"Маленька Бургундія": як на Прикарпатті вирощують французький делікатес (фоторепортаж)

В селі Копачинці Городенківського району відбулося офіційне представлення першої на Івано-Франківщині ферми з вирощування равликів «Покутський равлик».

На відкритті учасників заходу чекала екскурсія полем для випасу равлика.

Гостям розказали про те, як створювалася ферма – від ідеї до її практичного втілення, про плани на майбутнє та перспективи равликових ферм як бізнесу і культури споживання равлика в Україні і, власне, про самих  равликів.

На 10 сотках землі фермери організували пасовисько для равликів Тут випустили понад 200 тисяч равликів. Поле має 350 щитів, під якими вдень равлики ховаються, а вночі вилазять і годуються.

«Це чудовий об’єм для старту, щоб ми навчилися вирощувати та доглядати за равликом. Наберемося досвіду у будемо розширюватися. Равлики люблять вологу, але не сонце. Вдень вони сплять під щитами і фактично для них світла пора доби – це ніч. Вже ближче до вечора ми зрошуємо водою поле, а на щити сипимо корм і в нічну пору доби равлики виповзають на щити, щоб харчуватися. Також, равлики пасуться на полі, яке засіяне  спеціальною травою – суміш ріпаку й капусти. Поле на 30-40% повинно бути закрите щитами, щоб равлик комфортно себе почував.

Весь периметр пасовиська обгороджений тентом,  а також земля є межа з солі та солідолу, адже сіль неприємне для них явище. Равлика ми годуємо раз на добу. Равлика ми купували у тих, хто нас навчав цій справі», - розповідає директор ферми «Покутський равлик» Іван Паламарчук

Перший врожай очікують до 200 тисяч равликів, а вже наступного року сподіваються отримати ще й ікру равликів. Нині за 50 г цього делікатесу викладають до 2,5 гривень.

На фермі "Покутський равлик" вирощують три сорти їстівних равликів. Равлики «достигають» від червня до жовтня.

«Ми розводимо три види їстівних равликів. Перший -  Поматія, той, який ми часто зустрічаємо в себе на городах, його у народі називають виноградним равликом, равлик  середземноморський  Helix aspersa Maxima – він з розмірами як виноградний і третій вид – дрібніший равлик - Helix aspersa Muller.

Від березня до жовтня равлик стає зрілим і його можна продавати, а також він вже готовий давати потомство. А ось наприклад виноградний равлик має трьохрічний цикл.

Цей равлик, якого ми зараз маємо на полі до червня місяця був у теплиці – ми підрощували молодняк, адже взяти його завбільшки як ядро гречки. Вже на полі він буде знаходитися до жовтня. Ще одна з особливостей – слиз равликів використовують в косметології – має реферативну функцію

Всі равлики – гермафродити (одностатеві), тому для розмноження не потрібно вишукувати «хлопчика» і «дівчинку». Час від часу равлик вибльовують ікру тому також плануємо самостійно їх розводити», - пояснює пан Іван.

Тобто у перспективі на фермі планують використовувати равлика не тільки в кулінарних цілях.

Також передбачена дегустація – поєднання екзотичної новинки з традиційною кухнею. Разом з равликом у різних соусах подавалася дністровська юшка, а також ще одна гастрономічна новинка – чернелицький сир.

У приготуванні равликів теж є свої особливості. Найсмачнішим його вважають у часниковому соусі. Тому підприємці не забули і про посадку часнику.

На фермі для всі охочих можуть зготувати для вас равликів у трьох різних соусах: гарбузовому, гірчичному та «по-Бургундськи»

Варто додати, що виростають равлики до 3-4 см. В країнах Європи, а це Франція, Італія та Іспанія, равликів вважають найкращим м’ясом для споживання. Воно дієтичне, майже без холестерину, збагачене білком і є афродизіаком. Покутського равлика власники ферми планують експортувати вже восени. 


Довідка Фіртки

Найбільшим делікатесом в кулінарії Іспанії, Франції та Італії вважається виноградний равлик (у Франції його називають Бургундським) під різними соусами.

Назва походить від того, що виноградних равликів знаходили в трав'яних заростях під кущами винограду в Бургундії. Він є один з найвідоміших і найбільших видів наземних молюсків у Європі, традиційно застосовується в їжу та використовується, як модельний об'єкт у багатьох біологічних дослідженнях.

Ще стародавні греки прикрашали подібними стравами свої бенкетні столи. Цей равлик (колись дуже розповсюджений шкідник виноградних плантацій) зараз перебуває під охороною закону. Розводять його на спеціальних фермах, звідки постачають до ресторанів усього світу.

Батьківщиною виноградного равлика є південь Європи. В природі він живе 7-8 років і, як правило, з’їдається хижаками. В сприятливих умовах доживає до 20 років.

Виноградний равлик має мушлю 5х5 см. На зиму заривається в ґрунт на глибину до 30 см і впадає у сплячку. Взимку вхід до мушлі заростає вапняковим корком – тим товстішим, чим лютіші холоди.

смакувала Лілія Горковенко

Фотогалерея


Коментарі (1)

сергiй 2019.01.10, 14:48

А де можна солi в таблетках кпити для того щоб равлик не тiкав?

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

582
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3155
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21281
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2080
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1578 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2449

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

345

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

255

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

838

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2247
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

265
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

539
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1084
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

252
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

865
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

831
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

751
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8317
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

401
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1155 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2258 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

955