Covid-19: вакцина проти коронавірусу від Moderna ефективна на 94,5%

Згідно з попередніми даними вакцина біотехнологічної компанії Moderna (Кембридж, Массачусетс) на 94,5% ефективна проти коронавірусу.

Такі результати компанія оприлюднила сьогодні, 16 листопада. Це робить її другою вакциною в США з надзвичайно високим рівнем успіху.

"Це, очевидно, дуже захоплюючі результати", - сказав д-р Ентоні Фочі, провідний лікар країни з інфекційних хвороб. "Це насправді гарна новина - 94,5% - це дуже високий показник".

Результати Moderna отримала від незалежної комісії, яка аналізує дані клінічних випробувань в неділю вдень із членами Ради з питань безпеки та моніторингу даних.

"Це був один із найважливіших моментів у моєму житті та моїй кар'єрі. Надзвичайно символічно мати можливість розробити цю вакцину та побачити здатність запобігати симптоматичним захворюванням з такою високою ефективністю", - сказала доктор Тал Закс, медичний директор Moderna.

Вакцинація може розпочатися у другій половині грудня, сказав Фауці. Очікується, що вакцинація розпочнеться з груп ризику та стане доступною для решти населення наступної весни.


Несподівано високі показники ефективності

Минулого тижня Pfizer оголосив, що ранні дані показують, що його вакцина більш ніж на 90% ефективна проти цієї хвороби.

читайте також: Дослідження: один зі зразків вакцини проти Covid-19 ефективний на 90%

У ході дослідження Moderna 15 000 учасників дослідження отримали плацебо, що представляє собою введення сольового розчину, який не має ефекту. Протягом декількох місяців у 90 з них розвинувся Covid-19, у 11 розвинулися важкі форми захворювання.

Ще 15 000 учасників отримали вакцину, і лише п’ятеро з них інфікувалися Covid-19. Жоден із п’яти важко не захворів.

Компанія заявляє, що вакцина не мала серйозних побічних ефектів. Невеликий відсоток тих, хто отримував її, відчували такі симптоми, як біль у тілі та головний біль.

Moderna планує звернутися до Управління з контролю за продуктами та ліками США щодо дозволу на виробництво вакцини незабаром після того, як до кінця цього місяця накопичить більше даних про безпеку.

Фочі каже, що він очікує, що перші щеплення Covid-19 почнуться ще "до другої частини грудня, а не до початку грудня".

Спочатку вакцини не вистачить для всіх. Найпріоритетніші групи отримуватимуть вакцину першими, серед них медичні працівники, люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями.

"Я думаю, що всі інші почнуть вакцинуватися наприкінці квітня", - сказав Фаучі. "І це триватиме в травні, червні, липні. Для цього знадобиться кілька місяців".


Нова технологія вакцинації

Вакцини Pfizer та Moderna мають схожі результати, оскільки використовують одну і ту ж техніку для активації імунної системи організму.

Вакцини забезпечують передачу РНК, або мРНК, що є генетичним рецептом для виготовлення шипів, що вкривають молекулу коронавірусу. Після ін’єкції імунна система організму виробляє антитіла до шипів. Якщо вакцинована людина пізніше зазнає впливу коронавірусу, ці антитіла повинні бути готовими до нападу на вірус.

Зараз жодна вакцина на ринку не використовує мРНК.

"Завжди скептично ставився до мРНК - вона абсолютно нова, і чи спрацює вона?" - сказав Фочі. "Те, що ми побачили в ході випробувань, полягає в тому, що реального занепокоєння щодо безпеки не було, а ефективність досить вражаюча. Ми бачили майже однакові результати [з Pfizer та Moderna], і це майже реально підтверджує дієвість мРНК".

Дослідження мРНК розпочалося за багато років до поточної пандемії. Агенція Фочі, Національний інститут алергії та інфекційних хвороб, співпрацює з Moderna щодо розробки вакцини.

Обидві вакцини вводяться у дві дози з інтервалом у кілька тижнів.


Практичні переваги вакцини Модерна

Хоча дві вакцини мають дуже схожі профілі безпеки та ефективності, вакцина Moderna має значну практичну перевагу перед вакциною Pfizer.

Вакцину Pfizer потрібно підтримувати при мінус 75 градусах Цельсія. Жодна інша вакцина в США не зберігається в таких умовах, а в кабінетах лікарів та аптеках немає таких морозильних камер.

читайте також: Чому вакцина Pfizer проти COVID-19 не скоро з’явиться в місцевій аптеці

Вакцину Moderna можна зберігати при мінус 20 градусах Цельсія. Інші вакцини, такі як вакцина проти вітрянки, потрібно зберігати при такій самій температурі.

Це означає, що вакцину Moderna можна зберігати в "легкодоступній морозильній камері, яка є в більшості лікарських кабінетах та аптеках", сказав Закс.

"Ми використаємо інфраструктуру, яка вже існує для інших вакцин, що продаються".

Ще однією перевагою вакцини Moderna є те, що її можна зберігати 30 днів у холодильнику, оголосила компанія у понеділок. Вакцину Pfizer можна зберігати лише п’ять днів у холодильнику.

за матеріалами CNN


16.11.2020 2859
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

974
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2752
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3058 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

869

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7365
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096