Що корисно знати вимушеним українським переселенцям?

Мільйони українців через російську агресію вимушено покидають власні домівки. Війна спричинена росією перетворила наших громадян на вимушених переселенців. Від них щодня отримуємо сотні звернень, в силу можливостей надаємо всім консультації. 

В мережі зараз багато інформації, яка систематизується.

Народний депутат Ігор Фріс спільно з Елена Кибенко  зібрали та актуалізували інформацію для вимушених переселенців та біженців. 

Користуйтесь.

Що таке тимчасовий захист?

Після воєн на Балканах у 1990-х у Євросоюзі ухвалили Директиву про тимчасовий захист 2001/55/EC. Її розробили для ситуацій масового напливу біженців на територію ЄС.

Ідея цього механізму - не допустити перевантаження систем надання притулку, які не здатні швидко обробити сотні тисяч або мільйони заявок.

У Єврокомісії прогнозують, залежно від різних сценаріїв, від 2,5 до 6,5 мільйонів переміщених українців, які шукатимуть захисту в ЄС.

Детальніше про Директиву можна прочитати у пояснювальній записці до проєкту щодо України ТУТ. 

Четвертого  березня 2022 року Радою ЄС ухвалено рішення про активацію дії Директиви для українців (COUNCIL IMPLEMENTING DECISION (EU) 2022/382 of 4 March 2022 establishing the existence of a mass influx of displaced persons from Ukraine within the meaning of Article 5 of Directive 2001/55/EC, and having the effect of introducing temporary protection). Текст рішення щодо імплементації ТУТ.

Який статус мають українці, які покидають Україну через війну?

З 2017 року українцям не потрібна віза для в'їзду в Шенгенську зону. При перетині кордону вам не потрібно одразу визначати свій статус.

Далі ви маєте три можливості:

1) залишатися у статусі туриста (90 календарних днів з дати в'їзду, ви повністю самостійно забезпечуєте своє перебування, не маєте права працювати);

2) подати документи на отримання статусу біженця (події в Україні є безумовною підставою для отримання такого статусу незалежно від місця проживання в Україні); процедура отримання статусу є тривалою – може займати більше пів року;

3) отримати тимчасовий захист за Директивою (статус надається одразу без тривалих формальностей строком на один рік, якщо ситуація не покращиться, то дію автоматично пролонгують на пів року і далі – до трьох років; якщо ситуація покращиться раніше, до спливу одного року, захист може бути припинено).

читайте також: ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Чи потрібно одразу просити статус біженця?

Ні, не потрібно. Доцільно скористатися тимчасовим захистом за Директивою.

Чим відрізняється статус біженця від статусу переміщеної особи?

Перетнувши кордон, жителі України мають право подати заявку на притулок (отримання статусу біженця). І поки її розглядатимуть, їм доведеться залишатися у тій країні, де вони її подали, - Польщі, Словаччині, Угорщині чи Румунії. На визнання статусу біженця можна чекати багато місяців.

Натомість статус тимчасового захисту українці, які рятуються від війни, отримують автоматично після перетину кордону. Після цього вони можуть їхати у ту країну ЄС, де їм буде зручніше знайти місце проживання. Наприклад, де у них живуть родичі чи знайомі. І вони й надалі матимуть право подати заявку на притулок.

Хто має право на тимчасовий захист?

Тимчасовий захист поширюється передусім на три категорії осіб:

1) це громадяни України, які проживали на її території станом на 24 лютого та змушені були залишити свої домівки через вторгнення російських військ;

2) люди, які мають політичний притулок в Україні;

3) члени сімей перших двох категорій. Ідеться передусім про чоловіка/дружину (включно з фактичними шлюбними відносинами, щоправда, якщо їх визнає держава-член ЄС, до якої в'їжджають) та неповнолітніх дітей. Також це можуть бути інші близькі родичі, якщо вони проживали разом і були залежними від людини з перших двох категорій.

читайте також: Медичний Центр святого Луки продовжує надавати безкоштовні послуги (ФОТО)

Держави ЄС зможуть надати або тимчасовий захист ЄС, або ж аналогічний статус за своїм національним законодавством, громадянам третіх країн, які мали в Україні посвідку на постійне проживання, але не можуть повернутися на батьківщину, бо це не буде безпечним.

Рішенням Ради ЄС не передбачено тимчасовий захист для громадян третіх країн, які не мали посвідки на постійне проживання в Україні, і їхня батьківщина є безпечною країною.

Передусім ідеться про іноземних студентів. У Єврокомісії їм обіцяють посприяти в поверненні додому. Але держави ЄС можуть і їм надати тимчасовий захист.

Рада ЄС рекомендувала надати тимчасовий захист і людям, котрі виїхали з України незадовго до 24 лютого, рятуючись від можливої війни або ж якщо вони були у відпустці чи відрядженні в Євросоюзі. Але це теж на розсуд національної влади.

