Вимкнення світла: що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла.

Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні. 

Фахівці зазначають, така ситуація може тривати щонайменше до кінця літа, згодом відключення електроенергії можуть повторитися взимку, а відновлення втрачених під час війни потужностей можуть тривати роками.

Що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків, розповідає Фіртка


Ситуація в енергосистемі складна, є значний дефіцит електроенергії


У квітні 2024 року відбувся ряд російських обстрілів, в результаті яких зруйнована значна генеруючих потужностей.

Це призвело до порушення балансу в енергосистемі, через що зʼявилась потреба обмежувати споживання електроенергії. Про це 17 травня розповів директор з управління активами «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник.

Нестача електроенергії в Україні спостерігається саме під час пікових годин споживання. 

На добу 17 травня на Прикарпатті ввели графіки погодинних вимкнень, які вже вводили у 2022-2023 роках. Графіки довели до всіх споживачів, окрім об’єктів критичної інфраструктури, в обсязі шести черг.

Ці графіки в обленерго розробили заздалегідь, погодили з органами місцевого самоврядування та НЕК «Укренерго». 

Споживачів про їхнє введення повідомили напередодні, тому була можливість ознайомитися з графіком та дізнатися свою чергу.

«Два тижні тому ми почали застосувати графіки обмеження потужності для великих промислових споживачів області, і вони зменшували свою потужність в ті години, які їм були доведені.

Два дні тому, ймовірно, сталася ще якась аварійна ситуація. Внаслідок цього спочатку довелось застосувати графіки аварійних вимкнень, щоб швидко обмежити споживання електроенергії.

А коли зʼявилося розуміння, що дефіцит області буде тривалий, НЕК «Укренерго» почала доводити ліміти споживання для погодинних вимкнень», — ділиться Сеник.

Натомість 14 травня на Івано-Франківщині застосовували графіки аварійних вимкнень, які вводять без попередження. Тому інформації про тривалість знеструмлень або конкретних адрес споживачів немає. Ці графіки разові, короткочасні, непередбачувані, вводяться при виникненні аварійних ситуацій. Про їхнє введення можна дізнатися лише по факту вимкнення.

Усю інформацію про графіки відключення світла можна переглянути на офіційному сайті «Прикарпаттяобленерго» — за посиланням.


«Довше, ніж на три години наразі світло не вимикатимуть», — Прикарпаттяобленерго


Наразі вистачає ресурсу, аби не перевищувати тригодинні знеструмлення для споживачів з Івано-Франківщини.

Втім, з графіками вимкнень електроенергії доведеться жити тривалий час, стверджує Олег Сеник.

«Наприклад, вночі достатньо було на дві години вимикати, а ввечері — на три.

Ми зараз не вимикатимемо довше, ніж на три години — стає ресурсу цього графіка. Цього дотримуватимося», — каже Сеник.

Водночас енергетик радить прикарпатцям звикнути до графіків. Адже відключення, вважає Сеник, триватимуть не тиждень-два, а довше.

Сеник також додав, якщо прикарпатці обмежуватимуть споживання електроенергії у побуті самостійно, час вимкнень можна буде значно скоротити.

«Ми для кожної години рахуємо, якої величини нам треба обмежитися. Якби на цю величину люди обмежилися самі, ми б не вимикали нікого.

Ну, якби нікого — це ідеальний випадок. Але могли б, наприклад, вдвічі менше вимикати. Це факт. Тому  ввечері та вранці треба економити електроенергію», — додав Сеник.


Скільки ще вимикатимуть світло


Через масовані ракетні російські атаки, українська енергетична система зазначала масштабних руйнувань. Про це на пресконференції в Медіацентрі Україна-Укрінформ заявив радник прем'єр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко.

«Варто налаштуватися, що ми усе літо будемо жити в тих умовах, які розпочалися.

Якщо ми говоримо про травень, то ці обмеження могли початися пізніше, якби він не був такий холодний.

Люди почали користуватися нагрівальними приладами більш активно — і це призвело до того, що в системі почало катастрофічно не вистачати електроенергії навіть з урахуванням того, що ми активно залучаємо імпорт та аварійну допомогу», — додав Бойко. 

З його слів, в таких умовах українцям доведеться жити, найімовірніше, до серпня.

«У серпень-вересень очікую незначне покращення в силу різного набору факторів — починаючи з виходів з активної фази ремонту об'єктів атомної генерації, все ще буде залишатися сонце і в системі буде велика кількість цієї генерації.

Ще буде тепло, але вже не гаряче, тому додаткове навантаження, яке традиційно виникає в гарячі місяці знизиться і саме в серпень-вересень очікується або майже, або взагалі без дефіциту», — пояснив Бойко.

Радник прем'єр-міністра також наголосив, що зима буде «невідворотно важкою». Шансів на відновлення знищеної за два місяці генерації у повному обсязі немає, тому уникнути дефіциту не вдасться.


То що ж буде взимку?


За словами Юрія Бойка, цифру 8 ГВт втраченої потужності, яку озвучував міністр енергетики України Герман Галущенко, можна суттєво знизити в рамках підготовки до зими, але точно не в рази.

