Найчастіше жертвами стають літні люди: найпоширеніші способи шахрайства на Івано-Франківщині

Стати жертвою шахраїв дуже легко. Тому важливо бути обережним та знати правила безпеки.

На цьому наголосив начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Тарас Мороз в програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

Зі слів правоохоронця, обʼєктом посягання в кіберзлочині є інформація, реквізити банківських карток, персональні дані, інформація з банківських установ та будь-яка інформація державного чи приватного сектору фізичних та юридичних осіб.

"Основними напрямками вчинення шахрайства є такі: фішинг, вчинення шахрайства під приводом соціальної інженерії, продаж неіснуючих товарів, здача в оренду неіснуючого житла, псевдоблагодійність, злам сторінок у соціальних мережах", - каже Тарас Мороз.

Зі слів фахівця, фішинг - це "риболовля" на персональну інформацію, дані, реквізити банківських карток та будь-яку іншу корисну інформацію. Зловмисник накидає наживку і люди, які "клюють" на неї стають потенційними жертвами такого виду злочину.

Фішинг має різні під види. Наприклад: єДопомога, єПідтримка, допомога переселенцям, продаж вигаданих товарів, техніки, участь в акціях. Існує багато причин розсилки фішингових посилань.

Шлях доставлення йде тільки через смс повідомлення. Надалі, коли людина переходить за посиланням, вказує свої реквізити - з рахунків списуються кошти.

Також фішингове посилання можуть закинути з метою авторизації у будь-якій акції чи лотереї, чи для отримання допомоги. Авторизації проводяться через соціальні мережі. Шахраї самі по собі психологи. Вони відчувають людину, жертву. Знають, як правильно спілкуватися з нею.

"Злам акаунтів в соціальній мережі є теж поширений. Багато хто із зареєстрованих у соціальних мережах не змінюють довгий час свої паролі.

Надалі, якщо не ставлять подвійну авторизацію, складні паролі, то зловмисники заволодівають особистою інформацією за допомогою фішингових посилань і отримують доступ до сторінки. Шахраї з вашої сторінки здійснюють розсилку друзям, родичам із повідомленням про грошову допомогу.

Якщо людина не дотримується базових правил інформаційної гігієни, вказує будь-де свою інформацію, це дає можливість шахраям опанувати цю інформацію", - зазначає Тарас Мороз.

Як наголошує кіберполіцейський, шахраї роблять перевипуск сім карток. Коли, здійснюється перевипуск, вони автоматично отримують доступ.

"Найважливіше в усіх шахрайствах - це контакт шахраїв з потенціальною жертвою. Метод соціальної інженерії - це є контакт особи шахрая з потерпілою особою через мобільний телефон

. Коли телефонують і представляються псевдопрацівниками банку, чи псевдопрацівниками соціальної сфери. До нас 2-3 рази в тиждень звертаються люди, які потрапили у такі ситуації.

Зміст соціальної інженерії полягає у тому, щоб не дати потерпілій особі можливість поставити слухавку, а надалі випитувати ту, чи іншу інформацію про особу, ввійшовши в довіру", - розповів Мороз.

Потенційними жертвами найчастіше є люди "золотого віку" та люди неосвічені. До 18 років - малий відсоток ошуканих, люди понад 45 років - це найбільший контингент серед жертв шахраїв, резюмує начальник відділу протидії кіберзлочинам.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Критичне мислення та електронні звернення: кіберполіцейські Прикарпаття застерігають від шахраїв у мережі

Шахраї ошукали двох мешканців Калуша на 13 тисяч гривень


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

882
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11465 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2004
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1887
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2879
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4809

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

541

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1175

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1684

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1430
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1824
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1654
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8890
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

726
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

802
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1990
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

981
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

471
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

437 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

817 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

854