Які права надає тимчасовий захист?

Крім можливості перебувати на території ЄС протягом часу дії директиви, тимчасовий захист надає і низку інших прав людям з України, які втекли від війни.

Це право на проживання, доступ до ринку праці та житла, соціальна та медична допомога, освіта. Під доступом до роботи розуміють не лише можливість працювати, але також і займатися підприємництвом, і відвідувати курси підвищення кваліфікації чи здобуття нової професії. А діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна та доступ до шкільної освіти.

Ці права прив'язані не до всього ЄС, а до конкретної держави. Для того, щоб ними користуватися, треба звернутися по дозвіл на проживання до органів влади, які займаються питаннями тимчасового захисту. В різних державах це можуть бути різні установи. Там біженцям повинні видати документ, який зрозумілою їм мовою пояснюватиме їхніх статус і права.

Це набір мінімальних стандартів. Якщо ж якась держава Євросоюзу надає більшу та ширшу підтримку, то це лише вітається.

Чи потрібний біометричний паспорт для виїзду?

Українці з біометричними закордонними паспортами зможуть в'їхати до ЄС без проблем. Якщо такого паспорта немає потрібний хоч якийсь документ - внутрішній паспорт, прострочений закордонний паспорт або ж свідоцтво про народження для дітей. Тоді прикордонникам буде простіше встановити особу.

Єврокомісія ухвалила методичні рекомендації прикордонникам країн ЄС, які межують з Україною. Вони повинні полегшити перетин кордону українськими біженцями. Для цього прикордонникам рекомендують послабити контроль. Повноцінну перевірку слід проводити лише якщо існують сумніви в ідентифікації особи або ж є підстави вважати, що людина може нести загрозу, наприклад, терористичну.

читайте також: "На Лівому березі - спокійніше": історія дівчини з Прикарпаття про ситуацію у столиці

Скільки валюти можна провозити?

Скасовано на період воєнного стану вимогу щодо надання громадянами при переміщенні валютних цінностей за межі України підтвердних документів банків, а саме про зняття готівки з власних рахунків та придбання банківських металів.

Раніше відповідні документи фізособи мали надавати при переміщенні валютних цінностей (готівкової української та іноземної валюти, банківських металів) вартістю більше ніж 10 тис. євро (в еквіваленті).

Водночас вимога декларування валютних цінностей вартістю більше ніж 10 тис. євро (в еквіваленті) залишається чинною.

До речі, з 8 березня Національний банк поступово послаблює та уточнює перелік обмежень на валютному ринку, що були запроваджені для забезпечення надійного та стабільного функціонування фінансової системи країни у зв'язку із введенням воєнного стану.

Чи можна провозити тварин? 

Кожна країна має свої правила, але всі вони є приблизно однаковими, особливо для держав-членів ЄС. Кабмін опублікував такі умови для перетину кордону з Польщею:

Для вивезення тварини за кордон діють такі правила:

- тварина ідентифікована за допомогою мікрочипа;

- тварина вакцинована від сказу (щеплення діє);

- тварина має актуальний результат серологічного тесту визначення антитіл до збудника сказу;

- тварина має дійсний паспорт Європейського зразка або сертифікат про стан здоров'я, що видається ветеринарними установами Держпродспоживслужби.

Однак якщо ви не виконали одну або кілька вимог – у вас все одно буде можливість провезти свого улюбленця. Якщо ви можете вказати адресу проживання цієї тварини в Польщі, ви повинні мати заповнену декларацію (заявку), її можна знайти на сайті Кабміну. Далі інформація про місця перебування передається відповідному повітовому (районному) ветеринарному лікарю та вже він проводить всі необхідні заходи. Якщо ви не можете вказати адресу майбутнього перебування вихованця, ви також повинні мати заповнену заявку та ветлікар проведе всі необхідні маніпуляції відразу після перетину кордону.

Інші види тварин (гризуни, кролики, земноводні, рептилії, безхребетні, декоративні водні тварини) тимчасово звільняються від дозволу Головного ветеринарного лікаря Республіки Польщі.

Чи можуть мене звільнити з роботи в Україні якщо я виїхав за кордон?

Багато людей переживають, що втратять роботу у випадку евакуації за кордон. Держпраці рекомендує роботодавцям розглянути можливість надання відпустки таким працівникам або можливість встановлення для них дистанційного/надомного режиму роботи.

Роботодавець не має права примусово відправити у відпустку власним коштом чи звільнити працівника у разі відсутності на робочому місці під час воєнного стану. Втім, можна звільнити працівників у разі скорочення штату. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


13.03.2022 Ігор Фріс 14523
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

1930
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

941
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

581
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5534
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1482
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1353

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

419

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1247

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1076

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

988
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

310
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10679
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

386
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

650
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5701
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1470
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

370
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

268
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

614 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1054
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

913