Стати жертвою шахраїв дуже легко. Тому важливо бути обережним та знати правила безпеки.
На цьому наголосив начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Тарас Мороз в програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.
Зі слів правоохоронця, обʼєктом посягання в кіберзлочині є інформація, реквізити банківських карток, персональні дані, інформація з банківських установ та будь-яка інформація державного чи приватного сектору фізичних та юридичних осіб.
"Основними напрямками вчинення шахрайства є такі: фішинг, вчинення шахрайства під приводом соціальної інженерії, продаж неіснуючих товарів, здача в оренду неіснуючого житла, псевдоблагодійність, злам сторінок у соціальних мережах", - каже Тарас Мороз.
Зі слів фахівця, фішинг - це "риболовля" на персональну інформацію, дані, реквізити банківських карток та будь-яку іншу корисну інформацію. Зловмисник накидає наживку і люди, які "клюють" на неї стають потенційними жертвами такого виду злочину.
Фішинг має різні під види. Наприклад: єДопомога, єПідтримка, допомога переселенцям, продаж вигаданих товарів, техніки, участь в акціях. Існує багато причин розсилки фішингових посилань.
Шлях доставлення йде тільки через смс повідомлення. Надалі, коли людина переходить за посиланням, вказує свої реквізити - з рахунків списуються кошти.
Також фішингове посилання можуть закинути з метою авторизації у будь-якій акції чи лотереї, чи для отримання допомоги. Авторизації проводяться через соціальні мережі. Шахраї самі по собі психологи. Вони відчувають людину, жертву. Знають, як правильно спілкуватися з нею.
"Злам акаунтів в соціальній мережі є теж поширений. Багато хто із зареєстрованих у соціальних мережах не змінюють довгий час свої паролі.
Надалі, якщо не ставлять подвійну авторизацію, складні паролі, то зловмисники заволодівають особистою інформацією за допомогою фішингових посилань і отримують доступ до сторінки. Шахраї з вашої сторінки здійснюють розсилку друзям, родичам із повідомленням про грошову допомогу.
Якщо людина не дотримується базових правил інформаційної гігієни, вказує будь-де свою інформацію, це дає можливість шахраям опанувати цю інформацію", - зазначає Тарас Мороз.
Як наголошує кіберполіцейський, шахраї роблять перевипуск сім карток. Коли, здійснюється перевипуск, вони автоматично отримують доступ.
"Найважливіше в усіх шахрайствах - це контакт шахраїв з потенціальною жертвою. Метод соціальної інженерії - це є контакт особи шахрая з потерпілою особою через мобільний телефон
. Коли телефонують і представляються псевдопрацівниками банку, чи псевдопрацівниками соціальної сфери. До нас 2-3 рази в тиждень звертаються люди, які потрапили у такі ситуації.
Зміст соціальної інженерії полягає у тому, щоб не дати потерпілій особі можливість поставити слухавку, а надалі випитувати ту, чи іншу інформацію про особу, ввійшовши в довіру", - розповів Мороз.
Потенційними жертвами найчастіше є люди "золотого віку" та люди неосвічені. До 18 років - малий відсоток ошуканих, люди понад 45 років - це найбільший контингент серед жертв шахраїв, резюмує начальник відділу протидії кіберзлочинам.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: