Мобілізація на Івано-Франківщині: як відбувається призов, розшук порушників і що загрожує за ухилення

Верховна Рада востаннє продовжила дію воєнного стану та мобілізації до сьомого серпня 2025 року. На території України, включно з Івано-Франківщиною, тривають мобілізаційні заходи.

Так, мобілізація відбувається відповідно до законодавства та потреб Збройних Сил України.

Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію у липні 2025 року.


Не з’явився за повісткою — дані передадуть у поліцію: як працює оповіщення поштою

Згідно з новими правилами мобілізації, які набрали чинності в кінці травня 2024 року, повістки для уточнення даних та проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не лише особисто в руки.

Раніше повістка вважалася врученою тільки після особистого отримання та підпису військовозобов’язаного. За оновленими нормами, її можуть також надсилати поштою. Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

Повістки формуються через електронну базу, а потім через Головне управління «Укрпошти» надсилаються у відділення різних регіонів області, районів та сіл, де проживають військовозобов’язані.

Як розповів журналістці Фіртки начальник відділення військового обліку сержантів і солдатів запасу Івано-Франківського ТЦК та СП, підполковник Роман Словінський, відмова від отримання рекомендованого листа або неявка по нього до відділення «Укрпошти» не є підставою для уникнення відповідальності.

У таких випадках повістка вважається врученою, — наголошує Словінський. — Якщо у визначений термін військовозобов’язаний не з’являється до ТЦК, його дані передають у Національну поліцію.

Це фіксується як порушення правил військового обліку, і тоді вже поліція проводить відповідну роботу», — каже офіцер.

За словами Словінського, система автоматично позначає таких військовозобов’язаних «червоним кольором» у базі.

Це унеможливлює для них, наприклад, оформлення відстрочки за статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», допоки вони не з’являться у ТЦК та не сплатять адміністративний штраф.

«Це особливо впливає на тих, хто працює на підприємствах. Підприємства не мають права оформляти бронювання чи відрядження, поки працівник не залагодить свої питання з військовим обліком», — додає військовий.


Кого можуть мобілізувати

Мобілізації підлягають:

  • Чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду;
  • Чоловіки 18–25 років, які проходили строкову службу або є у військовому резерві;
  • Особи, виключені з військового обліку, якщо ВЛК визнає їх придатними та вони не мають судимості, що унеможливлює мобілізацію.

Чоловіки 18–25 років, які не проходили строкову службу, можуть вступити до ЗСУ лише за контрактом.

Жінки не підлягають обов’язковій мобілізації. Проте, якщо вони мають медичну або фармацевтичну освіту і визнані придатними, їх беруть на військовий облік. Вони можуть бути призвані лише добровільно.


Кого не мобілізують

  • студентів;
  • викладачів та науковців;
  • певні категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Відстрочку не надають:

  • студентам, які навчаються заочно або отримують другу вищу освіту;
  • батькам трьох і більше дітей із заборгованістю за аліментами;
  • військовозобов’язаним, які доглядають за людьми з інвалідністю, якщо є інші працездатні родичі;
  • самотнім батькам, якщо мати дитини не позбавлена батьківських прав і не знаходиться в місцях позбавлення волі;
  • людям, яких медкомісія визнала придатними, попри незначні проблеми зі здоров’ям;
  • людям із судимістю, яка не є перешкодою для мобілізації;
  • працівникам, які втратили броньоване місце через звільнення або реорганізацію установи.

Також відстрочку можуть скасувати, якщо з'ясують, що людина надала неправдиві відомості або якщо термін відстрочки закінчився без поновлення.


Ефективність оповіщення військовозобов’язаних через «Укрпошту» в містах і селах

Найкращий ефект оповіщення поштою дало у містах та центральних населених пунктах.

«У містах вручення через "Укрпошту" дало великий ефект. Люди безпосередньо проживають у містах, листи доходять, люди з’являються. А от у селах, особливо віддалених, ефективність нижча.

Наприклад, у Городенківському районі є лише одне відділення на весь район. Або у Верховині — в самому місті вручення проблем немає, але в гірських селах листи можуть не дійти», — каже Роман Словінський.

Серед причин — віддаленість, фізичні труднощі для листонош (особливо похилого віку), а також небажання людей отримувати рекомендовані листи.

«Є ті, хто просто відмовляється отримувати лист. Або кажуть, що їх немає вдома, або не відкривають двері.

Раніше працівникам ТЦК доводилося ходити по домах, дзвонити у домофони, витрачати багато часу. Тепер "Укрпошта" — наш хороший помічник», — підкреслює підполковник.


Удосконалення системи оповіщення, зокрема через цифрові сервіси

У ТЦК працюють, аби автоматично, системно та електронно вести військовий облік, зокрема через Єдиний державний портал, де людина зможе самостійно проходити процедури.

«Є ті, хто дійсно потрібен для Збройних сил України. Але, на жаль, чимало таких, що ховаються, виїжджають в інші міста, або сидять вдома й уникають», — зазначив Роман Словінський.


Відповідальність за ухилення від мобілізації

Ухилення від мобілізації тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, залежно від характеру та обставин порушення.

За порушення законодавства про мобілізацію можуть бути накладені штрафи. Зокрема, сума штрафу може складати від 17 000 до 25 500 гривень.

Водночас за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Окрім штрафів та можливого позбавлення волі, люди, які ухиляються від мобілізації, можуть зіткнутися з додатковими обмеженнями, такими як:

  • позбавлення права керування транспортними засобами;

  • арешт банківських рахунків та майна з подальшою реалізацією на аукціоні.

  • обмеження у працевлаштуванні на певні посади або в державні установи.

За неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Мобілізація на Прикарпатті у 2025 році: нові правила призову, повістки поштою та розшук порушників обліку


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1268
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1015
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2022
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3504
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1304
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1290

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1589

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

460

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1102

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1267
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24227
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

475
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

557
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1467
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

649
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15343
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

455
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

507
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1314 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

591
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

500