«Ми проходитимемо наступну зиму однозначно в умовах обмежень. Інша справа розмір цих обмежень.

Це, безумовно, залежить від багатьох факторів, починаючи від логістичних, доставки певних комплектуючих, які можуть або пришвидшити, або, навпаки, затягнути ремонти й відновлення генеруючого обладнання», — уточнив Бойко.

На думку директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка, навіть якщо усунути певні пошкодження генерації, то наступні два роки українці житимуть з дефіцитом електроенергії. 

«У нас відвертий дефіцит генеруючих потужностей. Проблеми з генерацією швидко вирішити не вдасться.

Мій особистий прогноз — ми житимемо з дефіцитом електроенергії наступні два роки, це буде нормальним станом для української енергосистеми», — заявив Харченко.


Чи залежить відключення світла від регіону: як формують графіки планових обмежень


Відключення світла, які вже впроваджували, рівномірно розподіляють по всіх областях України. Ситуація з відключення електроенергії для всіх регіонів однакова, адже енергосистема працює як єдиний організм.

Про це сказав голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв'ю «РБК-Україна».

Зі слів посадовця, обленерго в регіонах формують графіки планових обмежень на основі лімітів незалежно від того, де саме перебуває споживач, окрім специфічних випадків, де мережа не пропускає достатньо електроенергії та впроваджуються графіки.

«Говорити про частоту та тривалість відключень варто з обленерго, які розподіляють між споживачами доведені ліміти. Але чим більший дефіцит у країні, тим триваліші графіки.

Обсяг дефіциту залежить від декількох факторів, зокрема і від можливих подальших російських обстрілів. Ми робимо все можливе, щоб мінімізувати застосування обмежень та їхню тривалість», — уточнив Кудрицький.


Дефіцит в енергосистемі, ймовірно, виникатиме періодами

Відключення електроенергії в Україні навряд чи запроваджуватимуть щодня. Так, Кудрицький в ефірі телемарафону 16 травня заявив, що наступного тижня ситуація з електроенергією може покращитися.

За його словами, дефіцит електроенергії, найімовірніше, виникатиме лише періодично.

«Протягом досить тривалого періоду часу, і весною, і влітку, і взимку, в нас будуть періоди дефіциту електроенергії, коли доведеться застосовувати відключення споживачів. Це не буде напевно кожен день.

Наприклад, на наступному тижні ситуація може бути дійсно значно легше, чим на цьому і це буде пов'язано зі зміною погоди», — зазначив Кудрицький.

Кудрицький уточнив, що відключення споживачів — це останній інструмент збалансування системи. Водночас дефіцит ділиться рівномірно, саме для цього ліміти споживання дають кожній області.

«Коли ми, як оператори, визначаємо загальний дефіцит протягом доби погодинно, ми цей дефіцит розподіляємо рівномірно по областях. Ми кожній області доводимо ліміт споживання, який пропорційний до нормального споживання регіону.

Таким чином всі мають нести солідарне навантаження від цих відключень», — уточнив голова правління НЕК «Укренерго».

Задля того, аби уникнути дефіциту в енергосистемі, треба відновити потужності електростанцій.

«Також необхідний час, щоб розробити нову генерацію, яка буде децентралізованою, більш убезпеченою та стійкою для атак, яка зможе замінити пошкоджені теплові вугільні електростанції, які сьогодні є першочерговими цілями для ворога», — додав Кудрицький.


Кому не відключатимуть світло


Під час минулих масових відключень електропостачання не відключали лікарням та деяким іншим критичним установам, що призвело до того, що житлові будинки, які були підключені до тих самих мереж, також залишалися зі світлом. Відтак, провели від'єднання від ліній критичної інфраструктури будинків. 

Енергетики пояснили, що таким чином відключення світла стануть справедливішими та меншими для всіх.

Як пояснили, компанії провели технічну роботу з оптимізації схеми живлення критичної інфраструктури й, де це було можливо, створили для житлових будинків альтернативну схему постачання світла. Це зробили для того, аби у містах діяли справедливі та рівні умови електропостачання та відключення всіх клієнтів.


Як допомогти енергетикам?


Насамперед не потрібно в ту мить, як з’являється світло, вмикати всі можливі прилади.

В «Укренерго» кажуть, підтримати безпечну роботу енергосистеми допоможуть прості дії:

— не вмикайте обігрівачі та кондиціонери з 19:00 до 22:00;

— не користуйтеся одночасно кількома потужними електроприладами: пральною машиною, пилосмоком, бойлером, електроплитою, чайником та багато інших;

— вимкніть зайве освітлення та електроприлади.

Бізнес та промисловість просять зменшити освітлення реклами, вітрин, вивісок, особливо у вечірні години з 19:00 до 22:00, а також переглянути виробничі процеси з урахуванням ощадливого споживання електрики.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатці у темряві обурені, чому в сусідів цілодобово світиться. За яким принципом вимикають світло?


17.05.2024 Тетяна Дармограй 12290 2
Коментарі (2)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

379
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

520
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2331
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1720
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2014
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5619 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1129

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1141

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1653

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1127
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

885
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

740
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14559
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

551
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10400
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6074
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

622
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7543
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2781
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

529
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

625
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

461