Табу та стереотипи: чому в Україні досі не сприймають гомосексуальність

Гомосексуальність часто викликає дискусії у суспільстві. 

Чи може сексуальна орієнтація змінитися протягом життя та який вплив має соціальний тиск, журналістці Фіртки розповів доцент Івано-Франківського національного медичного університету Володимир Тріщ. 

"Для сучасної сексології поняття сексуальної орієнтації є відносно новою концепцією.

І для більшого розуміння, сексуальна орієнтація — це один із компонентів людської сексуальності, який визначається як постійний емоційний, романтичний, сексуальний чи еротичний потяг індивіда до інших індивідів певної статі", — зазначає фахівець.

На сьогодні загальноприйнятими вважають такі типові сексуальні орієнтації: гетеросексуальність, гомосексуальність, бісексуальність, пансексуальність, асексуальність.

Згідно з соціально-політичним баченням, світ прийняв поняття сексуальної орієнтації як рівнонормальність і непатологічність, на противагу сексуальній девіації (відхиленню), каже фахівець.

"В основі формування сексуальної орієнтації можуть бути як біологічні, так і соціальні чинники. Розуміння своєї сексуальної орієнтації — це особистий і важливий процес, який може зайняти час, і це нормально відчувати невпевненість або тривогу з приводу цього.

Для зменшення тривоги не поспішайте з висновками, самопізнання потребує часу. Досліджуйте свої почуття та емоції. Пам’ятайте, що Ви особистість і сексуальна орієнтація частина Вас.

Оточуйте себе людьми, які Вас підтримують, поділіться своїми думками з тими, кому довіряєте та розвивайте в собі впевненість. Якщо тривога стає занадто сильною, зверніться до психотерапевта — це не слабкість, а турбота про себе".

Як зазначає сексолог, протягом життя сексуальна орієнтація у деяких людей може змінюватися чи розвиватися.

"Це називають сексуальною пластичністю. Сприяти таким змінам можуть інше соціокультурне середовище, яке дозволяє більше свободи у самовираженні; життєвий досвід; пізнання себе".

Фахівець уточнює, згідно з дослідженнями, сексуальна пластичність більш притаманна жінкам.

"Завжди пам'ятайте, що це Ваш вибір і шлях, але у Вас буде потреба у підтримці найближчого оточення. Обирайте правильний час і місце.

Будьте щирими та відкритими при розмові. Очікуйте різну реакцію і будьте готові до запитань.

Люди можуть мати іншу реакцію: від підтримки та розуміння до здивування, навіть непорозумінь. Дайте своїм близьким час, щоб адаптуватися до цієї нової інформації. Не бійтеся відкласти розмову, якщо це потрібно".

Володимир Тріщ додає, соціальний тиск і виховання не змінюють природу сексуальної орієнтації, хоча можуть вплинути на те, як людина сприймає, продовжує та відкриває свою орієнтацію.

"Суспільні норми та стереотипи можуть змусити людей придушувати або переховувати свої почуття, якщо вони не визнали прийнятого ідеалу".

Несприйняття суспільством людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією часто обґрунтовується на комбінації історичних, культурних, релігійних та психологічних причин.

"Виховання впливає більше на сприйняття сексуальності, ніж на її формування. У суспільствах, де тема сексуальності табуйована, людина може відчувати страх або сором, визнаючи свою орієнтацію.

У консервативному чи репресивному середовищі людина може намагатися заперечувати свою орієнтацію", — наголошує спеціаліст.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Що таке мультиоргазм та як його отримати

Низьке лібідо: сексолог про причини та вплив війни на сексуальний потяг


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2515
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19737
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1758
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1241 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2274
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3898

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

162

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2022

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

706

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1321
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

390
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

916
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24413
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

648
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

619
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

757
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1650
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8071
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

509
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

789
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2066 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

745