки, які були підключені до тих самих мереж, також залишалися зі світлом. Відтак, провели від'єднання від ліній критичної інфраструктури будинків. 

Енергетики пояснили, що таким чином відключення світла стануть справедливішими та меншими для всіх.

Як пояснили, компанії провели технічну роботу з оптимізації схеми живлення критичної інфраструктури й, де це було можливо, створили для житлових будинків альтернативну схему постачання світла. Це зробили для того, аби у містах діяли справедливі та рівні умови електропостачання та відключення всіх клієнтів.


Як допомогти енергетикам?


Насамперед не потрібно в ту мить, як з’являється світло, вмикати всі можливі прилади.

В «Укренерго» кажуть, підтримати безпечну роботу енергосистеми допоможуть прості дії:

— не вмикайте обігрівачі та кондиціонери з 19:00 до 22:00;

— не користуйтеся одночасно кількома потужними електроприладами: пральною машиною, пилосмоком, бойлером, електроплитою, чайником та багато інших;

— вимкніть зайве освітлення та електроприлади.

Бізнес та промисловість просять зменшити освітлення реклами, вітрин, вивісок, особливо у вечірні години з 19:00 до 22:00, а також переглянути виробничі процеси з урахуванням ощадливого споживання електрики.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатці у темряві обурені, чому в сусідів цілодобово світиться. За яким принципом вимикають світло?


17.05.2024 Тетяна Дармограй 14148 2
Коментарі (2)

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2708
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4758
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1228
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1416
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1799
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2825 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

233

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

420

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1290

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1400
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

1896
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1925
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

27004 1
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

389
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8059
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3388
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1654
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

167
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

374
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

545 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

743
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

796